دانش و فناوری

اوپرا مرورگر جدید خود را با محوریت ارز رمزنگاری شده معرفی‌ کرد

اوپرا مرورگر جدید خود را با محوریت ارز رمزنگاری شده معرفی‌ کرد

اپرا نسخه ی تازه ای از مرورگر اندرویدی خود را با محوریت ارز رمزپایه و وب غیرمتمرکز منتشر نموده است.

اپرا (Opera) درنهایت نسخه ی جدید مرورگر خود را با محوریت فناوری بلاکچین معرفی کرد. این مرورگر به گونه ای طراحی شده تا برای مرور و تعامل با وب غیرمتمرکز (وب ۳.۰) مناسب باشد. طی کنفرانس غیرمتمرکزسازی Hard Fork که در لندن برگزار شده بود، اپرا از مرورگر خود با ویژگی کیف پول یکپارچه برای ارز رمزنگاری شده پرده برداری کرد. این مسئله اپرا را به نخستین مرورگر رایج تبدیل می کند که به طور پایه از ارزهای رمزنگاری شده و فناوری بلاکچین پشتیبانی می کند.

اضافه بر این، آخرین نسخه از اپرا به کاربران اجازه می دهد تا با اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps) به تعامل بپردازند، شناسه ی دیجیتالی خود را مدیریت کنند و تراکنش های خود را به انجام برسانند. علاوه بر ارائه ی آسان و سریع خدمات مبتنی بر بلاکچین به کاربران، اپرا امیدوار است تا عرضه ی این امکانات به بالا رفتن استفاده از ارزهای رمزنگاری شده در میان تمامی کاربران کمک کند.

کریستین کولوندرا، معاون اجرایی اپرا در این رابطه می گوید:

امیدواریم که این قدم باعث شود تا ارزهای رمزنگاری صرفا یک گزینه ی احتمالی یا نوعی سرمایه گذاری نباشند و به عنوان ابزاری برای تراکنش های مالی و پرداخت های واقعی در زندگی روزمره ی کاربران ما تبدیل شوند.

نگاهی عمیق تر به مرورگر جدید اپرا

در ماه ژوئیه سال جاری میلادی، اپرا اعلام کرد که در حال توسعه ی نسخه ای از مرورگر خود برای اندروید است که با یک کیف پول اختصاصی همراه خواهد بود. این کمپانی پس از آن هم اعلام کرد که مشغول توسعه ی ویژگی همگام سازی کیف پول ازطریق رایانه های رومیزی است

بعد از آن، اپرا این مرورگر را در ماه سپتامبر در اختیار گروه محدودی از کاربران قرارداد تا آن را مورد آزمایش قرار دهند. از آن موقع تا به حال، اپرا در حال رفع مشکلات این مرورگر بوده است. برنامه ی بعدی هم شامل انتشار نسخه هایی از این مرورگر برای ویندوز، مک و لینوکس خواهد شد. در صورتی که چه هنوز زمان معرفی رسمی مرورگر اپرا با پشتیبانی از ارز رمزنگاری شده برای رایانه های شخصی هنوز اعلام نگردیده است؛ اما نسخه ی آزمایشی آن در دسترس است.

در ابتدای کار، مرورگر اندرویدی به روزرسانی شده ی اپرا صرفا از شبکه ی Ethereum پشتیبانی می کند و این مسئله در رابطه با کیف پول اختصاصی اپرا نیز صدق می کند.

چارلز همل که مدیریت پروژه ی مرورگر جدید اپرا را برعهده داشته در این رابطه می گوید:

ما تصمیم گرفته ایم تا از اتریوم پشتیبانی کنیم، چرا که بزرگ ترین جامعه ی توسعه دهندگان اپلیکیشن های غیرمتمرکز را به خود اختصاص داده و از ظرفیت بالایی برخوردار است.

پس، هر چند می توانید توکن های اتریوم (یا دیگر ارزهای رمزنگاری شده ی مبتنی بر استاندارد ERC20 را در کیف پول اپرا ذخیره کنید؛ اما برای ذخیره سازی بیت کوین و دیگر ارزهایی که از استاندارد ERC20 استفاده نمی کنند باید در پی راهکار دیگری باشد.

