اقتصادی

وحشت سرمایه گذاران از وضعیت نزولی بازار بیت کوین

کاهش حجم معاملات بیت کوین و ادامه ی رکود بازار ارزهای دیجیتال، خیلی از سرمایه گذاران این حوزه را به تأمل واداشته است.

تحقیقات و ارزیابی های تیم تحلیلگران جی پی مورگان (JPM)، ازجمله نیکلاس پنیگیرتزوگلو استراتژیست بازار جهانی، خبر از آن می دهد که مؤسسات و نهادهای سرمایه گذاری، از طولانی شدن دوران بی رونقی بازار دارایی های دیجیتال ترسیده اند.

روز ۱۴ دسامبر تیم جی پی مورگان در یادداشت تحقیقی خود نوشت :

به نظر می رسد که مشارکت و حضور مؤسسات مالی در بخش تجارت و معاملات بیت کوین بسیار کمرنگ تر گردیده است. ما شاهد کاهش چشم گیر متریک های جریان کلیدی هستیم.

بر اساس گفته ی پنیگیرتزوگلو، حجم معاملات ارزهای رمزنگاری شده، کماکان سیر نزولی را طی می کند و هم زمان، علاقه ی تجار و سرمایه گذاران به بیت کوین نیز در حال کاهش است. این روندها، آثار جانبی بسیار مخربی را در سراسر بازار به وجود می آورند

وحشت سرمایه گذاران از وضعیت نزولی بازار بیت کوین
وحشت سرمایه گذاران از وضعیت نزولی بازار بیت کوین

JPM: آلت کوین ها به شدت در حال آسیب اند

یادداشت جی پی مورگان به این نکته اشاره می کند که در طول این دوره ی رکود، سایر ارزهای دیجیتال نیز از آسیب های بزرگ در امان نبوده اند. به علاوه، عدم سودآوری ماینرها در زمستان دارایی های رمزنگاری شده، کماکان ادامه دارد.

اما بعضی از فعالین داخل بازار معتقدند که تحلیلگران به دلیل تمرکز بیش ازحد بر هزینه های استخراج، چشم انداز اصلی بازار را از دست داده اند. برای مثال بری سیلبرت، بنیان گذار صندوق سرمایه گذاری Digital Currency Group باور دارد که هزینه های معدن کاوی یا استخراج، معیار مناسبی برای ارزش گذاری کلاس دارایی دیجیتال نیستند. او می گوید:

شما باید تصمیمات سرمایه گذاری یک ماینر را از هزینه های عملیاتی که او برای استخراج بیت کوین تحمل خواهد شد، متمایز بدانید.

سیلبرت در مصاحبه ی خود، توضیح می دهد که معمولاً عملیات استخراج، با تمرکز بر دوره های بلندمدت برنامه ریزی و اجرا خواهد شد و ماینرها به دستاوردهای کوتاه مدت فکر نمی کنند. او در ادامه می گوید:

آن گروه از کسب وکارهای استخراج ارزهای دیجیتال، که در طول پنج سال گذشته تأسیس شده اند، تا به حال سرمایه ی بسیار زیادی را کسب و جمع آوری کرده اند. آن ها می توانند باوجود زیان دهی، به کار خود ادامه دهند (زیرا با توجه به برنامه های بلندمدت پیش می روند.)

عدم علاقه ی جی پی مورگان به دارایی های دیجیتال، از مقامات بالای این کمپانی آغاز خواهد شد

بدبینی و نگاه تیره ی جی پی مورگان نسبت به بیت کوین، موضوع تازه ای نیست و مستقیماً، از مقامات بالای این کمپانی نشأت می گیرد. جیمی دیمون، مدیرعامل این سازمان مالی و سرمایه گذاری، به وضوح از بیت کوین متنفر است و اغلب اوقات آن را «کلاهبرداری و شیادی» می خواند.

گرچه دیمون بارها قول داده که دیگر در مورد بیت کوین صحبت نمی کند، اما در ماه اکتبر سال جاری مجدداً تأکید کرد که از بیت کوین بیزار است. بااین حال او فناوری بلاک چین را سوژه ی متفاوتی می داند و ضمن اشاره به قانونی بودن این فناوری، حمایت خود را از آن اعلام نموده است. او در یکی از مصاحبه های گذشته خود گفت:

من واقعاً هیچ اهمیتی برای بیت کوین قائل نیستم؛ اما بحث بلاک چین فرق می کند. بلاک چین یک فناوری واقعی است، درحالی که بیت کوین شباهتی به پول های فیات ندارد.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share