علمی

از قانون مورفی چه می دانید؟ ۱۰ قانون مورفی که حقایق زندگی را بیان می کند

از قانون مورفی چه می دانید؟ 10 قانون مورفی که حقایق زندگی را بیان می کند

قانون مورفی نامی است که روی یک مثل رایج گذاشته گردیده است: «هر خطای ممکن رخ می دهد». این قوانین معمولا برای انسان های بد شانس به کار می روند. در ادامه ۱۰ قانون مورفی که حقایق جهان را توضیح می دهند، معرفی می کنیم.

تاریخچه قانون مورفی به اوایل قرن ۱۹ میلادی برمی گردد؛ وقتی که ادوارد مورفی به عنوان مهندس یکی از پروژه های پایگاه نیروی هوایی ادواردز مشغول فعالیت بود، متوجه شد که یکی از تکنسین های او مرتکب خطا شده و به او گفت در صورتی که هر خطایی را مرتکب شوی، من متوجه می شوم. از این رو دکتر جان پائول استاپ که در این پروژه نیز همکاری داشت، در خصوص عمومیت خطاها یاداشتی را نوشت و نام آن را قانون مورفی گذاشت. بعد از مدتی در همایشی، یکی از خبرنگاران از دکتر جان پائول استاپ پرسید که چگونه از خطاها پیشگیری می کنید، او گفت از قانونی مورفی پیروی کردیم و از اشتباه هایی که به طور معمول هر انسانی انجام می دهد، جلوگیری می کنیم. به همین دلیل قانون مورفی به شهرت جهانی رسید و امروزه علاوه بر استفاده از قانون اصلی مورفی، از مدل های مشابه دیگری نیز استفاده می شود که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

۱٫ قانون مورفی ؛ نسخه اصلی

  • هر خطای ممکن، رخ می دهد.

نخستین دیدگاه قانون مورفی به موضوع بی عرضگی اشاره می کند که معمولا این اتفاق ها با نتایج بدی همراه می شوند. البته دیدگاه دومی نیز در قانون مورفی وجود دارد که عنوان می کند هیچ گاه کنترل کیفیت را فراموش نکنیم و سعی کنیم سطح انتظارات را بالا ببریم؛ چرا که یک اشتباه کوچک، پیامد های بسیار بدی را در پی خواهد داشت.

۲٫ قانون چیز های گم شده

  • هیچ گاه چیزی را که گم کرده اید پیدا نخواهید کرد، مگر زمانی که یکی را جایگزین آن کرده باشید.

این قانون به اشیای گمشده مانند دسته کلید، جوراب و غیره اشاره می کند و می گوید تا وقتی که مشابه آن را جایگزین نکنید، آن شیء گمشده پیدا نخواهد شد.

۳٫ قانون ارزش

  • میزان آسیب دیدن هر چیزی با ارزش آن رابطه مستقیم دارد.

با کمی توجه به زندگی خودمان متوجه می شویم آن چیزهایی که برایمان ارزش بیشتری دارند، آسیب می بینند و چیز هایی که ارزش کمتری دارند از دوام بیشتری برخوردارند. پس مراقب چیز های با ارزش زندگیتان باشید.

از قانون مورفی چه می دانید؟ 10 قانون مورفی که حقایق زندگی را بیان می کند
از قانون مورفی چه می دانید؟ ۱۰ قانون مورفی که حقایق زندگی را بیان می کند

۴٫ قانون آینده

  • بخندید، فردا شرایط بد تر خواهد شد.

یکی از نسخه های قانون مورفی به آینده اشاره دارد. طبق این قانون، به فردایی بهتر امید نداشته باشید و از امروزتان لذت ببرید. در صورتی که چه شاید این قانون کمی بدبینانه باشد، اما به طور کلی به جای اینکه امروزتان را برای آینده هزینه کنید، قدر آنچه که دارید را بدانید.

