دانش و فناوری

تجهیز عینک‌های AR به نمایشگرهای میکرو ال ای دی

تجهیز عینک‌های AR به نمایشگرهای میکرو ال ای دی

طبق تحقیقات صورت گرفته، به نظر می رسد که صفحه نمایش microLED با شکست رقیب خود یعنی امولد، به بهترین گزینه برای نمایشگرهای عینک AR در آینده تبدیل شود.

اکثر عینک های AR یا همان واقعیت اضافه کرده، از زمان عرضه ی گوگل گلس در سال ۲۰۱۳ تا به حال از فناوری کریستال مایع در سیلیکون (LCoS) برای صفحه های نمایش خود استفاده می کنند. اما ظاهرا دیگر فناوری های صفحه نمایش برای این گونه دستگاه ها، مناسب تر به نظر می رسد.

طبق بررسی های صورت گرفته به وسیله ی دیجی تایمز، در آینده میکرو ال ای دی به اصلی ترین فناوری صفحه نمایش برای هدست های AR تبدیل می شود. حتی در بعضی عینک ها از فناوری لیزر استفاده گردیده است که متاسفانه در آن خطر آسیب رسانی به شبکیه چشم وجود دارد.

با توجه به گزارش های به دست آمده، این گونه به نظر می رسد که نمایشگرهای امولد می توانند رقیب بزرگی برای فناوری میکرو ال ای دی محسوب شوند؛ هر چند ظاهرا نمایشگرهای میکرو ال ای دی نسبت به رقیب خود از رکود پایین تر، کنتراست بالاتر و طول عمر بیشتری برخوردار است. اضافه بر این، میزان روشنایی صفحه نمایش فوق ۳۰ برابر بیش تر از نوع AMOLED است.

در حالی که به نظر می رسد نمایشگر microLED گزینه مناسبی برای عینک های AR به حساب می آید، اما نگرانی هایی نیز از بابت این فناوری وجود دارد. هم اکنون، این فناوری به تولید انبوه نرسیده است. باتوجه به اینکه سامسونگ، نمونه اولیه از صفحه نمایش میکروال ای دی را در همایش CES معرفی کرد؛ تولید این فناوری، دشوار به نظر می رسد و حتی می تواند ضررهای هنگفتی را در پی داشته باشد.

تجهیز عینک‌های AR به نمایشگرهای میکرو ال ای دی
تجهیز عینک‌های AR به نمایشگرهای میکرو ال ای دی

در همین حال، گزارش ها نشان از آن داشتند که اپل بعد از خرید فناوری LuxVue، روی نمایشگر microLED کار می کند و حتی ۳۰۰ مهندس در حال بررسی این پروژه بودند. به علت موانعی که بر سر راه تولید نمایشگرهای میکرو ال ای دی وجود داشت، اپل سال قبل از این پروژه کناره گیری کرد. یکی از کارشناسان صفحه نمایش، از این موضوع به عنوان فرصت طلایی برای اپل یاد می کند و عقیده دارد:

هر فردی می تواند صفحه نمایش اولد یا LCD را خریداری کند؛ اما اپل می تواند میکرو ال ای دی خود را داشته باشد.

طبق شایعات منتشرشده، اپل هم اکنون روی عینک های AR کار می کند. با تمام این تفاصیل، انتظار داریم در آینده ای نه چندان دور شاهد فراگیری تکنولوژی میکرو ال ای دی اپل در بازارها باشیم. این موضوع حتی می تواند انگیزه ی دیگر کمپانی های فناوری برای عرضه ی نمایشگرهای microLED را نیز تقویت کند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share