سلامت

داروی خوراکی آهن زدای ایرانی برای بیماران تالاسمی تولید شد

یک شرکت دانش بنیان ایرانی برای نخستین بار موفق به تولید داروهای خوراکی آهن‌زدا برای بیماران تالاسمی با دستیابی به فرمولاسیون داروی خوراکی دفراسیروکس و تولید داخلی این نوع قرص خوراکی شده است.

به گفته دکتر بهزاد تقی‌پور مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، بیماران تالاسمی در طول حیات خود باید از داروهای دفع‌کننده آهن استفاده کنند تا بار اضافی آهن ارگانهای حیاتی بیماران را دچار اخلال نکند.

تاکنون داروهای خوراکی ضد آهن از خارج کشور با ارزبری بسیار بالا تامین می‌شده است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور مشکلات فراوانی را برای دولت و بیماران ایجاد می‌کرده است اما با ارایه محصول ایرانی این شرکت دانش بنیان داروی خوراکی با شرایط بسیار راحتری به دست بیماران خواهد رسید و مطابق پیگیری‌های انجام شده این دارو تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل این شرکت دارویی درباره بر طرف شدن برخی مشکلات مصرف نمونه خارجی این دارو از قبیل طعم نامناسب دارو‌، مصرف به‌صورت ناشتا و عوارض گوارشی گفت: با داروی ایرانی به نام نانوجید مشکلاتی نظیر زمان مصرف و الزاما ناشتا بودن برای مصرف دارو و حتی شرایطی چون وابستگی دارو به حل شدن در آب رفع شده است.

وی افزود: این دارو مانند قرص‌های معمولی دیگر می‌تواند به راحتی مصرف شود و طبیعتا این موضوع موجب راحتی بیش‌تر بیماران شده و از این روش درمانی با رضایت استقبال خواهند کرد.

گفتنی است محصول نانوجید بصورت خوراکی و با دوزهای ۹۰، ۱۸۰ و ۳۶۰ میلی گرم برای مصرف بیماران مبتلا به تالاسمی تولید شده است؛ محصول نانوجید (Nanojade) با نام ژنریک دفراسیروکس از گروه داروهای شلات کننده آهن است و برای دفع آهن اضافی بخصوص در بیماران مبتلا به تالاسمی که در معرض مسمومیت با آهن قرار دارند به‌کار می‌رود.

همچنین دکتر حمید هورفر؛ متخصص خون در خصوص وضعیت کیفیت داروی جدید ایرانی تولید شده گفت: سهولت روش مصرف قرصهای روکشدار و کاهش عوارض گوارشی و عدم نیاز به فاصله‌گذاری با مصرف وعده غذایی باعث افزایش همکاری بیمار در مصرف درست و به موقع دارو شده و در نتیجه باعث کاهش بار اهن و یا جلوگیری از افزایش ان می‌شود؛ از نظر تحمل دارو توسط بیمار و عوارض، دارو تفاوت معنی‌داری با مشابه خارجی ندارد.

در هفته جاری با حضور مسئولان صنعت دارویی کشور و همچنین رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت از داروی جدید ایرانی نانوجید رونمایی خواهد شد.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share