خوراکی هاسلامت

خواص باورنکردنی انار

روزها می‌گذرد و به بلندترین شب سال نزدیک می‌شویم، در این روز که به شب یلدا معروف است خانواده ها به رسم کهن در خانه بزرگ خانواده جمع شده و  و ثانیه ثانیه این شب را با خاطرات خوب و خوش در کنار بزرگترهاى فامیل مى گذرانند؛ طولانى ترین شبى که رسم و رسومى مختلف و البته خاص دارد.

یلدا یک سنت باستانی است؛ ایرانیان چند هزار سال است که آخرین شب پاییز را که بلندترین و تاریک‌ترین شب سال است را تا سپیده دم بیدار می مانند و در کنار یکدیگر این سنت باستانی را جشن می گیرند، تا تاریکی و سردی روحیه آن ها را ضعیف نکند و زمستان را به خوبی پشت سر بگذارنند.

در زمستان از خواص انار غافل نشویم

ترانه محمدى متخصص گوارش و کبد درباره خواص انار و فواید آن برای گوارش، اظهار کرد: انار میوه اى با خاصیت فراوان است؛ ایرانیان از زمان هاى قدیم این میوه را در سبد غذایى خود جاى داده اند و از خواص آن بهره می‌برند.

این متخصص گوارش و کبد بیان کرد: شب یلدا یکى از طولانى ترین شب هاى سال است که افراد انواع میوه و آجیل را مصرف می کنند؛ انار یکى از بهترین میوه هایى است که می‌توان از آن بهره برد، انار ادرار آور، مقوی قلب، نافع کلیه و معده، تصفیه کننده خون،شاداب کننده و خون ساز است و برای بیماری های مجاری ادرار، ترشح صفرا، اسهال، پلیپ بینی و اضافه وزن مناسب است.

پوست انار، مفید براى گلو درد

محمدى با تاکید بر اینکه براى رفع گلو درد و زخم گلو می‌توان پوست انار را جوشاند و مصرف کرد، گفت: پلی‌فنول‌های موجود در انار علاوه بر مبارزه با استرس اکسیداتیو داخلی، تاثیر به سزایی در مقابله با انواع استرس‌های روانی در زندگی فردی و اجتماعی هم دارد.

وی افزود: ترکیبات موجود در انار می‌توانند با جلوگیری از فعالیت آنزیم بازدارنده آنژیوتانسین به کاهش فشار خون کمک کنند، انار، حاوی ترکیبی به نام اسید پانیسیک است که می‌تواند علاوه بر کمک به کاهش کلسترول و تری‌گلیسرید خون تاحد قابل قبولی باعث پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا شود.

با انار از بروز سرطان پیشگیرى کنید

این متخصص گوارش و کبد تشریح کرد: یکی از مزیت‌های میوه‌های قرمز و سیاه بر سایر میوه‌ها، غنی‌تر بودن آنها از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها نسبت به سایر میوه‌ها و قوی‌تر بودن این آنتی‌اکسیدان‌هاست؛ ترکیبات ضد التهابی موجود در انار هم راه دیگری برای پیشگیری از ابتلا به سرطان است.

محمدى با اشاره به اینکه یکی از راه‌های حفظ سلامت سیستم گوارش و داشتن هضمی بهتر، مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر است، گفت: در میان خوراکی‌های مختلف، آب طبیعی انار به دلیل طعم جذابی که دارد، می‌تواند به عنوان یک نوشیدنی سالم و سرشار از فیبر در سفره غذایی روزانه ما جای بگیرد.

فیبر مورد نیاز بدنتان را با انار تأمین کنید

وى یادآورى کرد: مصرف یک عدد انار، می‌تواند حدود ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر به بدن برساند و نزدیک به ۴۵ درصد از فیبر مورد نیاز روزانه ما را تامین کند، از این رو، افرادی که با مشکل هضم مواجه هستند یا بعد از وعده‌های اصلی غذایی احساس پری و سنگینی شدید می‌کنند، می‌توانند انار یا آب انار را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share