سلامت

عوارض مصرف سس ها که باید بدانید!

عوارض مصرف سس ها که باید بدانید!

عوارض مصرف سس ها را در این مقاله مطالعه و از این پس نسبت به مصرف سس ها با احتیاط رفتار کنید.

مصرف زیاد سس ها همانند زیاده روی در دیگر مواد خوراکی عوارضی بهمراه دارد. در این مقاله به بررسی عوارض مصرف سس ها از قبیل سس سویا، سس قرمز و سفید پرداخته ایم.

عوارض مصرف سس سویا

نتایج مطالعه محققان استرالیایی نشان دهنده این است مصرف یک قاشق غذاخوری سویا سُس حاوی ۶۱ درصد میزان نمک مجاز توصیه شده در روز است.

به گفته محققان درحالیکه بسیاری از افراد فکر می کنند سوشی یک غذای سالم است، اما باید بدانند که اضافه کردن سویا سُس به این غذا دارای تاثیر منفی است.

«سیان آرم استرانگ»، از بنیاد قلب استرالیا، در این باره می گوید: «غذاهای نظیر سوشی به علت سریع آماده شدن، تازه بودن و سالم بودن شان محبوبیت دارند اما بسیاری از ما از میزان نمک مخفی در سس مورداستفاده در آن ناآگاهیم.» وی در ادامه اذعان می کند: «مصرف بیش از اندازه نمک موجب افزایش فشارخون شده و در نتیجه ریسک سکته، بیماری قلبی و کلیوی افزایش می یابد.»

آرم استرانگ می افزاید: «یک قاشق غذاخوری از شورترین نوع سویا سُس حاوی حدود ۹۰ درصد از نمک مجاز مصرفی در روز است، درحالیکه یک قاشق غذاخوری سویا سُس با کمترین میزان نمک دارای کمتر از نیمی از این میزان نمک است.»

عوارض مصرف سس ها که باید بدانید!

مضرات سس قرمز و سفید

مینو حاجیان با اشاره به اینکه ۶۵ درصد سس سفید (مایونز) چربی است و مابقی از سرکه و تخم مرغ استفاده می شود، بر ضرورت استفاده از روغن زیتون در اینگونه تولیدات تأکید کرد.
وی اظهار داشت: سُس های سالاد بین ۳۶ تا ۵۶ درصد چربی دارند و مابقی مواد تشکیل دهنده آن از سرکه یا آبلیمو و نشاسته است که از این میان می توان به سُس تارتار وسُس خردل و سُس فرانسوی اشاره کرد.
حاجیان به مصرف کنندگان این محصولات توصیه کرد: این محصولات را در حدّ اعتدال رو به پایین مصرف کنند و  برای استفاده از چاشنی برای غذاهای خود از روغن زیتون، سرکه و آبلیمو و آب نارنج استفاده کنند.
کارشناس اداره سازمان غذا و دارو به افرادی که بی رویه از انواع سُس استفاده می کنند، هشدار داد: به علت اینکه در تهیه انواع سُس ها از ادویه جات استفاده می شود و بسیار آلرژی زا هستند، افرادی که سرماخوردگی یا بیماری گوارشی دارند، باید در مصرف این محصولات دقت لازم را داشته باشند؛ چراکه استفاده بیش از اندازهّ انواع سُس ها مضر و بیماری آنها را تشدید می کند.
حاجیان اضافه کرد: در صورتی که هموطنان با آگاهی و با توجه به رژیم غذایی و حساب شده این محصولات را مصرف کنند با مشکل خاصّی مواجه نخواهند شد.
وی همچنین گفت: بسیاری از تولیدکنندگان انواع سُس ها از انواع نشاسته ها و روغن به عنوان قوام دهنده و حجم دهنده استفاده می کنند که همین امر موجب چاقی فرد خواهد شد.
این کارشناس غذا و دارو در ادامه به طبقه بندی سُس ها اشاره کرد و اظهار داشت: سُس سفید (مایونز) جزو سُس های سرد محسوب خواهد شد؛ به این دلیل که فرآیند گرمایی ندارند و برای ماندگاری بیشتر مواد نگهدارنده به آنها اضافه می کنند ولی سُس های قرمز که بر پایه رب گوجه فرنگی اند و در ترکیبات شان سرکه، مواد اضافه کردنی مثل ادویه و گلوکز استفاده می کنند، جزو سُس های گرم معرّفی خواهند شد.
حاجیان تصریح کرد: سُس های قرمز چون فرآیند پاستوریزاسیون دارند و برای تهیه انواع آن از فرایند گرمایشی استفاده می کنند، نیازی به مواد نگهدارنده ندارند.
وی ادامه داد: در هرحال سُس گوجه فرنگی نسبت به سُس های سفید درصد کالری پائین تر و ارزش غذایی بالاتری دارد و روغنی که در این محصولات استفاده می شود، باید از نوع خالص و تصفیه شده باشد و پراکسیدش از یک درصد تجاوز نکند.
کارشناس مواد غذایی سازمان غذا و دارو اضافه کرد: در بیشتر کشورهای پیشرفته به علت رعایت موازین بهداشتی برای تهیه سُس سفید از مواد نگهدارند استفاده نمی کنند و صنعت ایران نیز باید تا جایی پیش رود که از نظر تکنولوژی محصولاتی را تولید کنند که فاقد مواد نگهدارند و بر پایه روغن زیتون باشد و این امر تحقق پیدا نمی کند مگر اینکه هموطنان چنین تقاضایی را از تولید کنندگان داشته باشند.
حاجیان در پایان به مردم توصیه کرد: هنگام خرید به اطلاعات درج شده بر روی محصولات توجه جدی داشته باشند، چون ضابطه برچسب گذاری اجباری است به طوری که درصد چربی، نمک، شکر و نگهدارنده بر روی برچسب باید قابل مشاهده باشد؛ به عنوان مثال تولیدکننده سُس های سفید موظف است میزان نگهدارنده را بر روی محصول تولید خود درج کنند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share