دانش و فناوری

سافت بانک تجیهزات شبکه نوکیا و اریکسون را جایگزین تجیهزات هواوی می کند

سافت بانک تجیهزات شبکه نوکیا و اریکسون را جایگزین تجیهزات هواوی می کند

با توجه به گزارشات گذشته، ایالات متحده آمریکا از کشور های هم پیمان خود خواستار شده است تا استفاده از تجهیزات مخابراتیهواوی را تحریم نمایند.

ژاپن نیز دولت این کشور را مکلف نموده که حق استفاده از تجهیزات سخت افزاری ساخت چین را ندارد. SoftBank (کمپانی مخابرات ژاپن) نیز ادعا کرد در نظر دارد استفاده از تجهیزات شبکه هواوی را کنار بگذارد. این اطلاعات با توجه به گزارش جدید Nikkei (یک موسسه ژاپنی) انتشار یافته، با این وجود هنوز هیچ منبع موثقی نیز در این رابطه معرفی نگردیده است.

به عنوان بخشی از این اقدام و با هدف تامین نیاز های سخت افزاری ناشی از خلا پیش آمده از ممنوعیت تجهیزات هواوی، ژاپنی ها قصد استفاده مشترک از تجهیزات سخت افزاری ۴G ساخت دو کمپانی نوکیا و اریکسون را دارند. ولی از طرف دیگر بر اساس اینکه بسیاری از اجزای شبکه فعلی توسط هواوی ساخته گردیده است، پیش بینی خواهد شد برنامه تعویض و جایگزینی این تجهیزات چندین سال طول بکشد!

در صورت صحت این گزارش، ضربه سنگینی به هواوی، بزرگ ترین کمپانی مخابراتی دنیا وارد خواهد آمد. در صورتی که چه این احتمال نیز می رود که این گزارش تنها یک بلوف بزرگ باشد! لازم به ذکر است که محصولات شبکه ساخت هواوی در حالی تحت تحریم بعضی کشور ها قرار گرفته است که قبل از این نیز ZTE دیگر غول مخابراتی چین توسط ایالات متحده مورد تحریم قرار گرفته بود. در ماه آگوست نیز دولت استرالیا به علت آنچه که نگرانی امنیت ملی خوانده شد، از خرید و نصب تجهیزات شبکه مبتنی بر فناوری ۵G ساخت این دو کمپانی چینی خودداری نموده بود.

سافت بانک تجیهزات شبکه نوکیا و اریکسون را جایگزین تجیهزات هواوی می کند
سافت بانک تجیهزات شبکه نوکیا و اریکسون را جایگزین تجیهزات هواوی می کند

علاوه بر سافت بانک، دیگر اپراتور های ژاپنی ارایه دهنده خدمات موبایل از جمله NTT Docomo و KDDI نیز بر این باورند که باید استفاده از تجهیزات شبکه ۵G ساخت هواوی را کنار بگذارند. از طرف دیگر دو کمپانی نوکیا و اریکسون نیز چشم انتظار تصمیم نهایی سافت بانک هستند تا کار خود را با هدف تولید تجیهزات شبکه ۵G شروع نمایند.

انتظار داریم این حرکت ژاپنی ها دارای پیامد های شدیدی بر روابط تجاری و معاملات بازرگانی با چین باشد و حتی موجب تشدید خصومت های دیرینه بین این دو کشور مهم شرق آسیا گردد. لازم به ذکر است که هم اکنون سافت بانک مالک بخش زیادی از سهام دو مجموعه تجاری بزرگ چینی یعنی گروه هولدینگ علی بابا و سرویس خدمات آژانسی Didi Chuxing چین است.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share