سلامت

شش مورد که باعث دفع لخته خون در دوره عادت ماهانه می شود

شش مورد که باعث دفع لخته خون در دوره عادت ماهانه می شود
دفع لخته خونی در دوران عادت ماهانه، پدیده ای طبیعی است که هر زنی در طول سال های باروری خود تجربه می کند. هر چند شاید این لخته ها زنگ خطر را زیر گوش تان به صدا درآورد، اما واقعیت این است که بیشتر اوقات دفع لخته با خون عادت ماهانه کاملاً طبیعی است حتی زمانیکه اندازه لخته ها خیلی بزرگ است.

دفع لخته خونی در دوران عادت ماهانه، پدیده ای است که هر زنی در طول سال های باروری خود تجربه می کند. هر چند شاید این لخته ها زنگ خطر را زیر گوش تان به صدا درآورد، اما واقعیت این است که بیشتر اوقات دفع لخته با خون عادت ماهانه کاملاً طبیعی است حتا وقتی اندازه لخته ها خیلی بزرگ است. با وجود آنکه دفع لخته های خونی طبیعی است، مهم است که بدانید چه زمانی این لخته ها به یک مشکل جدی اشاره دارد.
به طور طبیعی خون فاکتور های ضدانعقاد خونی تولید می کند که غلظت خون را حفظ خواهد کرد و اجازه نمی دهد که خون لخته شود، اما گاهی وقتی جریان خون سنگین است، این فاکتور های ضدانعقاد خون، زمان کافی برای عمل کردن ندارند و در نتیجه لخته های خونی شکل می گیرند. اگر چه این اتفاق در دوره عادت ماهانه پدیده ای طبیعی است.
اما لخته های خون زمانی باعث نگرانی خواهد شد که بالاتر از مشت یک زن باشد در تمام دوره عادت ماهانه بیش از اندازه اتفاق بیفتد و بعد از دوره عادت ماهانه هم رخ بدهد و همراه با درد نیز باشد. دفع لخته خون ی تواند دلایل زیادی داشته باشد از جمله:
سندروم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک شایع ترین مشکل هورمونی زنان است. وقتی زنی از سندروم تخمدان پلی کیستیک رنج می برد تعادل بین هورمون های زنانه، استروژن و پروژسترون بهم می خورد. این اختلال باعث خونریزی غیرعادی و سنگین خون خواهد شد که به صورت لخته دفع خواهد شد.
آندرومتریوز
وقتی لایه داخلی رحم که به آن اندومتریوم گفته خواهد شد بیرون از بخش داخلی رحم رشد می کند به آن آندرومتریوز گفته خواهد شد. این غشای مخاطی مثل اندومتریوم غشای مخاطی رفتار می کند و آغاز به خونریزی در دوره عادت ماهانه می کند. این لایه به ذره کوچکی بیرون می آید که شبیه لخته خون های بزرگی است که در دوره عادت ماهانه خارح خواهد شد. آندرومتریوز هم عارضه دردناکی است.

شش مورد که باعث دفع لخته خون در دوره عادت ماهانه می شود
شش مورد که باعث دفع لخته خون در دوره عادت ماهانه می شود

فیبروم رحم
فیبروم رحم در سال های بچه آوری اتفاقی شایع است. طبق برآوردها، از هر پنج زن، یکی شان فیبروم رحم دارند. خبر خوب این است که فیبروم رحم غده های (غیرسرطانی) خوش خیمی هستند. آن ها درون فضای خالی رحم یا در دیواره رحم رشد می کند.
فیبروم ها ممکن است آن قدر کوچک باشند که تنها بتوان با میکروسکوپ آن ها را دید، اما آن ها به آرامی رشد می کنند تا زن قاعده شود و اندازه شان در یک دوره زمانی کاملاً بزرگ خواهد شد. عموماً بیش از یک فیبروم در رحم زن رشد می کند. این فیبروم ها نسبت به هورمون استروژه بسیار حساس هستند. در دوره عادت ماهانه وقتی سطح هورمون زن افزایش پیدا می کند این فیبروم ها هم رشد می کنند و رشدشان باعث خونریزی شدید همراه با لخته های خونی بزرگ خواهد شد.
پولیپ ها
پولیپ ها، فیبروم هایی هستند که مثل ماده ای خارجی در دیواره درونی رحم رشد می کنند که در فضای خالی رحم متورم خواهند شد. اگر این پولیپ ها اندازه شان بزرگ شدند در دوره عادت ماهانه میل به انسداد جریان خون از رحم دارند. این اتفاق روند شکل گیری لخته را در رحم تسریع می بخشد.
دیگر فاکتور های مزمن
برخی دیگر فاکتور های موجود در بدن که می خواهند توازن بین دو هورمون زنانه را بهم بزنند می توانند به لخته خون در عادت ماهانه منجر شوند.
این فاکتور ها شامل اضافه وزن یا کاهش وزن ناگهانی، استفاده از استروئید ها در بلندمدت، تغییرات در سطوح هورمونی زن به علت یائسگی یا استفاده از هورمون های تجویزی برای باروری یا دیگر مشکلات باروری را شامل خواهد شد. در دوره حاملگی اندازه رحم با هدف تطابق با رشد بچه افزایش می یابد. بعد از زایمان رحم منقبض خواهد شد تا به شکل و اندازه طبیعی اش برگردد. گاهی وقتی رحم منقبض نخواهد شد تا به اندازه طبیعی اش برگردد، باعث جمع شدن خون زیادی در رحم خواهد شد. این خون قبل از آن که دفع شود درون رحم لخته خواهد شد و در دوره عادت ماهانه به لخته های خونی بزرگی تبدیل خواهد شد.
اگر دفع لخته های خونی بزرگ، منظم و همراه با انقباض دردناک باشد، باید آن را جدی گرفت و برای رفع این ناهنجاری سراغ پزشک رفت.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share