دانش و فناوری

طراحی تصاویر پرتره واقعی با هوش مصنوعی انویدیا

فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی، تصاویر پرتره ی جعلی را به وجود می آورد که کاملا واقعی به نظر می رسند؛ در واقع افراد رویت شده در تصاویر اصلا وجود خارجی ندارند.

محققان انویدیا با کمک فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی موفق به تولید تصاویر پرتره ای شد که همگی جعلی هستند و هیچ کدام از افرادی که در عکس ها مشاهده می شوند، در اصلیت وجود خارجی ندارند.

باوجودی که تصاویر پرتره، کاملا واقعی به نظر می رسند اما محصول تولیدشده به وسیله ی هوش مصنوعی هستند. این تصاویر فتوشاپی نیستند، بلکه از پایه و اساس اصلا وجود خارجی نداشته اند و هوش مصنوعی آن ها را تولید نموده است. در واقع چهره هایی که در تصاویر مشاهده می کنید، اصلا وجود خارجی ندارند.

طراحی تصاویر پرتره واقعی با هوش مصنوعی انویدیا
طراحی تصاویر پرتره واقعی با هوش مصنوعی انویدیاطراحی تصاویر پرتره واقعی با هوش مصنوعی انویدیا

محققان انویدیا (NVIDIA)، به تازگی مقاله ی تازه ای منتشر کرده اند و در آن راهکاری برای سفارشی سازی چهره ، به طور واقعی به وسیله ی GAN ارائه داده اند. وبسایت Verge به این موضوع اشاره می کند که پروژه ی  GAN در حدود چهار سال قبل شروع شده و در سال ۲۰۱۴، مقاله ی دیگری به توضیح این فناوری پرداخته است و اینک شاهد محصولات متنوع سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی هستیم.

در کمتر از نیم دهه، فناوری با کمک هوش مصنوعی قادر است تصاویری تولید کند که حتی با نگاه کردن دقیق به تصاویر هم نمی توانیم متوجه غیرواقعی بودن آن ها بشویم. هم اکنون، محققان انویدیا می توانند استایل های گوناگون چهره را روی چهره های مقصد کپی کنند و ترکیب های تازه ای از چهره ی انسان تولید کنند که کاملا جدید هم به نظر می رسد. محققان انویدیا برای ایجاد تصاویر پرتره چهره، هوش مصنوعی را با استفاده از هشت GPU قدرتمند به مدت یک هفته ی کامل آموزش می دهند.

در صورتی که به تصاویر دقت داشته باشید، می بینید که تنوع بسیار زیادی دارند. به نظر می رسد فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی، ظرفیت ایجاد تحولی عظیم در صنعت عکاسی جهان را داشته باشد. فناوری جدید علاوه بر توانایی ایجاد تصاویر پرتره، می تواند تصاویر جعلی از هر چیزی اعم از حیوانات، خانه، خودرو و غیره تولید کند.

آنچه در تصاویر مشاهده می کنید، همگی به وسیله ی فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد شده اند و در جهان واقعیت اصلا وجود خارجی ندارند. تمام تصاویر ایجادشده غیرواقعی و جعلی هستند و به طور مصنوعی ایجاد شده اند. البته تولید تصاویر مصنوعی سال ها است که رونق پیدا نموده است. مثلا، IKEA در سال ۲۰۱۴ میلادی، بیش از ۷۵ درصد تصاویر کاتالوگ های خود را به طور غیرواقعی و با کمک برنامه های کامپیوتری درست کرده بود. چنین فناوری هایی می تواند جنبه های مثبت و منفی داشته باشد. شاید روزی فرا برسد که عکاسان حرفه ای برای گرفتن عکس های فوق العاده زیبا از طبیعت، مجبور نشوند به دامن طبیعت بروند و همه ی اتفاقات ازطریق اپلیکیشن های مبتنی بر هوش مصنوعی و روی سیستم کامپیوتری به انجام برسد.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share