البته یک نکته ی مثبت این است که امروزه اغلب ارزهای دیجیتال برپایه ی اتریوم بنا شده اند. با توجه به گفته های دست اندرکاران اپرا، آن ها در پی اضافه کردن پشتیبانی از ارزهای دیگری هستند که با توجه به پروتکول های دیگری ایجاد شده اند، اما درحال حاضر نمی توانند به طور قطعی در این زمینه اظهارنظر کنند. درکنار ویژگی کیف پول، اپرا در نظر دارد تا مشاهده ی اپلیکیشن های غیرمتمرکز در شبکه ی اتریوم را  هم برای کاربران آسان سازد. بدون شک اپرا در پی ایجاد رشد در بازار اپلیکیشن های غیرمتمرکز است، یعنی همان بخشی که در گذشته در زمینه ی جذب کاربر با مشکل روبه رو شده بود.

به گفته ی همل:

یکی از موانع اصلی این است که حتی برای دیدن اپلیکیشن های غیرمتمرکز هم به یک مرورگر خاص یا یک افزونه ی اختصاصی براری مرورگر خود نیاز دارید. بعد از آن نیز کاربران با حجم زیادی از کلمات تخصصی روبه رو می شوند که گاهی برایشان گیج کننده هستند. به همین دلیل ما مرورگر خود را طوری ساخته ایم که کاملا برای کاربران مناسب باشد.

او در ادامه اظهار داشت:

استفاده از اپلیکیشن های وب غیرمتمرکز در اپرا اکنون به آسانیِ سر زدن به وبسایت هایی همچون گوگل و فیسبوک است. این وضعیت بسیار ساده تر و سریع تر از چیزی است که در گذشته وجود داشت.

اوپرا مرورگر جدید خود را با محوریت ارز رمزنگاری شده معرفی‌ کرد
اوپرا مرورگر جدید خود را با محوریت ارز رمزنگاری شده معرفی‌ کرد

ساخت مرورگری برای فناوری بلاکچین و ارز رمزپایه

در صورتی که چه ۲۰ سال از ورود اپرا به بازی مرورگرها می گذرد؛ اما آن ها اذعان دارند که ساختن نرم افزاری برای بلاکچین یک تلاش بزرگ است. همل در این رابطه می گوید:

ما باید با فناوری های جدید و متعددی آشنا می شدیم و لازم بود تا توانایی خود در زمینه ی بلاک چین، ارز رمزنگاری شده و شبکه های نامتمرکز را گسترش دهیم تا بتوانیم کیف پول اختصاصی خود را بسازیم.

یکی از دیگر موانع، پیدا کردن راهی برای یکپارچه سازی بی نقص مرورگر و کیف پول بود. این ویژگی باید همچون یک ویژگی واقعی عمل می کرد؛ نه صرفا یک اپلیکیشن که ازطریق مرورگر اجرا خواهد شد. البته کار کردن با فناوری های تازه ای همچون بلاکچین با مشکلاتی همراه است که در دیگر موارد با آن ها مواجه نخواهید شد. به گفته ی همل:

یک چالش فنی دیگر مربوط به سازگاری با سایت ها بود. در روزهای اولیه ی نسخه ی سنتی وب، توسعه دهندگان پیش فرض های متفاوتی در ارتباط با کدهای خود داشتند. این مسئله باعث می شد تا کدهای آن ها در مرورگرهای گوناگون رفتار متفاوتی از خود نشان دهند. پدیده ی مشابهی نیز در وب ۳.۰ (یا همان وب غیرمتمرکز) وجود دارد؛ اما از هم اکنون در حال مشاهده ی نشانه های امیدوارکننده ای از پیشرفت در این حوزه هستیم.

نگرانی دیگر مسئله ی امنیت است؛ درحالی که در اغلب موارد پیشنهاد می شود تا مقادیر زیاد ارز رمزپایه در کیف پول های سخت افزاری نگه داری شوند؛ تحقیقات نشان می دهند که گوشی های همراه نیز گزینه ی مناسبی برای ذخیره ی روزانه ی این ارزها هستند. خوشبختانه اپرا تمام قدم های لازم برای اطمینان از امنیت اپلیکیش خود را برداشته است.

