دانش و فناوری

تراشه انویدیا Xavier از خانواده جتسون برای ماشین‌های خودکار معرفی شد

تراشه انویدیا Xavier از خانواده جتسون برای ماشین‌های خودکار معرفی شد

انویدیا نسخه تازه ای از تراشه جتسون زاویر را عرضه کرده که برای پیاده سازی و اجرای برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی، تصویربرداری و فعالیت ها توسط ربات ها و پرنده های بدون سرنشین مورد استفاده قرار می گیرد.

دیپو تالا، مدیر عمومی بخش ماشین های خودکار انویدیا در جریان معرفی تراشه جدید گفت این نسخه جدید می تواند در دستگاه ها و ابزارهای گوناگون از ربات های حمل کالا قرار گرفته تا پرنده های بدون سرنشین مخصوص بازرسی مورد استفاده قرار گیرد. تراشه جدید پنجمین نسل از خانواده تراشه های جتسون به حساب می آید که نخستین بار در سال ۲۰۱۵ معرفی گردید.

آخرین محصول فناوری انویدیا می تواند تا ۳۲ هزار میلیارد عمل را در ثانیه انجام دهد. ماژول حامل این تراشه به طور ویژه برای استفاده در کاربری های هوش مصنوعی طراحی شده و ۲۰ برابر قدرت پردازشی بالاتری نسبت به نخستین نسل خانواده جتسون دارد. تالا همچین گفته که هم اکنون حدود جامعه توسعه دهندگان اکوسیستم جتسون به ۲۰۰ هزار رسیده که نسبت به بهار ۲۰۱۷ پنج برابر گردیده است.

راب سانگر، معاون بخش ماشین های خودکار انویدیا نیز در مصاحبه ای گفته است تراشه جدید کاربردهای فراوانی در خطوط تولید محصولات صنعتی، دستگاه های تحلیل DNA کمک کننده به دانشمندان، ماشین های تحلیل و پردازش تصاویر ویدئویی خواهد داشت. او اعتقاد دارد:

ربات های حمل کالا نیازی به پیموندن ۸۰ مایل مسافت در ساعت ندارند؛ در عوض آن ها باید بتوانند نقشه را پردازش و مسیر خود را تعیین کنند، مردم، حیوانات و شیرهای آتش نشانی را تشخیص دهند.

تراشه های قبلی خانواده جتسون TX1 و TX2 بودند. در همایش رونمایی و معرفی تراشه جدید بسیاری از دستگاه ها و ابزارهایی که در آن ها از تراشه های قبلی جتسون استفاده شده بود، به نمایش درآمده بودند. اما بعضی افراد مانند مدیر فروش کمپانی فضایی Curtiss-Wright نیز عقیده داشتند هم اکنون ارتقا محصولاتشان مانند رایانه هواپیماهای جنگنده به تراشه جدید چندان مورد توجه آن ها قرار ندارد.

ماژول AGX Xavier را می تواند از نظر کارایی با یک سرور مقایسه نمود، با این تفاوت که محصول انویدیا ابعادی بسیار کوچکتر (به اندازه کف دست) و مصرفی کمتر از ۱۰ وات دارد. این ماژول کار ساختن یک رایانه قدرتمند برای ابزارهایی مانند پرنده های بدون سرنشین را بسیار آسان می کند و به توسعه دهندگان این گونه محصولات اجازه می دهد تا بر برنامه نویسی و کاربرد محصول خود تمرکز کنند.

ماژول جدید بستر هوش مصنوعی انویدیا را یک گام دیگر به پیش می برد و قدرت نفوذ این کمپانی را در این حوزه بیش از پیش بالا می برد. توسعه دهندگان با استفاده از پلتفرم هوش مصنوعی این کمپانی می توانند با تمرکز بر اهداف خود، در کمترین زمان ممکن شبکه عصبی مورد نظر خود را مورد تربیت و استفاده قرار دهند.

پاتریک مورهد، تحلیلگر  Moor Insights & Strategy در ایمیل خود گفته است:

آنچه انویدیا امروز معرفی کرد و به نمایش درآورد، یک گام بزرگ در مسیر بلند این کمپانی برای ایجاد راه و رسمی نو در صنعت رباتیک است. مهم ترین دستاورد برای من این بود که ربات های هوشمند و سامانه های بینایی هوشمند دیگر فقط پروژه هایی علمی و آزمایشگاهی نیستند و بالاخره رنگ تجاری به خود گرفتند. هر بهبودی که در تراشه های جتسون پدید می آید دنیایی از کارایی و قابلیت را با خود به ارمغان می آورد و من بابت این ماجرا بسیار هیجان زده هستم.

