دانش و فناوری

گوگل فناوری تشخیص چهره را به فروش نمی رساند

گوگل فناوری تشخیص چهره را به فروش نمی رساند

معاون ارشد گوگل ضمن اذعان به خطرهای احتمالی فناوری تشخیص چهره، از پایبندی این کمپانی به عرضه نکردن عمومی آن گفت.

در ماه های گذشته، کمپانی های بزرگ فناوری جهان زیرفشار زیادی برای تدوین سیاست هایی مستحکم درباره ی قابلیتتشخیص چهره بوده اند. مایکروسافت رهبری این جبهه را به عهده گرفته و وعده داده است سیاست های سخت گیرانه تری را در این زمینه اتخاذ کند و ضمن خواستارشدن وضع مقررات بیشتر، از سایر کمپانی ها نیز خواستار شده به این حرکت بپیوندند.

گذشتهاً، کنت واکر، معاون ارشد کمپانی گوگل، در مطلبی درباره ی استفاده از هوش مصنوعی در کلینیک های بهداشتی آسیایی اذعان کرده این کمپانی برای فروش APIهای فناوری تشخیص چهره اش قصدی ندارد. واکر درباره ی نحوه ی سوءاستفاده های احتمالی از این فناوری می گوید:

قابلیت تشخیص چهره در مواردی، همچون فناوری دستیارهای هوشمند جدید و ابزارهایی برای پیداکردن افراد گم شده مفید است و کاربردهای سودمند بسیار دیگری نیز در آینده خواهد داشت. بااین حال، تشخیص چهره نیز مثل سایر فناوری ها کاربردهای متفاوتی دارد که مستلزم نظارت دقیق برای اطمینان از استفاده ی درست و مطابق اصول و ارزش ها و جلوگیری از سوءاستفاده و به بارآمدن نتایج مضر است. برای تشخیص و حل این مشکلات به همکاری خود با خیلی از سازمان ها ادامه می دهیم و گوگل کلاود برخلاف بعضی از کمپانی ها، مصمم است پیش از کارکردن روی این فناوری مهم و درنظرگرفتن سیاست های استفاده از آن، از عرضه ی APIهای تشخیص چهره ی عمومی خود خودداری کند.

گوگل فناوری تشخیص چهره را به فروش نمی رساند
گوگل فناوری تشخیص چهره را به فروش نمی رساند

ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل، نیز این هفته در مصاحبه ای به نگرانی های مشابهی در حوزه ی اصول اخلاقی مرتبط به هوش مصنوعی اشاره کرد:

به عقیده ی من، دنیای فناوری باید بفهمد که همه چیز فقط به ساختن و سپس رفع ایراد ختم نخواهد شد. از دیدگاه من، این کار درستی نیست. هوش مصنوعی می تواند حتی از سلاح هسته ای نیز خطرناک تر باشد.

اتحادیه ی آزادی های شهروندی آمریکا (ACLU) با انتشار بیانیه ای انتقادات شدیدی به نقض حریم خصوصی و پرونده سازی های نژادی این فناوری وارد نموده است. این سازمان وعده داده به واردکردن فشار به کمپانی های بزرگ فناوری ادامه دهد. نیکول اوزر، مدیر بخش فناوری ACLU می گوید:

به فشار خود به گوگل ادامه می دهیم تا مطمئن شویم این کمپانی در پی ساخت و فروش ابزارهای نظارتی مبتنی بر چهره نخواهد بود. این ابزارها موجب نقض حقوق بشر و حقوق شهروندی است. همچنین، از مایکروسافت و آمازون مجددا درخواست خواهیم کرد تا از ارائه ی ابزارهای خطرناک نظارت چهره به دولت خودداری کنند. کمپانی ها موظف اند از استفاده نشدن از محصولاتشان برای هجوم به جوامع و آسیب به آزادی های مدنی و حقوق بشر اطمینان حاصل کنند.

این سازمان به شدت از آمازون به علت نرم افزار Rekognition انتقاد نموده است. همچنین در هفته ی گذشته، ACLU آمازون را به علت ثبت پتنت جدیدش برای آیفون تصویری هوشمندی بازخواست کرد که با استفاده از فناوری تشخیص چهره، افراد مشکوک را تشخیص می دهد.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share