دانش و فناوری

معرفی بلاک چین ۳٫۰ بدون استخراج توسط شرکت COTI

معرفی بلاک چین 3.0 بدون استخراج توسط شرکت COTI

فناوری جدیدی با نام COTI در حوزه ی بلاک چین معرفی شده که ادعای تحول این فناوری و از میان برداشتن نیاز به استخراج را دارد.

بلاک چین به سرعت تغییرات متعدد و ظهور فناوری های جدید را تجربه می کند. انواع پروتکل ها در این حوزه روزانه منتشر و آزمایش می شوند. تمامی فناوری های جدید نیز با هدف به مبارزه طلبیدن سیستم های سنّتی ظهور پیدا می کنند. آخرین فناوری در این حوزه، با نام Blockchain 3.0 معرفی شده است.

شرکت جدیدی با نام COTI بلاک چینی بدون بلوک و معدن کاوی طراحی کرد که طبق ادعای آن ها، مشکلات مقیاس پذیری بلاک چین را حل می کند. درصورت صحت این ادعا، بیت کوین را می توان فناوری عقب مانده دربرابر بلاک چین ۳٫۰ خطاب کرد. قطعا می دانید رمزارز برای آسان تر و ارزان تر و سریع ترکردن پرداخت ها معرفی شد؛ اما تاکنون موفق به انجام آن نشده است.

زمان و هزینه ی لازم برای تأیید تراکنش ها در شبکه ی بیت کوین، سرعت آن را به سه تا پنج تراکنش در ثانیه می رساند. اتریوم که سرعتی بیشتر دارد نیز حداکثر پانزده تراکنش را در ثانیه انجام می دهد. اگر انتظار داریم میلیون ها نفر روزانه از رمزارز برای پرداخت هایشان استفاده کنند، این اعداد و آمارها ضعف بزرگی محسوب می شوند. به علاوه، آدرس کیف پول ها و مصرف انرژی نیز مشکلات دیگر این مسیر هستند.

شرکت COTI بلاک چینی براساس پروتوکل گراف جهتدار غیرمدور (DAG) طراحی کرده است. بلاک چین های این پروتکل، بلوک و نیاز به استخراج رمزارز ندارند. گراف های این پروتکل دایره ای نیستند و در یک جهت مشخص حرکت می کنند. این تعریف، یعنی تراکنش ها کپی شدنی نیستند و خودشان به صورت خودکار براساس تراکنش های قبلی تأیید می شوند.

درنتیجه ی تعریف گفته شده، هیچ ماینری برای تأیید تراکنش ها و درنتیجه، هیچ مصرف انرژی یا زمانی نیاز نیست. درنهایت، تأیید جابه جایی پول بین کیف پول ها به صورت تقریبا لحظه ای و با هزینه ی بسیار ارزان انجام می شود. همان طورکه گفته شد، نیازنداشتن به استخراج با نیازنداشتن به کدنویسی و مصرف نشدن انرژی همراه است. به علاوه، COTI دارایی های کاربران را در کیف پول های آفلاین نگه داری می کند. درنتیجه، موجودی حساب ها دربرابر حملات سایبری امنیت بسیاری خواهد داشت.

معرفی بلاک چین 3.0 بدون استخراج توسط شرکت COTI
معرفی بلاک چین ۳٫۰ بدون استخراج توسط شرکت COTI

COTI با ادعای افزایش سرعت و ازبین بردن استخراج فعالیت می کند

COTI درمقایسه با سرعت سه تا پنج تراکنش در ثانیه ای بیت کوین، توانایی انجام دَه هزار تراکنش در ثانیه را دارد. درواقع، این فناوری جدید آنچه در دنیای سنّتی درحال رخ دادن است (فرایندهای پرداخت لحظه ای)، به دنیای ارزهای رمزنگاری شده می آورد.

شرکت COTI کسب وکاری واقعی است و برای شروع کار از روند ICO استفاده نکرد. آن ها پلتفرمی با هشتادهزار کاربر و چهارهزار مرکز پرداخت دارند که در حال حاضر بیش از پانزده میلیون دلار ارزش گذاری شده است. درحال حاضر، در ۲۵۰هزار پایگاه POS در جهان از فناوری این شرکت استفاده می شود.

تیم مدیریت و مهندسی COTI همگی سابقه ای طولانی مدت در حوزه های خود دارند. از اعضای آن ها می توان به گرگ کید (از نخستین سرمایه گذاران توییتر، اسکوئر، کوین بیس و ریپل) و استیو هیلبران (مدیرعامل Investec plc) و دکتر متیو مک بریدی (مدیر ارشد فناوری اطلاعات بلک راک) اشاره کرد. مدیران اجرایی دیگر نیز از شرکت هایی همچون جی پی مورگان، گلدمن ساکس، اچ اس بی سی، یو بی ای، کی پی ام جی و آی بی ام به آن ها ملحق خواهند شد.

مدیرعامل COTI، شهف بار-گفن در مصاحبه با خبرنگار فوربس، بلاک چین شرکتش را با نام Trustchain معرفی می کند. بار-گفن پیش ازاین، هم بنیان گذار و مدیرعامل آژانس تبلیغاتی WEB3 بود. او در مصاحبه ای درباره ی روش کار محصول شرکتش می گوید:

در COTI نخستین پروتکل بلاک چین بهینه سازی شده ی جهان برای پرداخت های غیرمتمرکز را توسعه می دهیم. این پروتکل برای استفاده ی مراکز تجاری و دولت ها و شبکه های پرداخت غیرمتمرکز و همچنین عرضه کنندگان ارزهای پایدار کاربرد خواهد داشت. پروتوکل تراست چین براساس DAG طراحی می شود و می توان آن را تکامل بعدی دنیای بلاک چین نامید. درواقع، محصول ما راهکار واقعی بلاک چین ۳٫۰ محسوب می شود که برای کاربردهای خاص مناسب خواهد بود.

