اجتماعی

فردا “ازن” هوای تهران بالا می‌رود

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از افزایش غلظت آلاینده‌های ازن و ذرات معلق در بعدازظهر روز آینده (شنبه ۱۹ مرداد) خبر داد.

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان‌ می‌دهد که صبح امروز (جمعه ۱۸ مرداد)، افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها در برخی ساعات صبح اتفاق افتاده که عمدتا ناشی از کاهش میزان ناپایداری جوی بوده است.

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوا حاکی از آن است که امروز ۱۸ مرداد، به تدریج با تغییر شرایط جوی در طول روز، برای برخی ساعات، به ویژه بعدازظهر، وزش باد انتظار می‌رود که احتمال افزایش موقتی غلظت ذرات معلق را در بعضی اوقات به دنبال خواهد داشت.

بر این اساس، در برخی ساعات روز پایانی هفته افزایش موقتی در غلظت آلاینده‌ها از جمله ذرات معلق و آلاینده ازن مشاهده خواهد شد که به تبع آن وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است؛ به تدریج تا صبحگاه روز آینده از میزان ناپایداری جوی در شهر تهران کاسته خواهد شد که همراه با ازدیاد تردد خودروها در اولین روز کاری هفته، تجمع موقتی آلاینده‌ها طی برخی ساعات دور از انتظار نخواهد بود.

همچنین فردا (شنبه ۱۹ مرداد)، در طول روز، با افزایش تابش نور خورشید، کاهش سرعت باد نسبت به روز جاری و در دسترس بودن سایر عوامل لازم برای انجام واکنش‌های فتوشیمیایی، شرایط بهتری برای شکل‌گیری آلاینده ازن فراهم می‌شود و انتظار می‌رود بین ساعات ۱۳ تا ۱۸ روز شنبه بر غلظت آلاینده ازن در مقایسه با امروز (جمعه ۱۸ مرداد) افزوده شود که کاهش کیفیت هوا را به همراه خواهد داشت.

از این رو، با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها از جمله ذرات معلق و ازن در روز آینده، برخی ساعات از نوزدهمین روز مرداد ماه ۹۸ با برقراری شرایط نامطلوب کیفیت هوا به ویژه برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت همراه خواهد بود.

در صورتی که غلظت ازن بالاتر از حد مجاز سلامت باشد، کودکان و بزرگسالان فعال و مبتلایان به بیماری‌های ریوی مانند آسم باید از حضور طولانی مدت در فضای باز اجتناب کنند و در صورتی که میزان این گاز در شرایط ناسالم قرار گیرد، کلیه افراد باید حضور خود در فضای باز را محدود یا در صورت نیاز متوقف کنند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share