دانش و فناوری

پتنت تازه ی ابزار پوشیدنی مایکروسافت با قابلیت کمک به مبتلایان پارکینسون

پتنت تازه ی ابزار پوشیدنی مایکروسافت با قابلیت کمک به مبتلایان پارکینسون

یکی از پتنت های متعلق به مایکروسافت که به تازگی تصاویرش به بیرون درز کرده، به ابزاری اشاره می کند که می تواند به مبتلایان پارکینسون کمک کند.

از زمان معرفی مایکروسافت بند ۲ در سال ۲۰۱۵، اهالی ردموند از گردونه ی رقابت در حوزه ی ابزارهای پوشیدنی دور بوده اند. بااین حال، مایکروسافت بند ۲ نیز بعضی فناوری های درخورتوجه و جاه طلبانه را با خود به همراه آورده بود؛ مثلا قابلیتی برای بررسی مصرف حداکثر میزان اکسیژن. انجام کارهای آزمایشی در زمینه ی ابزارهای پوشیدنی کار تازه ای برای Microsoft نیست و یکی از پتنت های تازه منتشرشده ی آن ها هم از فعالیت های احتمالی مهندسان حاضر در ردموند در حوزه ی ابزارهای پوشیدنی خبر می دهد.

به تازگی سندی به دست آمده که در قسمت عنوانش صرفا عبارت «ابزار پوشیدنی» ذکر شده و تاریخ آن نیز به ژوئیه ی ۲۰۱۷ بازمی گردد؛ در صورتی که چه که گذشتهاً دفتر ثبت اختراعات و مالکیت معنوی ایالات متحده ی آمریکا منتشرش نموده است. مانند هر پتنت دیگری، بیشتر بخش های این سند نیز طولانی و مبهم و خسته کننده هستند؛ اما خلاصه ی اطلاعات موجود در آن بسیار جذاب است.

پتنت تازه ی ابزار پوشیدنی مایکروسافت با قابلیت کمک به مبتلایان پارکینسون
پتنت تازه ی ابزار پوشیدنی مایکروسافت با قابلیت کمک به مبتلایان پارکینسون

این پتنت به دستگاهی اشاره می کند که بدون شکت متحرک دارد و این بدون شکت متحرک به گونه ای روی دستگاه نصب می شوند که امکان تنظیم مکان آن ها فراهم خواهد شد. این بدون شکت متحرک با حسگرهای خاصی هماهنگ می شوند و حرکات ناخواسته را در یکی از اندام ها یا مفاصل بدن کاربر محدود می کنند. هدف از این کار ایجاد ثبات در آن اندام یا کاهش حرکات غیرارادی است.

درصورت استفاده ی صحیح از این ایده، می توان از آن برای بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به بیماری پارکینسون (Parkinson’s Disease) یا دیگر بیماری های مشابه استفاده کرد؛ چراکه بیماران پارکینسونی به مشکلاتی همچون لرزش های ناخواسته در بعضی از بخش های بدن و همچین کُندی در حرکات و نداشتن انعطاف در ماهیچه ها دچارند.

در ادامه ی این سند، از اهداف بلندپروازانه تری نیز صحبت گردیده است. برای مثال، می توان به بهینه سازی مصرف انرژی با هدف رساندن مدت زمان شارژدهی دستگاه به یک روز کامل اشاره کرد. همچنین، در بخش های گوناگون به پروتکل های ارتباطی نظیر وای فای و بلوتوث اشاره گردیده است. علاوه براین، در بخش هایی از این پتنت درباره ی اپلیکیشنی همراه برای این ابزار نیز مطالبی ذکر شده اند.

واضح است که دستگاه ذکرشده امکان پشتیبانی از بعضی ویژگی های کلی سلامتی، نظیر دنبال کردن و گزارش فعالیت های بدنی را خواهد داشت. امیدواریم در آینده این ایده به محصول نهایی تبدیل شود.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share