دیدنی های جهان

پارک لاله تهران؛ بوستانی قدیمی و خاطره‌ انگیز در پایتخت

پارک لاله تهران، یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی تهران است که قدمت احداث آن به زمان پهلوی دوم بازمی‌گردد. این پارک در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی به خواسته‌ی همسر پادشاه وقت ایران، «فرح پهلوی»، دایر و به همین نام شهرت یافت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۵۷ به «بوستان لاله»، تغییر نام یافت.

مساحت پارک لاله بالغ بر ۳۵ هکتار است و در این مکان تنوع جالبی از انواع گیاهان همچون چنار، اقاقیا، کاج، سرو نقره‌ای، نارون، پالم، اقاقیا، افرا، ماهونیا، بربریس، صنوبر، پرورش داده می‌شود. این مکان تفریحی و قدیمی، از پارک‌های بزرگ تهران است که در ناحیه‌ی ۲، در منطقه‌ی ۶ و در محله‌‌ای به نام «امیرآباد»، قرار دارد.

«باغ جلالیه»، نامی است که پیش‌تر این بوستان قدیمی را به آن می‌شناختند و به‌عنوان منطقه‌ی نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در واقع این منطقه از تهران در اختیار ارتش بوده و زمین آن به «میدان اسب‌دوانی جلالیه»، شهرت داشت و به‌عنوان مکان رژه ارتش، مورد استفاده قرار می‌گرفت.

«ژوفه»، از طراحان معروف کشور فرانسه با کمک همکاران ایرانی خود ماموریت یافت تا نقشه‌ی این پارک بزرگ و زیبا را طراحی و اجرا سازد.

داخل پارک لاله، مکان‌ها و فضاهای متنوعی ایجاد شده است که می‌توان به زمین‌های ورزشی مانند والیبال، مرکز فرهنگی-هنری مانند تئاتر عروسکی، میزهای مخصوص بازی شطرنج، کتابخانه‌ برای استفاده کودکان و نوجوانان، مسجد و مجسمه‌ها و تندیس‌های مختلفی از جمله تندیس خیام و ابوریحان بیرونی اشاره کرد.

«ابوالحسن صدیقی»، نام سازنده‌ی تندیس خیام است که در سال ۱۳۵۱ هجری شمسی به خواست «انجمن آثار ملی» و در کشور ایتالیا ساخته و سپس به پارک لاله، منتقل شد.

«موزه‌ی هنرهای معاصر»، «موزه‌ی فرش ایران» و «هتل لاله»، از عمارات و ساختمان‌های مشهور در پیرامون پارک لاله است. از نکات جالب و قابل‌توجه در مورد پارک لاله، می‌توان به پارکی اشاره کرد که در بخش جنوب شرقی این بوستان قدیمی قرار دارد.

این پارک به سبک پارک‌های کشور ژاپن طراحی و ساخته شده است و در آن آب‌نماها و نهرهایی به‌شکل مارپیچ و بسیار زیبا، وجود دارد که زیبایی آن را دوچندان کرده است.

همچنین از دیگر ویژگی‌های مهم در مورد پارک لاله، می‌توان به موقعیت جغرافیایی و محل قرارگیری آن در پایتخت اشاره کرد که به دلیل قرارگیری در مرکز شهر، به آسانی و علاوه بر وسایل نقلیه‌ی شخصی، می‌توان برای حضوریافتن در این بوستان قدیمی، از وسایل نقلیه‌ی عمومی مانند مترو، استفاده کرد.

بسیاری از مردم تهران و حتی مسافرین و گردشگران، این منطقه از پایتخت را برای یک دورهمی خانوادگی و لذت‌بخش، به‌ویژه در تعطیلات آخر هفته انتخاب می‌کنند.

علاوه بر بخش‌های تفریحی و ورزشی که پیش‌تر اشاره شد، تعبیه‌ی دستگاه‌های چندمنظوره‌ی ورزشی در این پارک، ایجاد مسیر دوچرخه‌سواری در مسیرهای معین‌شده، راه‌اندازی باشگاه و تیچراسیکت، آلاچیق‌های متعدد، زمین بازی کودکان، آب‌نماهای دیگری همچون آب‌نماهای سنگی، آب‌نمای مسجد، آب‌نمای مرکزی، آب‌نمای پلکانی و ابوریحان بیرونی، بازارچه با مکان‌هایی جهت خرید خوراکی‌ها، نوشیدنی‌ها، صنایع دستی و پوشاک و نیز ساعت آفتابی که از جالب‌ترین وسایل موجود در پارک لاله‌ی تهران است، از دیگر دیدنی‌ها و جاذبه‌های گردشگری در این بوستان زیبا و خاطره‌انگیز است.

جالب است بدانید که نخستین کتابخانه‌ی کودک در ایران توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخش شرقی پارک افتتاح شده است. همچنین مسجدی که در پارک وجود دارد از لحاظ معماری بسیار زیبا و البته نسبت به سایر مساجد و بناها، با سبکی جالب و خاص ساخته شده است که نظر هر بیننده و مسافری را به خود جلب می‌کند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share