سلامت

تمام آنچه که باید درباره روماتیسم ستون فقرات بدانید

تمام آنچه که باید درباره روماتیسم ستون فقرات بدانید

روماتیسم ستون فقرات یک بیماری دردناک است که مفاصل ستون فقرات را درگیر می کند.

هر وقت کسی از کمردرد شکایت می کند، در تشخیص ابتدایی به او می گویند به احتمال زیاد دیسک کمر دارد، اما کمتر کسی در مواجهه با چنین دردی حدس می زند که مبتلا به یک بیماری ژنتیک با عنوان روماتیسم ستون فقرات است.

روماتیسم ستون فقرات یا A.S یک بیماری دردناک و پیش رونده است که مفاصل ستون فقرات را درگیر می کند. این بیماری ممکن است سایر مفاصل را نیز درگیر کند و روی سایر اندام ها، به خصوص چشم، ریه، روده و قلب اثر بگذارد.

چند نکته مهم و کلیدی در تشخیص و افتراق این بیماری از سایر انواع کمردرد به خصوص دیسک کمر وجود دارد. این بیماری صرفا جنبه ژنتیک دارد و در بیش از ۹۰ درصد مبتلایان، وجود ژن عامل بیماری (ژن B۲۷) به اثبات رسیده است و بر خلاف دیسک کمر، درد مبتلایان با فعالیت بهبود می یابد و با استراحت شدت پیدا می کند.

مشخصه اصلی بیماری، چسبیده شدن ستون مهره هاست که حرکات بیمار را به تمام جهات کاهش می دهد، این بیماری بیشتر در افراد جوان و در دهه دوم و سوم زندگی دیده می شود و در مردان سه برابر زنان دیده می شود و احتمال بروز بیماری پس از ۵۰ سالگی بسیار کم است.

 

فعال شدن بیماری تحت تاثیر عفونت روده ای

هر چند این بیماری یکی از بیماری هایی است که ژنتیک در آن بسیار دخالت دارد، اما این که چرا بیماری به وجود می آید، هنوز مشخص نیست.

در سه بیماری پسوریازیس، لوپوس و AS، ژنتیک نقش بسیار مهمی دارد، نوع خاصی از عفونت گوارشی (کلبسیلا) در فعال شدن و پیشرفت بیماری نقش بسیار مهم دارد. به بیان دیگر، در صورت وجود زمینه ژنتیک این بیماری، با ابتلا به عفونت روده ای خاصی که معمولا در دوران جوانی اتفاق می افتد، بیماری AS بروز می کند.

بیماری AS گرچه زمینه ژنتیک دارد، اما ممکن است حتی در بستگان بعضی بیماران به طور کامل بروز نکند و فقط علائم خفیفی را بروز دهد.

بیماری در همه افراد با درد های ستون مهره ای بروز پیدا نمی کند، بلکه گاه با درد هایی در کف پاشنه، بین دو کتف و قسمت جلوی سینه بروز می کند و حتی با خار پاشنه و بیماری های قلبی اشتباه گرفته خواهد شد.

این طور نیست که اگر ژن بیماری در شخصی وجود داشته باشد، وی به این بیماری مبتلا شود؛ بلکه خیلی از افراد ژن را دارند، ولی مبتلا نخواهند شد. وجود ژن B۲۷ احتمال ابتلا به بیماری را تا ۲۰ درصد افزایش می دهد. بیماری AS در بعضی افراد با درد خفیف در مفاصل کمری بروز می کند و در موارد حاد بیماری به خصوص در کسانی که سیگار می کشند با علائم التهابی شدید ظاهر خواهد شد.

تشخیص درست بیماری

افرادی که با نشانه های احتمالی بیماری مواجه اند یعنی هنگام استراحت با درد کمر دست و پنجه نرم می کنند و دردشان با فعالیت روزانه تسکین می یابد یا با درد های عضلانی ناشناخته در ناحیه پاشنه پا، میان دو کتف و جناغ سینه مواجه اند، باید به متخصص روماتولوژیست با تاکید به بررسی زمینه فامیلی بیماری مراجعه کنند.

گاهی بیماری با عوارض چشمی از جمله درد چشم و تاری ضعیف دید همراه است که البته با درمان ساده مرتفع خواهد شد. بی شک آزمایش تخصصی، ام آر آی و عکسبرداری از مفاصل به تشخیص قطعی بیماری کمک شایانی می کند.

هرچه سریع تر، درمان را شروع کنید

از آنجا که روماتیسم ستون فقرات جنبه ژنتیک دارد، پیشگیری از آن ممکن نیست و مهم ترین اقدام در صورت بروز نشانه احتمالی بیماری به خصوص با وجود زمینه خانوادگی، مراجعه سریع به متخصص روماتولوژی است تا بتوان با آغاز سریع اقدامات درمانی از بروز عوارض شدید بیماری جلوگیری کرد.

مراجعه سریع به پزشک، جلوگیری از پیشرفت بیماری و گرفتن آموزش های لازم بسیار مهم است تا عوارض بیماری به صورت زمینگیر شدن بروز نیابد. اگر بیماری به سرعت تشخیص داده و درمان مناسب برای آن شروع نشود، به تدریج منجر به چسبیدن ستون مهره ها خواهد شد و حرکات آن ها را با مشکل مواجه می کند. با پیشرفت بیماری، به تدریج قسمت های فوقانی تر و حتی گردن گرفتار خواهد شد، به طوری که بیماران مبتلا نخواهند توانست حتی گردن را بالا بیاورند.

برای درمان این بیماری روماتیسمی، دارو های ضد التهابی تجویز خواهد شد. به علاوه درمان های مکمل دیگری هم پیشنهاد می شود که در کاهش درگیری ستون مهره ها، مفاصل و چشم بیماران موثر است. نقش آموزش در این بیماران بسیار مهم است، چراکه اگر به آن ها آموزش داده شود و به آن ها برای جلوگیری از پیشرفت ناهنجاری های ستون فقرات توصیه شود، زندگی بسیار مناسب تری خواهند داشت. بی شک برای افزایش آگاهی نسبت به این بیماری، عضویت در انجمن تخصصی بیماران مبتلا به AS بسیار مفید خواهد بود.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share