دانش و فناوری

شمارش تعداد پنل‌ های خورشیدی به کمک هوش مصنوعی

شمارش تعداد پنل‌ های خورشیدی به کمک هوش مصنوعی

تکنولوژی و به ویژه هوش مصنوعی اسب سرکشی است که در همه ی زمینه ها، از شمارش پنل های خورشیدی گرفته تا تشخیص چهره ی انسان ها، رد و اثری از خود برجای گذاشته است.

شمارش کل پنل های خورشیدی موجود در ایالات متحده به طور دستی، تقریبا کار غیرممکنی است؛ اما خوشبختانه، تکنولوژی به اندازه ی کافی پیشرفت کرده که در این زمینه، ما را یاری کند! پژوهشگران دانشگاه استنفورد برای شمارش تعداد پنل ها، هوش مصنوعی را پیشنهاد می کنند. آن ها الگوریتمی مبتنی بر هوش مصنوعی به نامDeepSolar طراحی کرده اند که تمام ۱.۴۷ میلیون پنل خورشیدی در آمریکا را شناسایی و شمارش می کند.

به موجب راهکار پژوهشگران استنفورد، شبکه ی عصبی دیجیتالی تصاویر تهیه شده به وسیله ی ماهواره ها به کاشی های کوچکتری تبدیل شده و پیکسل های موجود در هر یک از این کاشی ها دسته بندی می شوند. سپس با تحلیل پیکسل های قرارگرفته درکنار هم متوجه خواهد شد که آیا سطح مدنظر از پنل خورشیدی تشکیل گردیده است یا خیر؛ خواه با مزرعه ای از پنل های خورشیدی مواجه باشیم یا با یک پنل خورشیدی تنها در سقف یک مجتمع مسکونی.

 

در راه مبتنی بر هوش مصنوعی، از خطاهای انسانی جلوگیری خواهد شد، دقت کار بالا می رود و مهم تر از همه، کار شمارش با حداکثر سرعت و کارایی صورت می گیرد. شمارش پنل های خورشیدی با این راه تنها چند هفته طول می کشد؛ اما در راه های عادی ممکن است ماه ها و حتی سال ها به طول بیانجامد، بدین ترتیب ممکن است اطلاعات نادرستی به دست آوریم؛ زیرا در این حین به احتمال زیاد پنل های تازه ای نصب شده اند که فرایند شمارش را طی نکرده اند.

شمارش سریع پنل های خورشیدی به دولت در زمینه های گوناگونی کمک می کند؛ به عنوان مثال با استفاده از داده های این شمارش، دولت درباره ی استراتژی های خود در زمینه ی انرژی های تجدیدپذیر تصمیم گیری می کند، ضریب نفوذ پنل های خورشیدی در بین مردم را اندازه گیری می کند و حتی با استفاده از تحلیل تعداد پنل های هر منطقه، وضعیت اقتصادی مردم آن منطقه را بررسی می کند.

البته قبل از انجام شمارش، به احتمال زیاد پیش بینی هایی وجود دارد. مثلا می توان گفت که تعداد پنل ها در کالیفرنیا و قسمت های جنوب غربی از سایر مناطق بیشتر است؛ زیرا این محدوده، منطقه ای آفتابی است. پژوهشگران به نتایج دیگری نیز دست یافتند. مثلا متوجه شدند که در مناطقی که شدت تابش آفتاب از حد خاصی بالاتر است، به احتمال بسیار زیاد پنل خورشیدی وجود دارد. در این مناطق، کمپانی ها به احتمال زیاد هزینه های نصب پنل خورشیدی را کاهش می دهند تا تعداد نصب ها به میزان قابل توجهی بالا رفتن یابد

البته موانعی هم بر سر راه تکنولوژی DeepSolar وجود دارد؛ مثلا شمارش پنل ها با استفاده از تصاویر تهیه شده به وسیله ی ماهواره ها، اطللاعات مفیدی درباره ی قابلیت های پنل ها در اختیار ما قرار نمی دهد یا مشخص نمی کند که پنل ها قدیمی هستند یا جدید. به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک شاهد سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی خواهیم بود که این مشکلات را نیز حل خواهند کرد.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share