سلامت

بیماری قلبی این کودکان را تهدید می کند!

بیماری قلبی این کودکان را تهدید می کند!
رئیس انجمن قلب و عروق ایران، گفت: تغذیه نامناسب کودکان موجب می شود در دراز مدت این افراد به بیماری قلبی مبتلا شوند لذا پیشنهاد می شود از مصرف بی رویه قند و چربی پرهیز شود.

به گزارش گپ گاه فریدون نوحی، در نشست خبری دومین کنگره بین المللی قلب ایران و اروپا، اظهار داشت: علت اصلی مرگ در کشور بیماری قلب و عروق است و این موضوع در تمام دنیا قابل مشاهده است. موضوع درمان بیماری های مادرزادی از طریق راه های غیر جراحی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وی گفت: در گذشته این درمان ها از راه های جراحی انجام می شد، این کنگره برای پزشکان جوانی که از ۲۰ کشور مهم دنیا کمپانی می کنند جنبه آموزشی دارد.

نوحی با بیان اینکه آموزش های به صورت زنده و عملی ارایه می شود گفت: توانمندی های کشور در معرض دید و نگاه پزشکان سایر کشورها قرار خواهد گرفت. تعداد کمپانی کنندگان بیش از ۶۰۰ نفر بوده و در حاشیه این کنگره، تصویربرداری اختصاصی از قلب جنین و موضوعات پرستاری مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: در تمام دنیا علت اصلی مرگ ومیر بیماری قلب و عروقی است و در کشور ما آمار مقداری بالاتر است به علت اینکه فاکتورهای خطر مثل بالا بودن چربی خون، بی تحرکی و عوامل ژنتیکی مؤثر خواهد بود که مجموع این عوامل باعث بالاتر بودن آمار ما است و بیش از ۴۰درصد از مرگ ومیرها را به علت بیماری های قلبی و عروقی است.

نوحی ادامه داد: بیش از ۲۰ کشور در این کنگره حضور دارند، این کنگره بر پایه ارائه پنل های کیس های زنده برگزار می شود.

رئیس انجمن قلب و عروق ایران، تصریح کرد: کنگره از تاریخ ۱۴ لغایت ۱۷ آذر ۹۷ در محل بیمارستان فوق تخصصی رضوی با همکاری آستان قدس برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه مشکلی در زمینه تجهیزات پزشکی نداریم و تحریم ها اثری بر درمان بیماری قلب و عروق نگذاشته اند، گفت: انجام درمان بدون تجهیزات و وسایل مناسب امکان پذیر نیست، در گذشته سوراخ بین دو بطن به وسیله جراحی انجام می شد اما اکنون بدون جراحی و با استفاده از وسایل انجام می شود.

نوحی گفت: اکثر خدمات پیچیده قلب و عروق تحت پوشش بیمه هستند و بعضی از خدمات را بیمه ها پوشش نمی دهند اما طرح تحول سلامت این اختیار را به دانشگاه علوم پزشکی داده تا به این بیماران کمک کنند، این خدمات عموما کارهای بسیار گران قیمتی هستند.

وی اضافه کرد: اکثر مشکل بیماران در درمان های پرهزینه نیز حل می شود.

رئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: حدود ۱۰ درصد از جمعیت دیابت ۲۰ درصد فشار خون دارند اما در بیماری های قلبی عروقی مطالعه گران و وسیعی لازم است تا آمار دقیق مبتلایان بررسی شود اما به طور کلی ۵ تا ۸ درصد مردم به بیماری قلبی و عروقی مبتلا هستند.

وی عنوان کرد: تا به حال بیش از ۴۰هزار بیمار سکته قلبی خدمات درمانی سکته های قلبی را دریافت کرده اند که این رقم بی نظیر است.

بیماری قلبی این کودکان را تهدید می کند!
بیماری قلبی این کودکان را تهدید می کند!

نوحی گفت: این کنگره قرار است سالانه در مشهد مقدس ادامه پیدا کند، روز به روز اعمال جراحی به سمت اعمال غیر جراحی کشیده خواهد شد این موضوع نشان دهنده پیشرفت درمان این بیماری ها است.

وی درخصوص تأثیر امواج موبایل بر سلامت کودکان، گفت: باید به طور طبیعی استفاده موبایل در کودکان پرهیز شود به علت اینکه ممکن است این امواج اثرات منفی بر سلامت کودک داشته باشد.

رئیس انجمن قلب و عروق ایران اضافه کرد: چربی های گیاهی از چربی های حیوانی بهتر هستند اما روغن پالم به علت بالا بودن درصد اشباع بسیار مضر است، بعضی محققان اعلام کردند مصرف لبنیات فرآوری نشده برای سلامت بدن مفید هستند اما این تحقیقات نیازمند زمان است.

نوحی گفت: کمپانی ها در زمینه تولید علم اثرگذار هستند اما گاهی این اثرات هدایت شده هستند. این یک بحث کلی است که همیشه بوده و ادامه خواهد داشت.

وی گفت: تغذیه نامناسب کودکان موجب می شود در دراز مدت این افراد به بیماری قلبی مبتلا شوند لذا پیشنهاد می شود از مصرف بی رویه قند و چربی پرهیز شود.

رئیس انجمن قلب و عروق ایران، درخصوص تعرفه های پزشکان گفت: زمانی که به هر دلیلی اتفاقی رخ می دهد باید تناسب رعایت شود اما اینکه تعیین تعرفه چگونه خواهد بود به نظرات هیأت وزیران و شورای عالی بیمه بستگی دارد اما در این شرایط جامعه پزشکی وفاداری خود را به مردم ثابت کرد و حتی بعضی درمان ها در بیمارستان خصوصی ارزان تر ارائه شد.

نوحی درباره تعرفه های پزشکی گفت: زمانی که به هر دلیلی اتفاقی رخ می دهد باید تناسب رعایت شود اما اینکه تعیین تعرفه چگونه خواهد بود به نظرات هیأت وزیران و شورای عالی بیمه بستگی دارد اما در این شرایط جامعه پزشکی وفاداری خود را به مردم ثابت کرد و حتی بعضی درمان ها در بیمارستان خصوصی ارزان تر ارائه شد.

حجت مرتضاییان عضو هیأت مدیره انجمن قلب و عروق کودکان در ادامه این نشست خبری گفت: پیش بینی خواهد شد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده ۸ نفر مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی باشند.

وی گفت: فراوانی بیماری مادرزادی قلبی شایع است به طوری که می توان گفت یک درصد تولدها با بیماری قلبی مادرزادی مبتلا هستند.

مرتضاییان اضافه کرد: لازم است در زمینه این بیماری تشخیص و درمان به موقع انجام شود.

عضو هیأت مدیره انجمن قلب و عروق کودکان بیماری مادرزادی قلبی از طیف وسیعی برخوردار هستند گفت: با تشخیص به موقع می توان بیماری را درمان کرد، در طیف شدید درمان پیچیده تر است که برای درمان این بیماری ها به مجموعه از متخصصان نیاز است.

وی اضافه کرد: در بخشی از درمان ها به استاندارهای اروپایی نزدیک هستیم اما در بخش دیگر با نقاط ضعفی روبه رو هستیم که امیدواریم با تلاش متخصصان به این استانداردها برسیم.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share