دانش و فناوری

مشخصات سنسور ۳۷ مگاپیکسل IMX607 هواوی P30 پرو لو رفت!

مشخصات سنسور ۳۸ مگاپیکسلی IMX607 سونی که انتظار می رود در گوشی هوشمند هواوی پی ۳۰ پرو مورد استفاده قرار گیرد، در شبکه اجتماعی ویبو چین فاش شد.

یکی از کاربران شبکه ی اجتماعی ویبو چین، که معمولا اطلاعاتی در مورد سنسورهای دوربین به اشتراک می گذارد و مشخصات سنسورهای مختلف را زودتر از موعد رونمایی فاش می کند، برخی مشخصات سنسور بعدیسونی IMX607 را فاش نموده است.

براساس برخی خبرهای غیررسمی، انتظار می رود گوشی هوشمند هواوی پی ۳۰ پرو با سنسور ۳۸ مگاپیکسلی IMX607 سونی به بازار عرضه شود.

به نظر می رسد سنسور IMX607 سونی (Type ۱/۱٫۸) مسیر مشابه سنسور IMX600 را طی می کند. سال جاری میلادی هواوی، گوشی هوشمند پی ۲۰ پرو خود را با سنسور IMX600 سونی معرفی کرد. در سنسور  جدید IMX607 سونی، علاوه بر پیکسل های RGB، لایه ی اضافی پیکسل های سفید نیز دیده می شود. در نتیجه، به جای استفاده از آرایه ی فیلتر بایر چهارگانه Quad Bayer، سنسور جدید سونی از فیلتر برپایه ی آرایه ی فیلتر رنگ Dual Bayer به همراه آرایه ی HDR Coding سفید استفاده می کند.

مشخصات سنسور 37 مگاپیکسل IMX607 هواوی P30 پرو fashshod!
مشخصات سنسور ۳۷ مگاپیکسل IMX607 هواوی P30 پرو fashshod!

سنسور IMX600 سونی در گوشی های هوشمند P20 Pro وMate 20 Pro از دو پیکسل رنگی برای نوردهی طولانی مدت (long exposure) و دو پیکسل نوری برای نوردهی کوتاه مدت (short exposure) استفاده می کند و از ترکیب آن ها برای بهبود گستره ی دینامیکی استفاده می کند. چیدمان جدید همین کار را انجام می دهد؛ اگر چه تفاوت هایی در ردیف بندی ها دیده می شود.

به نظر می رسد که چنین چیدمانی به دوربین اجازه می دهد تا از پیکسل های سفید بدون نیاز به سنسور اضافی سفید و سیاه، برای گرفتن نور بیشتر، شفافیت بیشتر و دریافت جزئیات بیشتر  استفاده کنند. از نظر تئوری، چنین آرایشی می تواند برای گرفتن عکس در نور شب مناسب باشد. با هدف اتوفوکوس بهتر و سریع تر، سونی از  سیستم فوکوس خودکار تشخیص فاز (QPDAF) در سنسور خود استفاده نموده است.

مشخصات سنسور 37 مگاپیکسل IMX607 هواوی P30 پرو fashshod!
مشخصات سنسور ۳۷ مگاپیکسل IMX607 هواوی P30 پرو fashshod!

سنسور جدید سونی نسبت سیگنال به نویز بالایی دارد تا بتواند عملکرد خوبی در نور کم از خود نشان دهد و منجر به کاهش نویز رنگی گردد. سنسور جدید سونی دارای سنسور نور محیطی (ALS) و سنسور درجه حرارت داخلی است که در برگه ی مشخصات فاش شده آن اشاره گردیده است.

مشخصات سنسور 37 مگاپیکسل IMX607 هواوی P30 پرو fashshod!
مشخصات سنسور ۳۷ مگاپیکسل IMX607 هواوی P30 پرو fashshod!

علاوه بر این، در برگه ی مشخصات منتشرشده به صراحت مشخص شده که این سنسور مخصوصاً برای گرفتن تصویر در شب مناسب بوده و دارای استاندارد ISO 50/500/5000 است. البته این نکته را هم درنظر داشته باشید که هنوز نمی توانیم به طور قطعی در مورد مشخصات سنسور سونی اظهارنظری داشته باشیم. باید منتظر باشیم ببینیم آیا هواوی گوشی هوشمند خود را با این سنسور به بازار عرضه می کند یا تغییراتی رخ خواهد داد.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share