بار-گفن درادامه به این نکته اشاره می کند که فرایندهای غیرمتمرکز آینده را می سازند و تراست چین نسل بعدی راهکارهای براساس بلاک چین ۳٫۰ محسوب می شود. از دیدگاه او، این فناوری دنیای را یک قدم دیگر به استفاده ی گسترده از رمزارزها نزدیک می کند. او چشم انداز گروهش را دیجیتالی کردن پول و بهبود فناوری های پشت صحنه ی آن بیان می کند. بار-گفن آینده را ازآنِ پول های دیجیتالی و بدون محدودیت هایی شبیه به پول های امروزی می داند.

وی درباره ی امنیت شبکه ی عرضه شده ی COTI می گوید:

در شبکه ی تراست چین با معرفی نودهایی با نام DSP یا Double Spend Prevention و پیاده سازی روند اعتمادی در هر عضو شبکه، امنیت آن را تأمین می کنیم. در شبکه ی COTI، حمله های با هدف تکرار تراکنش ها کاملا ناممکن خواهند بود. درنتیجه، امن ترین نوع پروتکل بلاک چین را عرضه می کنیم.

اکثر راهکارهای ارائه شده برای جلوگیری از کپی تراکنش ها، غیرکاربردی و متمرکز هستند. بار-گفن ادعا می کند راهکار DSP آن ها اضافه کردن تعدادی نود مطمئن به شبکه را شامل می شود که عملکرد اصلی آن ها رسیدن به اجماع درباره ی صحت تراکنش ها است. در این شبکه، نیز وقتی بیش از نیمی از نودها تراکنش را تأیید کنند، آن تراکنش نهایی می شود.

گروه COTI لایه ی امنیتی دیگری نیز به تراکنش ها اضافه و درجه ی تأییدی برای اعتبارسنجی تراکنش ها (PoT) تعریف می کنند. درنتیجه، بر فرض محال اگر فردی بتواند تراکنش های کوچک را با حمله به شبکه انجام دهد، امتیاز اعتماد حساب کاربری او کاهش پیدا خواهد کرد و به PoT بیشتری نیاز خواهد داشت. درنتیجه، ادامه ی حمله به سرعت ناممکن می شود.

روش دیگر حمله به چنین شبکه هایی، سرازیرکردن تراکنش های نامعتبر به آن با استفاده از حساب های کاربری متعدد است. در شبکه ی COTI این حملات هم ناکام خواهند ماند؛ چون چنین تراکنش هایی به تأیید همه ی نودهای شبکه نیاز دارند.

COTI نیز مانند بسیاری از شرکت های دیگر این حوزه، سکه ی مخصوصش را برای این شبکه معرفی کرد. آن ها رمزارزی را روی لایه های پروتکل شبکه طراحی کرده اند که به عنوان ابزاری برای پرداخت استفاده می شود. یکی از کاربردهای پرداختی این سکه، کارمزدهای خود شبکه ی COTI خواهد بود. علاوه بر ارز مخصوص، توکن های مختلف و ارزهای پایدار و سکه های دیگر نیز قابلیت به کارگیری این شبکه را خواهند داشت.

امکان انجام تراکنش های تکراری در این شبکه وجود ندارد

یکی دیگر از قابلیت های این فناوری که بار-گفن به آن اشاره می کند، MultiDAG نام دارد. این قابلیت مفهومی نوآورانه محسوب می شود که در پلتفرم های دیگر وجود ندارد و می توان برای مصارف مختلف از آن استفاده کرد. قراردادهای هوشمند نیز در شبکه ی این شرکت تعریف می شوند. این راهکار اختصاصی، پیاده سازی توکن های جدید را در این شبکه ممکن می کند.

رمزارز اختصاصی این شرکت، COTI نام دارد. با استفاده از این سکه برای پرداخت های داخل شبکه مانند کارمزدها، گردش آن در شبکه و درنتیجه، ارزش COTI افزایش پیدا خواهد کرد. بار-گفن درباره ی این فناوری های می گوید:

پروتکل MultiDAG به همراه فناوری قراردادهای هوشمند و نیز امکان انجام تراکنش های هم زمان امکان ایجاد ارزهای پایدار جدید را فراهم می کند. درحال حاضر اکثر ارزهای پایدار، توکن هایی براساس پروتکل ERC-20 هستند. درنتیجه، این سکه ها قابلیت استفاده در پرداخت های روزمره ندارند.

در شبکه ی COTI، شرایط کمی متفاوت خواهد بود. توان عملیاتی فراوان و تأیید سریع تراکنش ها و نرخ های پایین کارمزد، قابلیت معرفی سکه های جدید با قوانین اختصاصی را فراهم می کنند.

گروه COTI ت ابه امروز پروتکل AlphaNet را برای تراست چین معرفی کرده است. به علاوه، سازوکارهای امتیاز اعتماد و KYC و COTI Pay نیز آماده ی بهره برداری شده اند. در ماه های آینده، این شبکه بیشتر توسعه خواهد یافت. برخی از این توسعه ها تا پایان سال جاری و برخی دیگر مانند هماهنگی با دستگاه های POS و قرادادهای هوشمند نیز تا اواسط سال ۲۰۱۹ معرفی خواهند شد.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share