اجتماعی

رشد چشمگیر آمار ایدز میان نوجوانان ایرانی

به‌گفته‌ی رئیس مرکز تحقیقات ایدز، آمار ایدز میان نوجوانان رشد چشمگیری داشته است اما مسئولان بخش‌های آموزشی تنها سکوت کرده و این موضوع را انکار می‌کنند.

مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران اعلام کرد شیوع بیماری ایدز در نوجوانان بالا گرفته و آموزش‌وپرورش نسبت‌به آگاه‌سازی نوجوانان و اطلاع‌رسانی در این زمینه ضعیف عمل کرده است. به‌گفته‌ی وی، بسیاری از نوجوانان مبتلا به ایدز حتی نسبت‌به چگونگی برقراری ارتباط و راه‌های شیوع بیماری بی‌اطلاع هستند. وی گفت:

متاسفانه برخی نظرشان این است که آموزش نوجوانان و آگاهی دادن به آن‌ها نسبت‌به بیماری ایدز، بدآموزی دارد و تبعات دیگری به‌دنبال خواهد داشت؛ به همین دلیل ترجیح می‌دهند که درباره‌ی آن حرفی نزنند، اما مسئله این است که عدم پرداختن به این بیماری خطرناک باعث می‌شود که نوجوانان با عدم آگاهی وارد روابط پرخطر شوند و نتیجه‌اش این است که متاسفانه آمار ایدز در میان نوجوانان نیز رشد چشمگیری داشته است. با این حال مسئولان بخش‌های آموزشی همواره ترجیح می‌دهند سکوت کنند و به انکار این موضوع مهم بپردازند که بسیار مخرب است.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران، عملکرد سازمان صداوسیما و شبکه‌های مختلف رادیویی را در آگاه‌سازی مردم ضعیف دانست و گفت آگاهی‌رسانی باید به شکل دائم و مستمر باشد تا بر عملکرد مردم تأثیر مثبت بگذارد. وی همچنین نقش فضای مجازی را در افزایش آگاهی مردم بالا و موثر دانست که تلویزیون با در اختیار داشتن این امکان باید بهره‌ی بیشتری از آن ببرد.

وی همچنین از رشد ۱۰ برابری بیماری ایدز در میان زنان خبر داد و علت آن را عدم آموزش و اطلاع‌رسانی عنوان کرد. به‌گفته‌ی وی، شیوع بیماری ایدز میان کسانی که به‌صورت تزریقی و با سرنگ مشترک به مصرف مواد می‌پرداختند، بالا رفته بود و باتوجه‌به بیشتر بودن تعداد معتادان مرد نسبت‌به معتادان زن، آمار مبتلایان به ایدز در مردان بالاتر از زنان بود. اما بعد از کنترل ایدز در میان معتادان تزریقی، اپیدمی موجود، طبق معمول دیگر کشورها به سمت انتقال از طریق تماس‌های جنسی رفت، به همین دلیل تعداد زنان مبتلا به ایدز بیشتر شده است. وی گفت:

طبق آمار وزارت بهداشت، در زمانی نه چندان دور،‌ ۹۷ درصد از مبتلایان مردان بودند و تنها سه درصد از زنان ایدز داشتند که حال این‌گونه نیست و آمار زنان مبتلا به ایدز بالاتر رفته است؛ البته آمار مردان نیز سیر صعودی داشته، اما به‌لحاظ تناسب، آن فاصله‌ی موجود کمتر شده است.

عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران، آموزش ضعیف و نامناسب و عدم فرهنگ‌‌سازی و ارائه‌ی اطلاعات کافی در رسانه‌ها را علت شیوع این بیماری عنوان کرد و گفت:

متاسفانه در زمینه‌ی آموزش، فرهنگ‌‌سازی و ارائه‌ی اطلاعات کافی به مردم ضعیف عمل کرده‌ایم و به زنان و مردان ایرانی برقراری روابط سالم را نیز آموزش نداده‌ایم و همین موضوع باعث می‌شود که تماس‌های جنسی نامطمئن مشروع نیز به شیوع بیماری ایدز بیانجامد و دلیل آن عدم پرداختن رسانه‌ها به مقوله‌ی ایدز است.

وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که مراکز اندک با فعالیت‌های محدود در مکان‌هایی مانند دانشگاه کافی نیست؛ زیرا همه‌ی اقشار جامعه به دانشگاه نمی‌‌روند و اطلاع‌رسانی و تست باید در سطح وسیع‌تری صورت بگیرد. او با اشاره به وارداتی بودن داروهای ایدز  اعلام کرد تا یکی دو سال آینده مشکلی در این زمینه نیست اما سایر دستگاه‌ها نیز باید برای بهبود اوضاع اقدام کنند. رئیس مرکز تحقیقات ایدز در پایان به این موضوع اشاره کرد که معضل ایدز صرفا جنبه بهداشتی ندارد و مشکلات اجتماعی نیز به گسترش این معضل دامن می‌زنند بنابراین لازم است سایر دستگاه‌ها نیز وارد عمل شوند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share