سلامت

جوش هایتان را نترکانید!

جوش هایتان را نترکانید!

جوش ها، وقتی ایجاد می شود که چربی اضافه و سلول های مرده پوست منافذ آن را مسدود و در نتیجه باکتری ها درون منافذ رشد می کند و عفونتی جزئی، درون آن ها به وجود می آید.

انواع جوش :

«پاسچول» یکی از فراوان ترین انواع جوش است که دور آن ملتهب و به رنگ قرمز یا صورتی و مرکز آن زرد یا سفید رنگ است.

 

جوش سرسیاه

جوش های سرسیاه سر باز هستند و معمولا ملتهب نیستند.

 

پاپیول ها

پاپیول ها سر بسته هستند و می توانند سفت و قرمز رنگ باشند.

 

نودول ها و کیست ها

درعمق پوست به وجود می آیند و اغلب دردناک هستند.متخصصان پوست توصیه می کنند از ترکاندن جوش های ناحیه موسوم به «مثلث خطر» در صورت تان جداً خودداری کنید. این ناحیه از گوشه های دهان آغاز خواهد شد و تا برآمدگی بینی ادامه پیدا می کند.

 

چرا ترکاندن جوش های این ناحیه خطرناک است؟

عروق خونی مثلث خطر، به نواحی مختلف جمجمه متصل هستند در نتیجه هرگونه عفونتی در مثلث خطر به سرعت گسترش می یابد و تبدیل به مشکلی جدی خواهد شد.اگر عفونت پوستی جدی در این ناحیه رخ دهد اما درمان نشود، این عفونت به مغز می رسد، موضوعی که می تواند جان شما را به خطر بیندازد.

 

بخشی ازچرک جوش، داخل آن خواهد ماند

متخصصان پوست هشدار می دهند ممکن است با این کار، بخشی از چرک جوش داخل آن باقی بماند. زمانی که جوش هایتان را فشار می دهید، باقی مانده چرک از منفذ پوست وارد فولیکول های موی درون پوست خواهد شد.

 

ممکن است بیشتر جوش بزنید

باکتری ها، چربی و باقی مانده چرکی که از جوش های پاسچول، پاپیول و کیستی خارج خواهد شد، می تواند گسترش پیدا کند و منجر به جوش های بیشتری شوند.به علاوه، هنگام ترکاندن جوش ها، به پوست صورت تان دست می زنید که ممکن است باکتری ها و آلودگی های دست هایتان به منافذ تمیز پوست تان هم انتقال یابد، مگر آن که پیش از آن، دست هایتان را کاملا شسته و ضدعفونی کرده باشید.

 

ممکن است جای زخم جوش ها باقی  بماند

دست کاری جوش ها موجب می شود جای زخم آن ها برای مدتی طولانی باقی بماند. هر چند برخی از این زخم ها ممکن است پس از ماه ها یا سال ها کم رنگ شود اما برای آن که جای زخم به طور کامل از بین برود، گاهی نیاز به درمان های تخصصی مثل جراحی لیزر است.زمانی که جوشی روی صورت تان ظاهر خواهد شد، صبوری کنید تا اثر آن برای همیشه باقی نماند.

جوش هایتان را نترکانید!
جوش هایتان را نترکانید!

«جوش صورت» و «عقیمی در مردان»، از عوارض آلودگی هواست

آلودگی هوا به شیوه های گوناگونی می تواند آثار زیان بار درازمدت و کوتاه مدتی بر سلامت انسان ها بگذارد. تاثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف، متفاوت است. آسیب پذیری بعضی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از دیگران است. کودکان کم سن و سال و سالمندان، بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می بینند.

 

بر اساس مطالعات اپیدمیولوژیک، بیشترین تاثیر آلودگی هوا به علت ایجاد استرس اکسیداتیو در بدن است چنان که بعضی بیماری ها مانند آسم، بیماری های قلبی و ریوی در مواقع آلودگی هوا تشدید خواهند شد. معمولا میزان آسیب ها بستگی به مدت قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیان بار دارد؛ یعنی مدت تماس با آلاینده ها و غلظت مواد شیمیایی مهم است.حساسیت چشم ها، بینی و حلق، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند برونشیت و ذات الریه، سردرد، تهوع و واکنش های آلرژیک نیز از عوارض کوتاه مدت این مشکل زیست محیطی است. همچنین آثار درازمدت آلودگی هوا می تواند بیماری های مزمن تنفسی، سرطان ریه، بیماری قلبی و حتی آسیب به مغز، اعصاب، کبد و کلیه ها را شامل شود.دکتر رزازعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عقیمی ناشی از کاهش شمار اسپرم در مردان را نیز از عوارض آلودگی هوا دانست وگفت: آلودگی هوا نه تنها در تشدید آسم نقش دارد بلکه بزرگ ترین عامل خطر در ایجاد این بیماری محسوب خواهد شد.

 

تبعات آلودگی هوا در دیابتی ها

رزاز یکی از عوامل موثر در بروز جوش صورت را آلودگی هوا معرفی کرد و اضافه کرد: آلودگی هوا برای بیماران دیابتی مرگبار است. آلودگی هوا در فرایند کنترل جریان خون در دیابتی ها اختلال ایجاد می کند. در تحقیقات مشخص شده است که آلودگی هوا در بروز چاقی نیز نقش دارد و مرگ زودرس در نواحی آلوده شهرها به اثبات رسیده است.وی ادامه داد: برای پیشگیری از این آسیب، باید از نظر تغذیه ای بدن خود را از مواد آنتی اکسیدان غنی کنیم تا ضرر ناشی از تنفس آلاینده های هوایی به حداقل برسد. آنتی اکسیدان های مفید برای بدن را می توان از طریق مواد غذایی تامین کرد.

 

آنتی اکسیدان های کاهنده مضرات آلودگی هوا

وی درباره آنتی اکسیدان های مفید برای بدن و منبع تغذیه ای هر یک از آن ها گفت: آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E را از طریق روغن گیاهی، روغن دانه ها، حبوبات، سبزیجات سبز و تخم مرغ و ویتامین C را با مصرف میوه ها، مرکبات، توت و سبزیجات (بروکلی، فلفل شیرین، گل کلم، کلم بروکسل و کلم پیچ) می توان تامین کرد. همچنین ویتامین D در نور خورشید، شیر غنی شده، ماهی و روغن ماهی و فولات(B۹) در سبزیجات برگ دار، حبوبات و نخود فرنگی وجود دارد.

 

هنگام ترکاندن جوش ها، به پوست صورت تان دست می زنید و ممکن است باکتری ها و آلودگی های دست هایتان به منافذ تمیز پوست تان هم انتقال یابد، مگر آن که پیش از آن، دست هایتان را کاملا شسته و ضدعفونی کرده باشید.

 

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share