دیدنی های جهان

موزه مارپیچی که دو رودخانه را به یکدیگر وصل می‌کند

موزه‌ای مدرن به‌شکل مارپیچی که در عین حال گذرگاه روی رودخانه نیز محسوب می‌شود و می‌توان به‌هنگام عبور از آن مناظر طبیعی زیبا و چشم‌نواز را تماشا کرد. این پل مارپیچی جذاب که توئیست (Twist) نام دارد و حدود یک ساعت با اسلو، پایتخت نروژ، فاصله دارد، آخرین پروژه گروه طراحی بیارکه اینگلس-بیگ (BIG-Bjarke Ingels Group) است.

این پل چند منظوره برای دسترسی از از یک سوی رودخانه پر پیچ و خم راندسلوا (Randselva) به سمت حاشیه دیگر در پارک مجسمه کیستفوس نروژ طراحی شده است. این پل به‌دلیل معماری خاص “موزه تابیده” نامیده می‌شود.

طبق گفته گروه طراحی بیارکه اینگلس این سازه مدرن دارای چند کاربری سنتی مختلف شامل موزه، پل و مجسمه است. همچنین، گردشگران می‌توانند با عبور از این پل بازدید از پارک را کامل کنند، در عین حال که این پل خود یکی از دیدنی‌های پارک مجسمه کیستفوس محسوب می‌شود.

این موزه – پل دارای سه گالری هنری مجزا با مناظر پانوراما از پارک و رودخانه است. این سازه از پنل‌های آلومینیومی چهل سانتیمتری و ترکیب‌بندی کرکره‌ای تشکیل شده است که مانند توده‌ای از کتاب مرتب شده‌اند. به‌هنگامم عبور از پیچ مرکز پل نیز بازدیدکنندگان حس عبور از دیافراگم دوربین را تجریه می‌کنند.

داخل این سازه بسیار جذاب است و بازدیدکنندگان می‌توانند جنگل را بدون مزاحمت‌های بصری تماشا کنند. نوری که بی‌واسطه از بیرون به درون بازتاب می‌شود، با توجه به زمان‌های مختلف روز، تجربه متفاوتی را برای تماشاگران آثار هنری داخل گالری ایجاد می‌کند.

دیوید زیل (David Zahle) یکی از اعضای گروه طراحی بیارکه اینگلس درباره این پروژه چنین می‌گوید:

توئیست از نظر طراحی و ساخت پروژه بسیار پیچیده‌ای بود، ولی نتیجه آن ساده و جذاب به نظر می‌رسد. با توجه به چیدمان ساده عناصر، موزه به شکلی صنعتی ساخته شده است، به‌طوری‌که باوجود برخورداری از زیرساخت‌ها، منعکس‌کننده طبیعت اطراف است.

پارک تندیس کیستفوس (Kistefos Sculpture Park) یکی از جاهای دیدنی نروژ است که در دهه ۱۹۹۰ بنا شده و در طول دو دهه گذشته خانه آثاری از هنرمندانی چون یایوی کوساما، آنیش کاپور، اولافور الیاسون، فرناندو بوترو و الم گرین و درگ ست است. این مکان از سپتامبر سال ۲۰۱۹ رسما آغاز به کار کرده و توئیست جلوه خاصی یه این مرکز هنر اسکاندیناوی بخشیده است.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share