دانش و فناوری

نرم افزارها چگونه دستیار پزشکان می شوند؟

نرم افزارها چگونه دستیار پزشکان می شوند؟

امروزه استفاده از تکنولوژی و نرم افزارهای مرتبط در دنیای پزشکی به یک امر متداول تبدیل شده است و پزشکان و بیماران ازاپلیکیشن های سلامت محور زیادی استفاده می کنند.

در همین راستا آمازون در نظر دارد فروش نرم افزاری را شروع کند که سوابق پزشکی بیماران و اطلاعات بیماری و روند درمان آنها را ثبت کرده و می تواند برای بهبود روند درمان بیمار و کاهش هزینه ها به او پیشنهاداتی را ارائه دهد.

شرکت Amazon Comprehend Medical، از روش یادگیری ماشینی برای خواندن و دیجیتالی کردن سوابق بیماران و سایر یادداشت های بالینی استفاده می کند تا به متخصصین پزشکی کمک کند تا اطلاعات کلیدی موجود را در اختیار داشته باشند. طبق گزارش دیروز وال استریت ژورنال، نرم افزاری به نام amazon Web Services می تواند تجزیه و تحلیل نسخه و متن مشابه و سوابق پزشکی را برای استفاده بیماران در سفر، مدیریت زنجیره تامین داروها و … عرضه کند.

این نرم افزار چگونه نام داروها را می خواند؟

قابلیت خواندن نام داروها از سیستم یادگیری ماشینی پیروی کرده و اطلاعات پزشکی داخل آن با کمک این سیستم شناسایی و دیجیتالی خواهد شد. یادگیری ماشینی جنبه ای از هوش مصنوعی است که به شکل سیالی از مغز انسان الگوبرداری کرده است. این سیستم هنگامی که  با داده های دنیای حقیقی در شبکه های عصبی آموزش ببیند، می تواند آن را مدلسازی کند.

در حالی که دیگر الگوریتم هایی که در دنیای فناوری در این خصوص وجود دارد بر روی متون غیرپزشکی متمرکز است، این نرم افزار آمازون از یادگیری ماشینی برای تشخیص روش هایی که پزشکان در یادداشت های خود استفاده می کنند، بهره می برد. آمازون بیان کرده است که این نرم افزار می تواند اطلاعاتی مانند تشخیص، درمان و دوزهای مختلف را در میان دیگر داده های کلیدی استخراج کند.

 

کاربران تا چه حد می توانند به چنین نرم افزارهایی اعتماد کنند؟

این نرم افزار با حفظ حریم خصوصی، اطلاعات مربوط به سلامت افراد را به ثبت می رساند. امازون در این خصوص می گوید: هیچ داده ای که توسط سرویس پردازش شده برای مصارف آموزش و دیگر بهره برداری ها ذخیره نخواهد شد و خیال کاربران از این موضوع راحت باشد.

آمازون بیان کرده است که پیش از این نیز نرم افزارهای مشابهی را با چنین دقتی به فروش رسانده که از جمله آنها می توان به نرم افزارهای خدمات مسافرتی و خرده فروشی اشاره کرد. آمازون یک نرم افزار داروخانه آنلاین موسوم به پیل پک نیز با همین ویژگی طراحی کرده است.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share