دانش و فناوری

آزادی مدیر مالی هواوی به قید وثیقه

آزادی مدیر مالی هواوی به قید وثیقه

بعد از دستگیری منگ وانژو در خاک کانادا، مدیر مالی هواوی به قید وثیقه آزاد شد؛ اکنون وی باید پابندی مجهز به GPS را همیشه به همراه داشته باشد.

هفته پیش منگ وانژو وقتی که می خواست پرواز خود را در خاک کانادا عوض کند، بنا به درخواست آمریکا و به اتهام دور زدن تحریم های آمریکا بر علیه ایران، بازداشت شد. به گفته ی مقامات آمریکایی، وانژو با تاسیس کمپانی دیگری به هواوی کمک کرده تا تجهیزاتی را به ایرانی ها بفروشند.

براساس آخرین اطلاعات ارائه شده، وانژو در ازای وثیقه ای ۷.۵ میلیون دلاری و بعد از حضور در جلسات دادگاه که سه روز به طول انجامیده، آزاد شد. البته این آزادی به قید وثیقه شرایطی داشته که از جمله ی آن باید به ضبط شدن گذرنامه ی وانژو و همچنین پرداخت هزینه های محافظ گمارده شده برای کنترل وی اشاره کرد. وانژو در طول دوران آزادی مشروط خود در منزلش در ونکوور کانادا به سر خواهد برد. همچنین باید به لزوم استفاده از یک پابند الکترونیکی مجهز به GPS از ساعت ۲۳ تا ۶ صبح روز فردا توسط وی اشاره کرد که وانژو را ملزم به ماندن در خانه می کند.

آزادی مدیر مالی هواوی به قید وثیقه
آزادی مدیر مالی هواوی به قید وثیقه

وکلای وانژو به این نکته اشاره کرده اند که مدیر مالی هواوی برنامه ای برای سفر و خروج از ونکوور ندارد، چراکه وانژو مالک خانه ای در ونکوور است که ۱۵ سال پیش خریداری کرده است. به گفته ی وکلای وانژو، ترک ونکوور توسط این فرد به معنای تحقیر خود وی، خانواده، هواوی و دولت چین خواهد بود، پس وی دست به چنین اقدامی نخواهد زد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز در واکنش به دستگیری مدیر مالی هواوی اعلام کرده که به احتمال زیاد شخصا برای تسهیل روند معاملات تجاری بین آمریکا و چین در این موضوع ورود پیدا می کند. ترامپ دلیل ورود خود را احتمال انعقاد بهترین قرارداد تجاری بین آمریکا و چین خوانده است.

دستگیری منگ وانژو در خاک کانادا به دستور مقامات آمریکایی تنها باعث بالا رفتن تنش بین دولت چین و هواوی از یک سوی و دولت آمریکا در سوی دیگر شده است. آمریکایی ها قبل از این اپراتورهای آمریکایی را از خرید تجهیزات مخابراتی ساخت هواوی منع کرده بودند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share