۵٫ قانون مسئله

  • در صورتی که مسئله ای را رها کنید، از وضعیت بد به بدتر تبدیل خواهد شد.

این قانون به پیچیده شدن مسائل اشاره دارد. در اصل در صورتی که مسئله ای را رها کنید و بعد از مدتی در پی حل کردن آن باشید، شرایط برایتان بد تر می شود. برای مثال در صورتی که مشکلی با دوستتان دارید و آن را اکنون برطرف نکنید، در آینده برای حل این مشکل با مشکل جدی تری مواجه خواهید شد و کار برایتان پیچیده تر خواهد بود.

۶٫ قانون نظریه ها

  • با تحقیق کافی، می توانید نظریه خود را اثبات کنید.

این نسخه از قانون مورفی به تفکر دقیق اشاره دارد. شما برای اثبات نظریه خود باید پژوهش های زیادی انجام دهید، از منظری بی طرف به آن نگاه کنید و به ایده خود باور داشته باشید.

۷٫ قانون ظواهر

  • ظاهر خوب یک کمپانی با میزان قدرت آن تفاوت دارد.

این نسخه از قانون مورفی اشاره می کند که ظواهر می توانند به نوعی فریبنده باشند. برای مثال یک سیب سرخ به ظاهر می تواند سالم باشد، ولی از درون خراب باشد. از این رو به جای اینکه از ظاهر چیزی فریب بخورید، به باطن ماجرا توجه داشته باشید.

۸٫ قانون باور

  • زمانی که به شخصی بگویید در جهان هستی ۳۰۰ میلیارد ستاره وجود دارد، بدون اینکه با شما بحث کند، حرفتان را باور می کند، اما به همان فرد بگویید که این نیمکت تازه رنگ گردیده است، او پیش از نشستن ابتدا با انگشت خود نیمکت را لمس می کند تا از درستی حرفتان اطمینان حاصل کند.

به طور کلی قانون مورفی در این زمینه عنوان می کند خیلی از مردم حقایقی را که اثبات آن دشوار باشد به راحتی باور می کنند، اما برای حقایقی که اثبات کردن آن به آسانی انجام شود، در پی اثبات یا رد آن هستند؛ زیرا ذهن انسان ها قادر به راستی آزمایی اطلاعات زیاد یا سنگین نیست و به همین دلیل آن را زود باور می کند.

۹٫ قانون مدیریت زمان

  • ۹۰ درصد اول یک پروژه ۹۰ درصد زمان می گیرد و ۱۰ درصد باقیمانده، ۹۰ درصد دیگر زمان می برد.

بعضی بر این باورند تام کارژیل قانون مدیریت زمان یا قانون نود نود را بیان نموده است، اما این قانون نیز به نوعی جزو قوانین مورفی شناخته می شود. طبق این قانون شما نمی توانید زمان پروژه ها را با توجه به نسبت های ریاضیاتی پیش بینی کنید؛ زیرا بعضی از پروژه ها آنچنان زمان بر می شوند که فراتر از تصور شما خواهد بود. به طور کلی این قانون مانند قانون پارکینسون عمل می کند. طبق قانون پارکینسون، پروژه ای که روی آن کار می کنید گاهی آنقدر زمان بر خواهد بود که تمام زمان اختصاص شده به آن را اشغال می کند.

۱۰٫ قانون کار کردن زیر فشار

  • فشار شرایط را بد تر می کند.

هر وقتی که روی کاری بیش از حد ممکن فشار بیاورید، نتیجه بد تر خواهد شد. به طور کلی در صورتی که سعی کنید برای بهتر کردن اوضاع به زور متوسل شوید، اوضاع بدتر می شود. آن دسته از افرادی که فرزند نوجوان دارند این قانون را به خوبی درک می کنند؛ زیرا هر چه روی فرزند خود فشار بیاورید، میزان موفقیت فرزند بسیار کمتر از حد تصور خواهد بود.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share