دانش و فناوری

مایکروسافت سیستم عامل دسکتاپ مبتنی بر لینوکس عرضه می کند؟

رویکردهای گذشته مایکروسافت در ارتباط با لینوکس و جامعه ی متن باز، این امید را ایجاد می کند که ردموندی ها در آینده سیستم عامل دسکتاپ لینوکس توسعه دهند.

خیلی از کارشناسان حوزه ی فناوری در سال های پیش معتقد بودند مایکروسافت به هیچ عنوان سمت توسعه ی سیستم عامل دسکتاپ مبتنی بر لینوکس نخواهد رفت. امروز و بعد از اقدامات متنوع ردموندی ها در جهت نزدیکی به اکوسیستم لینوکس و جامعه ی متن باز، این کارشناسان در حال تغییر عقیده هستند. به بیان دیگر، آن ها امیدوارند روزی سیستم عاملی با نام های شبیه MS-Linux یا حتی Lindows عرضه گردد.

دلایل متعددی، احتمال توسعه ی لینوکس دسکتاپ توسط مایکروسافت را بالا می برد. به عنوان مثال می توان به استفاده از لینوکس در لایه های بالایی سیستم آژور اشاره کرد. به علاوه، پتنت های مایکروسافت نیز به تازگی برای کمپانی های لینوکسی رایگان و آزاد شدند. از همه مهم تر، ردموندی ها توزیع مخصوص خود را برای سرویس آژور با نام Azure Sphere منتشر کردند.

بعضی افراد معتقدند اقدامات صورت گرفته از سوی مایکروسافت، همگی در جهت اهداف تجاری و درآمدزایی بیشتر بوده اند. درمقابل باید گفت، حرکت های متعددی نیز به طور رایگان در این مسیر انجام گردیده است؛ به عنوان مثال خیلی از توزیع های لینوکس ازطریق ابزارهایی همچونHyper-V و WSL در ویندوز اجرا می شوند.

یکی از تازه ترین اقدامات مایکروسافت که قرار گرفتن آن ها در مسیر لینوکس را تأیید می کند، بازطراحی و توسعه ی مجدد مرورگر Edge است. آن ها در توسعه ی جدید مرورگر اصلی خود، از موتور متن باز کرومیوم استفاده خواهند کرد. همه ی مثال های گفته شده، این احتمال را تقویت می کنند که مایکروسافت، توزیع مخصوص لینوکس را عرضه می کند.

در ماه های گذشته، یکی از مشکلات اساسی کاربران با مایکروسافت، به روزرسانی های پر از ایراد فصل پاییز برای ویندوز ۱۰ بود. این اشکالات هنوز هم به طور کامل برطرف نشده اند و کارشناسان، سیستم تضمین کیفیت مایکروسافت را به علت آن زیر سؤال می برند. درمقابل، لینوکس نماد پایداری و امنیت است. سیستم عاملی که تقریبا در تمامی حوزه های دیگر رایانش فرمانروایی می کند. چرا مایکروسافت نباید آن را امتحان کند؟

توسعه بر مبنای لینوکس برای مایکروسافت صرفه جویی مالی به همراه دارد
مایکروسافت سیستم عامل دسکتاپ مبتنی بر لینوکس عرضه می کند؟
مایکروسافت سیستم عامل دسکتاپ مبتنی بر لینوکس عرضه می کند؟

کاملا روشن است که هیچ سیستم عامل دسکتاپ مبتنی بر لینوکس، موفقیت بالایی در بازار نداشته است. البته، سیستم عامل کروم تاحدودی این حقیقت را نقض می کند. اما این رخدادها، به علت کمبودهای تکنولوژیک لینوکس نیستند. دلیل اصلی آن ها، سیاست های سلطه جویانه ی مایکروسافت در سال های پیش محسوب می شود که توزیع کنندگان سخت افزار را از عرضه ی دیگر سیستم عامل ها منع می کرد. به هرحال آن روزها به تاریخ پیوسته اند و مایکروسافت امروز خود را بیش از همواره علاقه مند به لینوکس و جهان متن باز نشان دهنده این است.

دلیل و توجیه مایکروسافت برای روی آوردن به لینوکس چه خواهد بود؟ چون غول نرم افزاری درحال حاضر میلیاردها دلار در توسعه ی ویندوز سرمایه گذاری می کند و درآمد آن ها از آن، روز به روز در حال کاهش است. همه ی ما به یاد داریم که ردموندی ها روزی برنامه ی یک میلیارد کاربر برای ویندوز ۱۰ داشتند و هرگز به آن نرسیدند. درنهایت، مایکروسافت با استفاده از کرنل لینوکس، صرفه جویی بالایی در بخش توسعه خواهد داشت.

در صورتی که مایکروسافت تصمیم خود را در عرضه ی لینوکس نهایی کند، چه سرانجامی در انتظار خیل وسیع نرم افزارهای ویندوزی خواهد بود؟ بدون شک پورت کردن و انتقال نرم افزارهای ویندوز به لینوکس دشواری های بالایی دارد؛ اما ابزارهای متعدد همچون Crossover و Wine ثابت کرده اند که می توان تاحدودی این چالش را برطرف کرد.

علاوه بر ابزارهای موجود در لینوکس برای اجرای برنامه های ویندوز در آن، توسعه دهندگان مایکروسافت نیز تا حد زیادی چالش را برطرف کرده اند. توسعه دهندگان WSL در سال های گذشته تلاش زیادی کرده اند که دستورهای APIلینوکس در ویندوز اجرا شود و بالعکس. در نتیجه، خیلی از مسیر اجرای برنامه های ویندوز در لینوکس، طی گردیده است. به طور خلاصه، توسعه دهندگان نرم افزارهای ویندوزی نگرانی خاصی درباره ی پورت به لینوکس نخواهند داشت و مایکروسافت، بخش زیادی از کار را انجام می دهد.

نکته ی قابل توجه دیگر آن است که مهاجرت به سیستم های ابری، به مرور به رویکردی جامع تبدیل خواهد شد. درحال حاضر نیز مایکروسافت از سرویس ابری آفیس ۳۶۵ بیش از نرم افزارهای دسکتاپ آفیس درآمد کسب می کند. زمانی که این غول نرم افزاری همه ی کاربران را به سرویس های ابری ترغیب می کند، به مرور سیستم عامل دسکتاپ کاربران، اهمیت خود را از دست می دهد.

درنهایت به این نتیجه می رسیم که تغییر رویه به سیستم عامل دسکتاپ مبتنی بر لینوکس، برای مایکروسافت سود زیادی خصوصا در صرفه جویی توسعه ی نرم افزار خواهد داشت. درنتیجه، چنین رویکردی از سوی آن ها در سال های پیش رو، دور از انتظار نخواهد بود.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share