دانش و فناوری

پیش بینی کاهش ۴ میلیونی تولید گوشی آیفون در فصل دوم سال مالی

پیش بینی کاهش 4 میلیونی تولید گوشی آیفون در فصل دوم سال مالی

یکی از تحلیلگران بازار خبر از کاهش تولید ۴ میلیون گوشی هوشمند آیفون اپل در فصل دوم سال مالی می دهد.

جون ژانگ، یکی از تحلیلگران مؤسسه ی روزنبلت، پیش بینی می کند که اپل حجم تولید گوشی آیفون در فصل دوم سال مالی خود را که در ماه مارس پایان می یابد، حدود ۴ میلیون دستگاه کاهش می دهد.

مبنای پیش بینی این تحلیلگر بازار، کاهش فروش گوشی های آیفون در چین است. اما دلیل این کاهش فروش، موردی که شما فکر می کنید نیست. پیشتر گفته شده بود که واردات آیفون ۱۰ و بعضی از آیفون های قدیمی اپل به چین ممنوع خواهد شد. دادگاه چین، واردات و فروش بعضی مدل های آیفون همچون مدل های آیفون ۶s تا مدل آیفون ۱۰ را ممنوع اعلام کرده بود؛ اما کوالکام اعلام کرد که اپل کماکان در حال نقض حکم دادگاه چینی است.

پیش بینی کاهش 4 میلیونی تولید گوشی آیفون در فصل دوم سال مالی
پیش بینی کاهش ۴ میلیونی تولید گوشی آیفون در فصل دوم سال مالی

با این وجود تحلیلگر بازار باور دارد که کاهش فروش گوشی های آیفون در چین مربوط به کمپانی هایی در چین خواهد شد که از هواوی پشتیبانی می کنند. اواسط آذرماه، مدیر مالی هواوی به علت نقض تحریم های آمریکا علیه ایران در کانادا بازداشت شد؛ وی از سیستم بانکی جهانی برای فروش غیرقانونی محصولات هواوی در ایران استفاده نموده است. یکی از تامین کنندگان اپل به نام Menpad اعلام کرد، کارمندانی که گوشی آیفون خریداری کنند جریمه می شوند. همچنین، کارمندانی که گوشی های ساخت کمپانی های چینی ازجمله هواوی را خریداری کنند، سوبسید دریافت می کنند؛ به نظر می رسد که سایر کمپانی های چینی نیز همین روال را دنبال می کنند.

البته رابطه ی بین ملی گرایی در چین و کاهش فروش ۴ میلیون دستگاه آیفون اپل، هنوز قابل درک نیست. این تحلیلگر بازار باور دارد که حجم تولید آیفون  XR درحدود ۲.۵ دستگاه کاهش خواهد یافت و حجم تولید آیفون XS درحدود یک میلیون دستگاه کاهش می یابد؛ این در حالی است که حجم تولید آیفون XS Max نیز در حدود ۵۰۰ هزار دستگاه از ماه ژانویه تا ماه مارس کاهش خواهد یافت.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share