سلامت

افزایش ۹ درجه ای ضریب هوشی کودکان

افزایش 9 درجه ای ضریب هوشی کودکان

فرید ایمان زاده رئیس کنگره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران، رئیس سمینار تغذیه با شیر مادر و رئیس بیمارستان کودکان مفید در نشست خبری چهاردهمین کنگره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران و سمینار تغذیه با شیر مادر که صبح امروز در بیمارستان کودکان مفید برگزار شد، اظهار کرد: شیرخشک هایی ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

به گزارش گپ گاه، فرید ایمان زاده رئیس کنگره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران، رئیس سمینار تغذیه با شیر مادر و رئیس بیمارستان کودکان مفید در نشست خبری چهاردهمین کنگره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران و سمینار تغذیه با شیر مادر که صبح امروز در بیمارستان کودکان مفید برگزار شد، اظهار کرد: شیرخشک هایی ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

مادران در چه زمانی نباید به کودکشان شیر بدهند؟

رئیس کنگره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران اضافه کرد: متأسفانه امروزه بعضی مادران فکر می کنند که در هنگام ابتلا به بیماری نباید به کودکان شان شیر بدهند در حالی که مادران تنها در صورت ابتلا به چند بیماری مانند سرطان یا مصرف بعضی دارو ها مانند دارو های رادیو اکتیو و لیتیوم باید از شیر دادن به نوزاد خودداری کنند و حتی مادران مبتلا به HIV و هپاتیت B. هم می توانند به کودک شان شیر بدهند.

ایمان زاده با اشاره به فروش شیرخشک قاچاق در سوپرمارکت ها بیان کرد: قوانین درباره واردات شیرخشک وجود دارد که بررسی ترکیب موجود در شیرخشک ها و مصرف آن در کشور مبدا تولید کننده از جمله این قوانی است همچنین سازمان استاندارد نمونه شیرخشک های وارداتی را از نظر بار میکروبی آنالیز می کند، پس هر شیرخشکی که مجوز ورود به کشور را داشته باشد، می تواند در ایران مصرف شود.

شیرخشک قاچاق در سوپرمارکت ها

وی تصریح کرد: متأسفانه امروزه شاهد هستیم که بعضی شیرخشک ها مجوز ورود ندارند، ولی در بازار ایران به فروش می رسند همچنین بعضی شیرخشک ها هستند که مجوز ورود دارند، ولی به شکل قاچاق و از مبادی غیررسمی وارد می شوند پس علی رغم نظارت شدید وزارت بهداشت و سازمان غذاودارو، گاهی شیرخشک های قاچاق در سوپرمارکت ها به فروش می رسند.

رئیس کنگره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران گفت: امروزه کشور های غربی به سوی تغذیه با شیر مادر گرایش پیدا کردند، ولی ما از تغذیه با شیر مادر فاصله گرفته ایم.

فواید شیرمادر در تقویت هوش و سیستم دفاعی نوزاد

وی اضافه کرد: بعضی مادران اغلب در روز های نخست بعد از تولد به دلیل کم بودن شیر مادر از شیرخشک استفاده می کنند در حالی که این کار درست نیست، زیرا همان مقدار کم شیر مادر پاسخگوی نیاز نوزادان در روز های نخست بعد از تولد است، از طرفی شیرخشک در طی روند تولید می تواند آغشته به میکروب شود، اما شیر مادر همواره عاری از میکروب است.

وی بیان کرد: هدف از برگزاری سمینار تغذیه با شیر مادر، تشویق مادران به شیردهی و استفاده بیشتر نوزادان و شیرخواران از شیر مادر است، شیر مادر بهترین تغذیه برای کودکان است و بررسی های انجام شده نشان می دهند ضریب هوشی نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نسبت به کودکانی با شیرخشک تغذیه می شوند ۹ برابر بیشتر است.

رئیس کنگره انجمن علمی تغذیه کودکان ایران درباره فواید دیگر شیر مادر، اضافه کرد: کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، نسبت به کودکانی که با شیرخشک تغذیه می شوند، کمتر بیمار می شوند چرا که شیر مادر حاوی مواد دفاعی و آنتی بادی های زیاد و مفید برای بدن است.

کودکان شیرخشکی در بزرگسالی گرفتار مشکلات عاطفی می شوند

ایمان زاده تأکید کرد: آمار مرگ و میر در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نسبت به سایر کودکان کمتر است همچنین مطالعات انجام شده نشان دهنده این است کودکانی که شیرخشک مصرف می کنند در دوران بزرگ سالی بیشتر به مشکلات عاطفی دچار می شوند.

وی یادآوری کرد: خوشبختانه اکنون بانک شیرمادر در تبریز ایجاد گردیده است، ولی چون تأسیس این بانک هزینه زیادی دارد و نگهداری شیر ها در این بانک دشوار است، ما نتوانستیم همچنین مرکزی در پایتخت ایجاد کنیم.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share