اقتصادیدانش و فناوری

اقدامات محرمانه اوبر برای عرضه عمومی سهام

اقدامات محرمانه اوبر برای عرضه عمومی سهام

اوبر مدت ها است که برنامه ی عرضه ی عمومی سهام را در سر دارد و به تازگی، گزارشی از آغاز محرمانه ی این فرایند انتشار یافته است.


وال استریت ژورنال در گزارشی ادعا کرد اوبر بعد از مدت ها انتظار، اسناد اولیه ی S-1 را برای عرضه ی عمومی سهام آماده نموده است. این کمپانی به عنوان یک کمپانی خصوصی حدود ۷۶ میلیارد دلار ارزش گذاری شد اما مشاورانش اعتقاد دارند که عرضه ی عمومی سهام، ارزش بازار آن را به ۱۲۰ میلیارد دلار خواهد رساند. طبق گزارش منتشرشده، تاریخ رسمی ipo اوبر در سه ماهه ی اول سال ۲۰۱۹ خواهد بود. در اسناد داخلی کمپانی نیز فرایند با نام Project Liberty کدگذاری گردیده است.

پایگاه بیزینس اینسایدر برای کسب اطلاعات بیشتر با اوبر تماسی داشت که سخنگوی کمپانی، از هرگونه اظهارنظری در این باره خودداری کرد. اخبار پیرامون اوبر دقیقا یک روز بعد از آن منتشر شد که رقیب سرسختش یعنی Lyft رسماً خبر عرضه ی عمومی سهام خود را به خبرگزاری ها اعلام کرد. درنتیجه، دو کمپانی بزرگ حمل ونقل مسافر آنلاین، برای ورود نخست به بازار عمومی در سال ۲۰۱۹ رقابتی جدی را آغاز کرده اند.

لیفت کمپانی Credit Suisse را برای مدیریت عرضه ی عمومی سهام انتخاب کرد و کمپانی هایی همچونجی پی مورگان و Jefferies هم در آن حضور خواهند داشت. این کمپانی گذشتهاً ۱۵.۱ میلیارد دلار ارزش گذاری شد و با عرضه ی عمومی سهام، تا بیش از ۲۰ میلیارد دلار پیش خواهد رفت.

اقدامات محرمانه اوبر برای عرضه عمومی سهام
اقدامات محرمانه اوبر برای عرضه عمومی سهام

سرمایه گذاران و کارمندان اوبر مدت زیادی است که منتظر عرضه ی عمومی سهام و نقد کردن سهم خود از کمپانی هستند. کمپانی از زمان تأسیس در سال ۲۰۰۹، تا به حال ۲۴.۲ میلیارد دلار سرمایه جذب نموده است. سرمایه گذاران کنونی اوبر شامل بزرگانی همچون تویوتا، سافت بانک، مایکروسافت، جف بزوس، جی زد، مورگان استنلی و اکسل اسپرینگر خواهد شد. البته بعضی از آن ها تا به حال بخشی از سهام خود را در برنامه های متعدد فروش سهام فروخته اند.

اوبر باوجود درآمد ۲.۹۵ میلیارد دلاری، در سه ماهه ی پایانی سال ۲۰۱۸ ضرر یک میلیارد دلاری را متحمل شد. این کمپانی تا به حال علاوه بر کسب وکار اصلی خود یعنی جابه جایی آنلاین مسافر، در حوزه های دیگر همچون اجاره ی اسکوتر و دوچرخه و سرویس تحویل غذا با نام Uber Eats هم وارد گردیده است.

در ماه اوت سال جاری (مرداد)، اوبر مدیرمالی سابق کمپانی Merril Lynch را به عنوان مدیر ارشد مالی خوداستخدام کرد. این استخدام در مسیر عرضه ی عمومی سهام انجام شد. رویکرد اوبر، در مسیر فرار از بحران های متعددی است که در سال ۲۰۱۷ پیش آمد و درنهایت منجر به جایگزینی تراویس کالانیک با دارا خسروشاهی شد.

در گزارشی دیگر درباره ی عرضه ی عمومی سهام اوبر، بلومبرگ ادعا کرد که آن ها مورگان استنلی را برای مدیریت فرایند انتخاب کرده اند. گلدمن ساکس نیز بخش هایی از فرایند را برنامه ریزی می کند و دیگر کمپانی ها نیز به مرور به برنامه ی IPO اوبر اضافه می شوند. ارزش ۱۲۰ میلیارد دلاری احتمالی اوبر بعد از عرضه ی عمومی سهام، یکی از رکوردشکنان سال های گذشته خواهد بود. فیسبوک در سال ۲۰۱۲ رکورد ۱۰۴ میلیارد دلار را ثبت کرد و ارزش کنونی سه کمپانی بزرگ خودروسازی نیز کمتر از این مقدار است.

سال ۲۰۱۹ با IPOهای بزرگی همراه خواهد بود. علاوه بر غول هایی همچون اوبر و لیفت، کمپانی بزرگ اسلک نیز همراه با بسیاری استارتاپ های موفق دیگر فناوری، برنامه های عرضه ی عمومی سهام را تدوین کرده اند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share