تراشه انویدیا Xavier از خانواده جتسون برای ماشین‌های خودکار معرفی شد
تراشه انویدیا Xavier از خانواده جتسون برای ماشین‌های خودکار معرفی شد

تراشه جدید همانند تراشه های قبلی از بسته توسعه نرم افزاری ویژه ماشین های خودکار انویدیا با نام JetPack پشتیبانی می کند؛ پس تمام برنامه هایی که با استفاده از این بسته توسعه برای کاربردهایی مانند هوش مصنوعی، بینایی ماشین، پردازش های چندرسانه ای و … نوشته شده باشند، روی تراشه جدید قابل اجرا هستند.

بسته توسعه نرم افزاری DeepStream انویدیا که برای کاربردهایی مبتنی بر تحلیل داده مانند اینترنت اشیا و شهر هوشمند توسعه داده گردیده است نیز یکی دیگر از راهکارهای این کمپانی برای استفاده از تراشه های خانواده جتسون از جمله AGS Xavier است. با استفاده از این بسته، توسعه دهندگان می توانند برنامه هایی خلق کنند که از چند حسگر و دوربین برای تشخیص و یافتن چیزهای موردنظر مانند خودرو، عابر پیاده و دوچرخه سوار استفاده کنند.

چنین بسته های توسعه نرم افزاری به کمپانی ها و توسعه دهندگان کمک می کند تا در زمان و پول خود صرفه جویی نموده و آن را روی کارایی و قابلیت های محصول خود سرمایه گذاری کنند.

با استفاده از مجموعه سخت افزار و نرم افزاری ذکرشده می توان محدوده وسیعی از ابزارهای هوشمند مختلف مانند ربات ها، پرنده های بدون سرنشین، برنامه های تحلیل تصاویر ویدئویی و بسیاری دیگر خلق نمود.

از دیگر کاربرهای تراشه جدید، تحلیل ترتیب دهی DNA به طور بلادرنگ است؛ کاری که توسط یک استارتاپ انگلیسی به نام آکسفورد نانوپور درحال انجام است. گوردون ساقرا، مدیرعامل این کمپانی درباره کاری که در حال انجام آن هستند، می گوید:

ما از AGX Xavier در دستگاه MinIT خود که یک ابررایانه دستی برای تحلیل بلادرنگ داده های دستگاه ترتیب دهی DNA با نام MinION است، استفاده می کنیم. MinIT بیش از ده برابر قدرتمند از یک لپ تاپ عمل می کند و می تواند تحلیل بلادرنگ داده های ترتیب دهی را برای افراد بیشتری در دنیا فراهم آورد.

ماژول جدید AGX Xavier امکان پردازش شتابدهی شده را به خانواده جتسون می آورد تا این خانواده از پردازنده ها را از نظر پوشش قدرت محاسباتی و قیمت های گوناگون غنی تر از پیش کند.

اضافه بر این، دو نسخه جدید از تراشه Jetson TX2 که با هدف اضافه کردن امکان پردازش هوش مصنوعی توسط سیستم های نهفته (embedded systems) معرفی گردیده بود نیز توسط انویدیا عرضه گردیده است. TX2i و TX2 4GB دو تراشه جدید هستند. محصولاتی که قبلا با استفاده از تراشه TX1 ساخته شده بودند، حالا می توانند با قیمتی برابر از تراشه قدرتمندتر TX2 4GB استفاده کنند.

ماژول AGX Xavier هم اکنون در سراسر دنیا توسط توزیع کننده ها با قیمت ۱۱۰۰ دلار عرضه خواهد شد؛ این خبر خوبی برای حدود ۱۰۰۰ مشتری قبلی خانواده است!

تالا می گوید تراشه جدید می تواند به طور مستقیم بر زندگی مردم تاثیر بگذارد؛ از پارک خودکار خودرو در پارکینگ ها تا بسیار دیگر از عرصه های نفوذ هوش مصنوعی. ربات کیوی بات (Kiwibot) پرنده بدون سرنشینی است که از نسل قبلی تراشه های جتسون استفاده کرده بود تا غذا را به سفارش دهندگان غذای بیرون بر تحویل دهد.

همکاران تجاری انویدیا هزارن کمپانیی هستند که بر نرم افزارها، خدمات، سخت افزارها، حسگرها و … مبتنی بر هوش مصنوعی کار می کنند. مشتریان نیز عموما از حوزه های مانند رباتیک، واقعیت مجازی، سنجش سلامت، امنیت و تحلیل ویدئو می آیند.

انویدیا معمولا هر ۶ ماه، بسته های توسعه خود را به روزرسانی می کند، جت پک هم اکنون به نسخه ۴.۱ و دیپ استریم به نسخه ۳.۰ رسیده است، و اضافه بر این دو، نرم افزارهای دیگری مانند CUDA، TensorRT نیز تولید و در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد.

تالا می گوید:

این چیزی است که صنعت از ما درخواست می کند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share