اقتصادی

قیمت جدید ۱۴ محصول لبنی پرمصرف

درپی ابلاغ قیمت جدید شیرخام توسط ستاد تنظیم بازار، بهای ۱۴ محصول لبنی پرمصرف اعلام شد.

با تصمیم اعضای ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم شیر خام با مشخصات ۳٫۲ درصد چربی و بار میکروبی کمتر از ۱۰۰ هزار به منظور ایجاد انگیزه حداکثری در تولید، معادل ۲ هزار تومان مصوب و برای همه دامداری ها لازم الاجرا شد.

برپایه این گزارش، به ازای هر یک دهم درصد افزایش یا کاهش چربی معادل ۲۰ ریال به قیمت مصوب اضافه یا کم می شود. این رقم بر اساس پیشنهاد سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان تعیین شده است.

بر این اساس قیمت انواع شیر بسته به نوع آن از ۲ هزار و ۶۰۰ تا پنج هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت ۹۰۰ گرم ماست از چهار هزار و ۳۵۰ تا چهار هزار و ۷۵۰ تومان تعیین شد .

این گزارش حاکیست حداکثر قیمت مصرف کننده برای هر بطری شیر کم چرب ۱٫۵ درصد ۹۴۶ سی.سی چهار هزار و ۱۰۰ تومان، هر بطری شیر نیم چرب ۲ درصد ۹۴۶ سی.سی چهار هزار و ۲۰۰ تومان، هر بطری شیر سه درصد ۹۴۶ سی.سی چهار هزار و ۴۵۰ تومان.

هر بطری شیر کامل ۳٫۲ درصد ۹۴۶ سی.سی چهار هزار و ۵۰۰ تومان، هر شیر نایلون ۱٫۵ درصد ۹۰۰ گرمی ۲ هزار و ۶۰۰ تومان، شیر استریل یک لیتری پاکتی ۱٫۵ درصد پنج هزار و ۵۰۰ تومان و شیر استریل یک لیتری پاکتی سه درصد پنج هزار و ۷۰۰ تومان مشخص شد.

همچنین حداکثر قیمت مصرف کننده برای هر ماست دبه ای ۲٫۵ کیلوگرمی کم چرب ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان، ماست دبه ای ۲٫۵ کیلیوگرمی پرچرب ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان، ماست لیوانی ۹۰۰ گرمی پرچرب چهار هزار و ۳۵۰ تومان و ماست لیوانی ۹۰۰ گرمی کم چرب چهار هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

حداکثر قیمت مصرف کننده برای پنیر ۲۱۰ گرمی تترایک چهار هزار و ۵۰۰ تومان، پنیر ۵۲۰ گرمی تترایک ۱۰ هزار و ۱۰۰ تومان و پنیر UF 400 گرمی ۶ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد.

جلسه ستاد تنظیم بازار برای تعیین قیمت شیر در ۲۹ آبان امسال برگزار و قیمت شیر خام با مشخصات اعلام شده تعیین و پس از تایید وزیر صنعت، معدن و تجارت در تاریخ ۱۳ آذرماه ابلاغ شد.

در این راستا سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در تاریخ ۱۹ آذر به استناد ابلاغیه جدید قیمت شیر، قیمت ۱۴ محصول پرمصرف لبنی را ابلاغ کرد.

البته در این فاصله زمانی سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان جلسات متعددی را با نمایندگان تشکل ها برگزار کرد، زیرا توافق اصلی بر سر قیمت شیر حاصل نمی شد و تاخیر رخ داده در راستای اتخاذ تصمیمی همه جانبه با حفظ منافع تولید کنندگان و مصرف کنندگان در بازار بوده است.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share