اقتصادیدانش و فناوری

استیبل کوین آینده ی صنعت ارز دیجیتال خواهد بود

رمزارزهای پایدار با قیمت ثابت و با پشتوانه ی دارایی های واقعی، مشکل نوسان قیمت رمزارزهایی مانند بیت کوین را حل کرده اند.

هنگامی که معامله گران، بیت کوین و ارزهای دیجیتال مشابه را به عنوان یکی از راه های پرداخت خود معرفی کردند، به سرعت با مشکل قابل توجه «نوسان قیمت» مواجه شدند.

مواردی مانند نمایندگی فروش کالاهای لوکس، قبل از این بیت کوین را برای فروش محصولات خود می پذیرفتند، اما ناگهان شاهد جهش حدود ۳۳ درصدی ارزش خودروی فراری خود طی یک دور آزمایشی به دنبالست بودند. این کمپانی که White Company نامیده شده، بعدها به روند رایج راه اندازی یک «Stablecoin»، (ترکیبی از بلاک چینو پول بدون پشتوانه) پیوست که قول ی حفاظت از ترازنامه های خود در مقابل تأثیرات نوسان قیمت را می داد.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین، نسل تازه ای از ارزهای مبتنی بر بلاک چین است که قیمت آن به جای نوسان با توجه به گمانه زنی های معامله گران، ثابت بوده و به دارایی های پایدار در دنیای واقعی (از کالاها گرفته تا ارزهای رایج) وابسته است. به عنوان مثال، کاربران می توانند یک استیبل کوین را به قیمت یک دلار خریداری کرده و بعدا آن را به همین قیمت نیز بفروشند و در نتیجه، مشکل نوسان قیمت رمزارزها را از میان بردارند.

صنعت رمزارزهای پایدار بعد از سقوط ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۸ محبوب و رایج شد، رکودی که با کاهش ۸۰ تا ۹۰ درصدی ارزش رمزارزهای مهم بازار مانند بیت کوین و اتریوم طی یک سال همراه بود. اکثر سرمایه گذاران خرد که این دارایی های رمزنگاری شده ی ناپایدار را در اختیار داشتند، تصمیم گرفتند آن ها را به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت ریسک خود، با رمزارزهای پایدار مبادله کنند. هنگامی که نوسانات فروکش کرد، معامله گران برای خروج از بازار رمزارزها با حداقل زیان، رمزارزهای پایدار خود را با ارزهای دیجیتال و نیز ارزهای فیات جایگزین کردند.

استیبل کوین آینده ی صنعت ارز دیجیتال خواهد بود
استیبل کوین آینده ی صنعت ارز دیجیتال خواهد بود

سرمایه گذاری در رمزارزهای پایدار

استیبل کوین ها به عنوان دارایی های سوداگرانه هیجان انگیز نیستند، عمدتا به این دلیل که پشتوانه های آن ها فقط بخشی را که می توانند در مقابل یک دارایی پایدار واقعی حمایت شود، تامین می کنند. این ابزار زمانی بسیار جذاب هستند که صحبت از حفظ کیفیت شبکه های پرداخت مبتنی بر بلاک چین با هدف انتقال و هجینگ (پوشش ریسک) به میان می آید.

بازیگران نهادی متوجه پتانسیل های رمزارهای پایدار شده اند. در ماه نوامبر، کل سرمایه گذاری های انجام شده در فضای رمزارزهای پایدار، سه میلیارد دلار گزارش شد. این امر به معرفی بیش از ۱۲۰ پروژه رمزارز پایدار در سال جاری منجر گردیده است.

برای مثال Winklevoss Twins، یک رمزارز پایدار را برای تبادل بیت کوین جمینی خود در ماه سپتامبر راه اندازی کرد. همچنین Circle، یک گروه رمزنگاری تحت حمایت گلدمن ساکس، با یک Coinbase مبادله بیت کوین آمریکا برای راه اندازی یک USD Coin همکاری کرد.

ارزیابی دقیق قبل از سرمایه گذاری

تقریبا هر بازیگر تازه ای در بازار رمزارزهای پایدار با پوشه ای از گزارشات ارزیابی در دستش پیش می آید، که حاوی اطلاعاتی است که نشان دهنده این است کمپانیی که قصد انتشار رمزارزهای پایدار خود را دارد، دارایی های کافی را به عنوان پشتوانه ی آن در اختیار دارد. حتی بعضی از پروژه های کوین، قابلیت های را به وجود آورده اند که به آن ها امکان حذف کوین ها را برای مبارزه با اقدامات پولشویی می دهد.

درعین حال، «تتر» پروژه ی محبوب رمزارز پایدار، انتقادهایی را مبنی بر عدم توافق برای حسابرسی ترازنامه های خود به وسیله ی یک نهاد مستقل دریافت نموده است. این امر موجب ایجاد رقابت کاملا تازه ای گردیده است که شامل پروژه های رمزارزهای پایدار مدرن ‎تری همچون TrueUSD، Paxos و Maker، علاوه بر Gemini Dollar و USD Coin (که در بالا اشاره شد) خواهد شد.

همان طور که نظارت رگولاتوری بهبود می یابد و کمپانی ها ممیزی های دقیق را جدی می گیرند، سال ۲۰۱۹ می تواند سال رمزارزهای پایدار باشد. مدعیان معتقدند که در دراز مدت تقریبا تمام صنایع سنتی می خواهند یک راه حل استیبل کوین را با سیستم های خود ادغام کنند.

گریک هیلمن، سرپرست تحقیقات در کمپانی کیف رمزارز بلاک چین، به FT می گوید:

بیمه و بانک. . . این ها برخی از حوزه هایی هستند که می توانند رشد تریلیونی را آغاز کنند.

فیسبوک غول رسانه ی اجتماعی قبل از این اعلام نموده است که یک استیبل کوین برای پرداخت های P2P به دنبالام رسان واتساپ معرفی می کند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share