دانش و فناوری

در پی یک باگ نرم افزاری تصاویر خصوصی نزدیک به ۷ میلیون کاربر فیسبوک لو رفت

در پی یک باگ نرم افزاری تصاویر خصوصی نزدیک به 7 میلیون کاربر فیسبوک لو رفت

به دنبال بروز یک باگ نرم افزاری، تصاویر خصوصی نزدیک به ۷ میلیون کاربر فیسبوک برای بعضی اپلیکیشن های شخص ثالث فاش شده است.

فیسبوک روز گذشته طی یک اطلاعیه ی مهم اعلام کرد تصاویر خصوصی حداکثر ۶.۸ میلیون نفر از کاربران این شبکه ی اجتماعی برای بعضی اپلیکیشن ها فاش شده است، اپلیکیشن هایی که در شرایط معمولی نباید به چنین موارد مهمی دسترسی داشته باشند.

ظاهرا اپلیکیشن های یادشده برای دسترسی به مجموعه ای محدود از تصاویر کاربران مجاز بوده اند، اما به دنبال بروز یک باگ نرم افزاری، موفق شده اند به تصاویری خصوصی دسترسی پیدا کنند؛ اتفاقی که در شرایط عادی به هیچ عنوان نباید رخ می داد.

این تصاویر افشاشده، شامل استوری های کاربران و همچنین تصاویری خواهد شد که آنان روی سرورهای فیسبوک آپلود کردند، اما هیچ گاه برای انتشار آن ها اقدام ننمودند (همه ی این ها به این دلیل است که فیسبوک حتی از تصاویری هم که آپلود می شوند اما منتشر نمی شوند، یک کپی را در سرورهایش ذخیره می کند).

ظاهرا این اتفاق در زمانی نامشخص بین دوازدهم تا بیست و پنجم سپتامبر ۲۰۱۸ (بیست و یکم شهریور تا سوم مهرماه ۱۳۹۷) رخ داده است. سخنگوی Facebook طی گفتگویی با وب سایت تک کرانچ ادعا کرده است که آن ها دقیقا در روز ۳ مهر به وجود این مشکل پی برده اند. با این وجود مشخص نیست که چرا این کمپانی این همه مدت برای صحبت در مورد این اتفاق، صبر نموده است (شاید دلیل این موضوع، دست و پنجه نرم کردن فیسبوک با مشکلی مشابه در همان تاریخ بود؛ مشکلی که رسوایی های زیادی را برای این کمپانی در پی داشت.)

در پی یک باگ نرم افزاری تصاویر خصوصی نزدیک به 7 میلیون کاربر فیسبوک لو رفت
در پی یک باگ نرم افزاری تصاویر خصوصی نزدیک به ۷ میلیون کاربر فیسبوک لو رفت

کاربرانی که در معرض این اتفاق قرار گرفته اند، به زودی اعلانیه های ویژه ای را مبنی بر احتمال فاش شدن تصاویرشان دریافت خواهند کرد. فیسبوک گفته که در نظر دارد با همکاری توسعه دهندگان اپلیکیشن هایی که به این تصاویر دسترسی پیدا کرده اند، آن ها را حذف کند. ظاهرا در مجموع، حداکثر ۱٬۵۰۰ اپلیکیشن متعلق به ۸۷۶ توسعه دهنده ی گوناگون، به تصاویر خصوصی کاربران فیسبوک دسترسی پیدا کرده اند.

فیسبوک می گوید که باگِ نرم افزاری رخ داده به احتمال زیاد به خطای مربوط به صفحه ی لاگین و البته API تصاویر مربوط خواهد شد؛ این API به توسعه دهندگان امکان می دهد که از طریق اپلیکیشن های خود به تصاویر فیسبوک دسترسی پیدا کنند. تمامی آن هایی که در معرض این اتفاق قرار گرفته اند، بدون شک با استفاده از حساب فیسبوک خود در یک اپلیکیشن شخص ثالث لاگین کرده و خواسته یا ناخواسته به اپلیکیشن بعضی مجوزهای لازم را برای مشاهده ی تصاویرشان داده اند. اضافه بر این ها،  تامر بار، مدیر بخش مهندسی در فیسبوک، طی اطلاعیه ای ابراز تاسف کرده و گفته است: «از بروز این اتفاق متاسفیم.»

فیسبوک طی یک سال گذشته میلادی، بارها و بارها رسوایی به بار آورده و از همین رو مورد هجوم افکار عمومی قرار گرفته است. بزرگ ترین رسوایی فیسبوک، به ماجرای کمبریج آنالیتیکا مربوط خواهد شد. در صورتی که نگاهی به این اتفاقات بیاندازید، متوجه خواهید شد که در اکثر مواقع، هکرها در بروز این رسوایی ها نقشی نداشته اند و مشکل از طرف خود فیسبوک بوده است.

گفتنی است که گوگل به تازگی به دنبال بروز اتفاقاتی مشابه در نهایت تصمیم گرفت سرویس گوگل پلاس را فروردین ماه ۱۳۹۸ برای همیشه تعطیل کند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share