اقتصادیبازار

تعادل موقت در بازار ارز

در سومین روز هفته، دامنه نوسانات دلار کمتر از روزهای ابتدایی هفته بود و این ارز به ندرت نوسانات رفت و برگشتی قابل توجهی را تجربه کرد. روز گذشته، سومین روزی بود که نوسان‌گیران سعی می‌کردند قیمت دلار را از مرز ۱۱ هزار تومانی عبور دهند و در مقابل صرافی‌های منتخب بازارساز با عرضه ارز در برابر آنها ایستادگی می‌کردند.

نتیجه تقابل این دو نیرو در روز سوم هفته، قرارگیری دلار روی قیمت ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان حدود ساعت ۴ بعدازظهر بود. این قیمت ۱۰۰ تومان بالاتر از روز یکشنبه بود. دلار روز یکشنبه نیز ۲۵۰ تومان افزایش قیمت را ثبت کرده بود. به گفته فعالان، حمایت خریداران از قیمت دلار زیر مرز ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان موجب شده است که انتظارات کاهشی در بازار کم‌رنگ‌تر شود و برخی از نوسان‌گیران این جو را در بازار برجسته کنند که قیمت دلار در کف قرار گرفته است.

با این وجود، عرضه بازارساز هم چنان در سطحی قرار دارد که مانع از ورود دلار به کانال بالاتر شده است و از سوی دیگر دامنه نوسانات را نیز کاهش داده است. در روزی که دلار افزایش جزئی را تجربه کرد، سکه تمام بهار آزادی با ۸۰ هزار تومان افزایش به مرز ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. افزایش سکه در شرایطی رقم خورد که بهای اونس در ساعات ابتدایی دیروز در مسیر نزولی قرار گرفته بود. به گفته فعالان، میزان عرضه در بازار سکه به اندازه بازار ارز بالا نیست و زمانی که تقاضا وارد بازار فلز گرانبهای داخلی می‌شود، قیمت افزایش بیشتری را تجربه می‌کند. در کنار این، معامله‌گران سنتی به جای خرید و فروش دلار، ترجیح می‌دهند در بازار سکه و طلا فعالیت کنند.

به گفته فعالان، روز دوشنبه معامله‌گران قصد داشتند قیمت دلار را از مرز ۱۱ هزار تومانی عبور دهند، ولی عوامل بنیادی بازار با این خواست همراهی نکردند. به‌عنوان مثال، نرخ متغیر درهم در این روز زیر مرز ۳ هزار تومانی ماند تا خریداران ارز در بازار داخلی کمی از موضع خود عقب‌نشینی کنند. نرخ حواله درهم و دلار با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و افزایش یکی منجر به رشد دیگری می‌شود. این موضوع موجب می‌شود که نوسانات حواله درهم در بازار داخلی به دقت رصد شود. به گفته برخی فعالان ارزی، دیروز نرخ درهم در محدوده ۲هزارو۹۶۰ تومان نوسان کرد. دیروز قیمت دلار در شهرهای مرزی نیز زیر ۱۱ هزار تومان باقی ماند تا از این ناحیه نیز قیمت دلار تحریک نشود. هر گاه ارزش دلار در شهرهای مرزی بالاتر از بازار داخلی باشد، دلار از کشور خارج و به آن سوی آب‌ها می‌رود. امری که موجب می‌شود حجم ارز در بازار داخلی کمتر شود و قیمت در مسیر صعودی قرار بگیرد. با این حال، روز دوشنبه چنین اتفاقی رخ نداد و ارزش دلار در بازارهای همسایه چندان اختلافی با بازار داخلی نداشت.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share