سلامت

با رایج ترین علائم عفونت ریه و انواع آن آشنا شوید

با رایج ترین علائم عفونت ریه و انواع آن آشنا شوید
رایج ترین عفونت ریه نوع باکتریایی آن است که از عوارض و علائم آن سوزش پوست است؛ برای درمان این دسته از عفونت ها از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. از دیگر انواع آن م توان عفونت ویروسی را نام برد که در موردهای حاد موجب از دست رفتن آب بدن و آبی شدن ناخن ها و لب ها خواهد شد

به گزارش گپ گاه: زمانی که فردی به عفونت ریه دچار خواهد شد بافت ریه او در قفسه سینه دچار التهاب خواهد شد، ما در این جا رایج ترین علائم عفونت ریه را مورد بررسی قرار داده ایم با ما همراه باشید.

عفونت ریه بیماری دارای علائم خاص است که باید مورد توجه قرار گیرند و با توجه به همین علائم، درمان انجام شود، ما در این جا رایج ترین علائم عفونت ریه را مورد بررسی قرار داده ایم با ما همراه باشید.

عفونت ریه<Lung infections> بنا به علل گوناگونی رخ می دهد و به همین خاطر نیز دارای علائم به ویژه و در عین حال متفاوتی نیز هست. “علائم عفونت ریه” بر اساس نوع آن، موضوعی است که ما در این مقاله به آن پرداخته ایم ، با مطالعه دقیق این مقاله با این بیماری و علائم آن به خوبی و به طور کامل آشنا  خواهید شد.

وقتی که فردی به عفونت ریه دچار خواهد شد بافت ریه او در قفسه سینه دچار التهاب خواهد شد، علت بروز چنین عفونتی در بدن می تواند ویروسی، باکتریایی، انگلی و قارچی باشد.  هم چنین بهتر است بدانید که این بیماری در گاهی مواقع موجب عفونت در گوش خواهد شد.

آشنایی با عفونت های سیستم دستگاه تنفسی بدن

بخش فوقانی سیستم دستگاه تنفسی بدن در برگیرنده بینی، حنجره، حلق و نای است و بخش تحتانی این دستگاه در برگیرنده ریه و اجزای آن. پس بر اساس بروز عفونت در هر یک از قسمت ها آن بخش نامگذاری خواهد شد.

رایج ترین عفونت ریه در بدن

رایج ترین عفونت ریه  نوع باکتریایی آن است که از عوارض و علائم آن سوزش پوست است؛ برای درمان این دسته از عفونت ها از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود.  از دیگر انواع آن م توان عفونت ویروسی را نام برد که در موردهای حاد موجب از دست رفتن آب بدن و آبی شدن ناخن ها و لب ها خواهد شد. در نوع قارچی نیز شاهد علائم عفونت های ویروسی و باکتریایی هستیم و در موارد خیلی حاد نیاز به عمل جراحی است.

لازم به ذکر است که عفونت ریه به احتمال زیاد در بخش دیگری از بدن است و به وسیله ی جریان خون به ریه منتقل خواهد شد و در نتیجه موجب بروز این بیماری خواهد شد.

 شایع ترین علائم عفونت ریه در بدن

به طور کلی می توان مشخص ترین علائم عفونت ریه را که ممکن است در افراد مبتلا دیده شود، در موارد زیر خلاصه کرد. در صورتی که دچار گلودرد شدید و در پی آن سرفه های شدیدی داشتید احتمال عفونت ریه نیز وجود دارد پس حتما به پزشک مراجعه کنید.

سرفه مداوم
تنگی نفس
درد قفسه سینه
خس خس سینه

اما باز هم علائم عفونت ریه بر اساس نوع آن می تواند در افراد متفاوت باشد که در ادامه به آن اشاره کرده ایم.

ذات الریه

از شایع ترین عفونت های ریه می توان ذات الریه را نام برد که علت های ویروسی، باکتریایی یا قارچی داشته باشد.ذات الریه اغلب بعد از آنفولانزا در بدن رخ می دهد. هم چنین این بیماری به نوعی التهاب ریه نامیده خواهد شد.  بیشتر اشخاص سیگاری و مسن و همین طور کودکان و نوزادان در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.  علائم ذات الریه بر اساس شدید یا خفیف بودنش ، سن فرد و وضعیت سلامتی اش متفاوت خواهد بود.  اما به طور کلی علائم عفونت ریه در بیماران<patients> مبتلا به ذات الریه می تواند شامل موارد زیر باشد که عبارت اند از؛

علائمی شبیه به آنفولانزا و سرماخوردگی در بیماران پنومونی خفیف
التهاب ریه
درد و گرفتگی قفسه سینه
درد عضلانی و خستگی
تنگی تنفس
تغییر سطح هوشیاری و عملکرد مغزی (در افراد مسن)
استفراغ (به ویژه در نوزادان)
تب و لرز بالا

برای تشخیص این بیماری لازم است به پزشک مراجعه کنید و با توجه به علت ابتلا درمان شوید.

بیماری سل و علائم عفونت ریه در این بیماری

جالب است بدانید که سل نیز جزو بیماری های  عفونی ریوی محسوب می شود که علت آن باکتری مایکوباکتریوم و توبرکلوزیس است و با سرفه سرایت می کند اما از طریق آب، غذا، تزریق خون یا نیش حشرات انتقال پیدا نمی کند.  نشانه ها و علائم این بیماری نیز عبارت است از؛

تب
خلط سبز یا خلط آلوده به خون
تنگی نفس
کاهش اشتها
خستگی زود رس و ضعف عمومی
سرفه
بی حالی و تعریق شبانه

بیماری برونشیت و علائم عفونت ریوی

این بیماری به دلیل التهاب و عفونت در پوشش لوله های برونش رخ می دهد، به هنگام ضعیف تر شدن سیستم ایمنی بدن و عفونت ریه ها بیماری برونشیت ایجاد خواهد شد.  برونشیت می تواند حاد یا مزمن باشد از جمله علائم عفونت ریه در این بیماری ریوی می تواند موارد زیر باشد؛

تنگی نفس
قفسه سینه
خس خس سینه
خستگی
مخاط سنگین
سرفه مداوم

سایر عفونت های ریوی

از دیگر بیماری های عفونت ریه می توان به سندرم حاد تنفسی اشاره کرد؛ به عبارتی دیگر این بیماری نوعی از ذات الریه و مسری است.

هم چنین بیماری ذات الجنب از بیماری های عفونتی ریوی است به پرده پوشش دهنده ریه جنب می گویند و هر وقت در این پرده عفونت باشد بیماری ذات الجنب ایجاد خواهد شد؛  چنین بیماری ای از طریق ذات الریه و عفونت ویروسی ایجاد می شودً. درد قفسه سینه و تنگی تنفس از علائم عفونت ریه در این نوع بیماری است.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share