همل در ادامه می افزاید:

از زمان آغاز حیات این محصول، امنیت به عنوان کانون تمرکز تیم [ما] بوده است. ما از ابتدا تصمیم گرفته ایم تا از ذخیره سازی امن کلیدها در اندروید (به همراه پشتیبانی سخت افزاری) استفاده کنیم و از کلیدهای کیف پول با استفاده از صفحه ی قفل دستگاه محافظت کنیم.

این کار دو مزیت دارد: اول از همه، کاربران نیازی ندارند تا یک رمز اضافه را به علت بسپارند. اضافه بر این، ما از حداکثر امنیت فراهم شده توسط اندروید بهره خواهیم برد.

ما این ویژگی را در نسخه ی ویژه ی رایانه های رومیزی هم حفظ کرده ایم. [در این مرورگر] ضمن حفظ امنیت، ازطریق سیستم همگام سازی ما امکان دسترسی به کیف پول وجود خواهد داشت؛ اما کلیدها همیشه در سیستم ذخیره سازی کلیدهای اندروید باقی می مانند.

اپرا و بلاکچین

اپرا قبل از این از قصد خود برای ادامه ی کار روی وب غیرمتمرکز صحبت کرده بود. به احتمال زیاد این تصمیم اپرا تلاشی است برای مواجهه با حاکمیت گوگل کروم بر بازار مرورگرها. همل می گوید:

ما معتقد هستیم که درنهایت تمام مرورگرها نوعی کیف پول را در خود جای خواهند داد و این کار منجر به شکل گیری الگوی تجاری تازه ای در وب خواهدشد. ما خوشحالیم که نسخه ی جدید اپرا همگام شدن با ارزهای دیجیتال را ساده می کند و دسترسی به وب غیرمتمرکز را به اندازه ی دسترسی به نسخه ی سنتی وب ساده می کند.

البته علاقه مندان فناوری بلاکچین توجه خاصی به اقدامات جدید اپرا دارند. جوزف لوبین، که یکی از موسسان اتریوم و کمپانی ConsenSys (کمپانیی فعال در زمینه ی بلاک چین) است می گوید:

این قدمی بزرگ برای یکی از برترین مرورگرها است تا کیف پول مبتنی بر اتریوم و برنامه ای برای مشاهده ی اپلیکیشن های غیرمتمرکز را به مجموعه ی امکانات خود اضافه کند. این اقدامات نشان دهنده ی ریشه های نوآورانه ی اپرا است و تعهد آن ها به پشتیبانی از نسل بعدی فناوری را نشان دهنده این است. این لحظه، زمانی مهم برای آسان سازی دسترسی به اپلیکیشن های غیرمتمرکز است؛ وقتی که وب ۳.۰ در دسترس عموم کاربران قرار می گیرد و توسعه دهندگان نیز تشویق می شوند تا برنامه های خود را برپایه ی اتریوم بنا کنند.

اپرا نیز مصمم است تا در آینده به کار در زمینه ی فناوری بلاکچین ادامه دهد و ویژگی های مرتبط با وب ۳.۰ را بهبود می بخشد. همل اضافه می کند:

نکته ی کلیدی در به کارگیری اپلیکیشن های وب ۳.۰ این است که کاربران باید مرورگر بی نظیری در اختیار داشته باشند که به کاربران اجازه دهد تا به همان شکلی که با آن آشنایی دارند از وب استفاده کنند و از وب غیرمتمرکز هم استفاده کنند.

با تمام این حرف ها، هنوز هم حوزه های جذابی برای بهبود وب غیرمتمرکز در آینده وجود دارد و هدف ما این است که در خط مقدم این بهبودها باشیم.

نسخه ی جدید اپرا با تمرکز بر فناوری بلاکچین از هم اکنون در دسترس است و کاربران اندروید می توانند آن را از پلی استور دریافت کنند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share