دانش و فناوری

واکنش شدید کاربران در پی تغییر ناگهانی صفحه اصلی اینستاگرام

واکنش شدید کاربران در پی تغییر ناگهانی صفحه اصلی اینستاگرام

شب گذشته به شکلی کاملا ناگهانی، فید اینستاگرام حالتی افقی به خود گرفت و خیلی از کاربران را متعجب کرد؛ با این وجود اکنون این مشکل مرتفع گردیده است.

شب گذشته گزارش های زیادی از سوی کاربران در شبکه های اجتماعی مبنی بر تغییر حالت فید اینستاگرام منتشر شد؛ آن طور که به نظر می رسد، توسعه دهندگان اینستاگرام در سکوت رسانه ای، به طور آزمایشی به راه اندازی فید افقی اقدام کرده اند. اتفاقی که طی چند سال گذشته بی سابقه بوده و بی شک یکی از مهم ترین تغییرات چند وقت گذشته رابط کاربری اپلیکیشن اینستاگرام به شمار می آید.

Instagram البته پیشتر در ماه اکتبر، حالت مشابهی را در بخش Explore آزمایش کرده بود، اما تغییر ظاهر ناگهانی صفحه ی اصلی، عده ی کثیری از کاربران را متعجب کرد. در ابتدا به نظر می رسید که انتشار گسترده ی فید افقی شروع گردیده است، اما بعد از واکنش رسمی مقامات اینستاگرام، متوجه شدیم که موضوع از جای دیگری آب می خورد.

فید جدید اینستاگرام در اصل تمامی پست های افراد فالو شده را به شکل یک استوری بزرگ در می آورد و کاربر می تواند با سوایپ به سوی راست یا چپ، به پست های گوناگون دسترسی داشته باشد. در قسمت بالایی یک نوار ویژه ی سیاه رنگ دیده می شود که عملکردی مانند نوار بالایی استوری ها دارد.

واکنش شدید کاربران در پی تغییر ناگهانی صفحه اصلی اینستاگرام
واکنش شدید کاربران در پی تغییر ناگهانی صفحه اصلی اینستاگرام

تغییر ظاهر ناگهانی فید، واکنش شدید کاربران اینستاگرام را به دنبال داشت

کاربران فعلی اینستاگرام، سال های سال است که به فید عمودی قدیمی عادت کرده اند و بدون شک به مدت زمان درخورتوجهی برای عادت به فید جدید نیاز خواهند داشت. همانطور که گفتیم، ظاهر فید اینستاگرام هم اکنون به حالت عادی برگشته است، اما تغییر حالت ناگهانی آن، تعجب عده ی زیادی از کاربران این شبکه ی اجتماعی را در پی داشت. در اصل، خیلی از کاربران اینستاگرام واکنش شدیدی نسبت به این موضوع داشتند و با به کار بردن عبارات نه چندان مناسب، به انتقاد از مدیران این شبکه ی اجتماعی پرداختند.

در فید افقی جدید، در هر زمان تنها امکان مشاهده ی یک پست را خواهید داشت و دیگر مثل قبل نخواهید توانست با سرعت بالا و با کشیدن سریع انگشت روی صفحه، از پست های گوناگون رد شوید و به سوی بالا یا پایین اسکرول کنید. در ضمن بخش کامنت ها نیز تنها در صورتی ظاهر خواهد شد که کاربر صفحه را به سوی پایین بکشد.

مورد مهم دیگر این که در فید افقی اینستاگرام، دسترسی به استوری ها ساده تر از قبل گردیده است. دیگر لازم نیست برای مشاهده ی نوار مربوط به استوری ها، حتما به بالای صفحه بازگردید؛ در فید افقی، تنها کافی است یک بار با انگشت خود روی صفحه به سوی پایین سوایپ کنید.

این تغییر، ظاهر تنها در فید اصلی دیده شده و دیگر بخش ها را تحت تاثیر قرار نداده است. در زمان در دسترس قرار گرفتن فید افقی، کاربران کماکان با مراجعه به پروفایل خود، با طراحی قدیمی مواجه می شدند و هیچ گونه حالت افقی نمی دیدند.

فید افقی اینستاگرام فعلاً مراحل آزمایشی را سپری می کند

با همه ی این ها، ظاهرا قرار نبوده این قابلیت به شکلی گسترده در دسترس کاربران قرار گیرد. آدام موسری، مدیرعامل فعلی اینستاگرام، شب گذشته در واکنش به این اتفاق در صفحه ی توییتر خود نوشت که فید افقی در اصل قرار بوده به شکلی محدود تست شود و برای گروه کوچکی از کاربران در دسترس قرار گیرد؛ اما بنابه علت هایی نامشخص، این فید به شکلی گسترده تر از آنچه انتظار می رفته، برای کاربران انتشار یافته است.

با این وجود، یکی از سخنگویان فیسبوک طی اطلاعیه ای که به طور اختصاصی برای وب سایت ورج ارسال کرد، ضمن تکذیب کردن ادعای مطرح شده به وسیله ی آدام موسری، گفت: «ساعاتی پیش به علت بروز یک باگ، بعضی از کاربران شاهد تغییر ظاهر فید اینستاگرام خود بودند. ما سریعا این مشکل را برطرف کردیم و اکنون، فید به حالت معمولی بازگشته است. به علت بروز این اتفاق، عذرخواهی می کنیم.»

ظاهرا تنها چند دقیقه بعد از در دسترس قرار گرفتن فید افقی، عده ی زیادی از کاربران مجددا تغییر ظاهرا فید را مشاهده کرده اند؛ در اصل، برای عده ی کثیری از کاربران، فید افقی تنها چند دقیقه در دسترس قرار گرفته و بعد از گذر این مدت، فید به حالت عمودی خود بازگشته است.

حتی در صورتی که انتشار فید افقی به علت یک اشتباه رخ داده باشد، نباید فراموش کرد که اتفاق شب گذشته نشان دهنده این است اینستاگرام به طور جدی به این قابلیت فکر می کند. این یعنی احتمال انتشار رسمی و گسترده ی فید افقی، قریب الوقوع است.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share