دانش و فناوری

اپل تولید آیفون را به خارج از چین منتقل می کند؟

اپل تولید آیفون را به خارج از چین منتقل می کند؟

تأمین کنندگان اپل درصورت اعمال تعرفه های جدید از طرف دولت آمریکا کماکان به فعالیت در چین ادامه خواهند داد، مگر اینکه میزان تعرفه ها بسیار زیاد باشد.

در شرایطی که آمریکا و چین در حال جدال بر سر قوانین تجاری بین خود هستند، اپل و شرکایش زنجیره ی تولید خود را ارزیابی می کنند. منابع نزدیک می گویند که تأمین کنندگان اپل به این نتیجه خواهند رسید که در صورتی که سطح تعرفه ها ۱۰ درصد باشد، می توانند به فعالیتشان در چین ادامه دهند؛ اما در صورتی که آمریکا این رقم را به سوی ۲۵ درصد ببرد، به جابه جایی خط تولیدشان فکر خواهند کرد.

جنگ تجاری میان دو کشور دارای بزرگترین اقتصادهای جهان، تا به حال تأثیری بر آیفون ها، که اکثرشان توسطفاکسکان در چین تولید می شوند و در سرتاسر جهان توزیع می شوند، نداشته است. اما دونالد ترامپ، رئیس جمهورایالات متحده آمریکا، ماه گذشته به وال استریت ژورنال گفت که ممکن است تعرفه ها دامن گیر گوشی ها و لپ تاپ های تولید چین نیز بشوند.

مدت زیادی است که اپل محصولات خود را از آیفون و آیپد گرفته تا مک بوک و دیگر کامپیوترهای مک، در چین تولید می کند. هم اکنون زنجیره ی تولید آن ها از صدها کمپانی تشکیل گردیده است که در نهایت کار همه ی آن ها توسط مونتاژکننده هایی از قبیل Foxconn و پگاترون تکمیل خواهد شد. اپل به درخواست برای اظهارنظر جوابی نداد و فاکسکان و Pegatron نیز از اظهارنظر در این باره خودداری کردند.

شرکای تجاری اپل به میزان زیادی به این کمپانی وابسته و تابع خواسته های آن هستند. نقل مکان بخش هایی از این شبکه ی گسترده ی تولید تحت پشتیبانی اپل، برای این کمپانی دشوار خواهد بود. به گفته ی یک منبع، به نظر می رسد آن ها هم اکنون صبر کرده اند تا نتیجه این جدال مشخص شود. منبع دیگری گفت که یکی از شرکای اپل نیز پیشنهاداتی برای محل های جایگزین جهت تولید محصولات غیر از iPhone ارائه داده است، اما کوپرتینویی ها گفته اند که هم اکنون نیاز به انجام چنین کاری نیست. با این حال درصورت بالا رفتن تعرفه ها ممکن است این موضوع تغییر کند؛ که البته شاید این طور نشود، زیرا مذاکرات پیچیده ای بین واشنگتن و پکن برای رسیدن به یک توافق تجاری آغاز گردیده است و شاید سبب کاهش بعضی تعرفه ها شود که امسال وضع شدند. با توجه به خبرهای قبلی، اپل به علت محبوبیت کمتر از انتظار آیفون های جدید، در شرایط دشواری قرار دارد و بالا رفتن قابل توجه عوارض واردات، مشکلات بیشتری را برای آن ها به دنبال خواهد داشت.

امیت دریانانی، تحلیلگر مؤسسه ی RBC، هفتم آذر در گزارشی تحلیلی نوشت که در صورتی که نرخ عوارض واردات ۱۰ درصد باشد و شامل حال همه ی محصولات اپل شود و این کمپانی هم قیمت محصولاتش را افزایش ندهد، سود هر سهم اپل تنها یک دلار کاهش می یابد. برای مقایسه، با توجه به محاسبات بلومبرگ، سود هر سهم اپل در سال ۲۰۱۹ به طور میانگین ۱۳.۳۲ دلار تخمین زده خواهد شد. البته دریانانی در ادامه گفت که درصورت اعمال تعرفه ی سنگین تر ۲۵ درصدی، باز هم با درنظر گرفتن عدم بالا رفتن قیمت محصولات، میزان کاهش سود هر سهم حدود ۲.۵ دلار خواهد بود.

اپل تولید آیفون را به خارج از چین منتقل می کند؟
اپل تولید آیفون را به خارج از چین منتقل می کند؟

تیم کوک در سال های اولیه ی مدیریتش، در صحبت راجع به بالا رفتن تولیدات کمپانیش در آمریکا این گونه جواب می داد که توانایی های موجود در چین برای تولید محصولاتشان مناسب تر است، اما در ماه های گذشته او دیدگاهش را تغییر داده؛ او امسال در مصاحبه ای گفت: «اینکه آیفون در آمریکا تولید نخواهد شد، صحت ندارد.» بعضی بدون شکت این گوشی هوشمند، مانند پوشش شیشه ای نمایشگر آن، در آمریکا تولید و برای مونتاژ به چین فرستاده می شوند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share