دانش و فناوری

قیمت گوشی‌ ها دارای ۴۰ درصد حباب است

قیمت گوشی‌ ها دارای 40 درصد حباب است

عضو انجمن وارد کنندگان تلفن همراه با اشاره به اینکه کالای مسافری کالای تجاری نیست، اضافه کرد: بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در قیمت گوشی تلفن همراه حباب وجود دارد.

به گزارش گپ گاه معاون وزیر ارتباطات گفت: کاهش قیمت گوشی تلفن همراه در بازار منوط به تصمیماتی است که همه دستگاه ها باید آن را اجرایی کنند .

حسین فلاح در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به اینکه گوشی تلفن همراهی که از طریق مسافری وارد خواهد شد قاچاق نیست، اضافه کرد: گوشی هایی که وارد کشور خواهند شد باید خدمات بعد از فروش داشته باشند اما گوشی های مسافری این خاصیت را ندارند و حقوق مصرف کننده ضایع خواهد شد بنابراین باید بحث تأمین ارز حل شود.
وی با بیان اینکه موافق واردات گوشی به شیوه مسافری نیستیم، اما در ۳_۴ ماه گذشته این مسئله کمک ساز بوده است، گفت: کاهش قیمت گوشی تلفن همراه در بازار منوط به تصمیماتی است که همه دستگاه ها باید آن را اجرایی کنند لذا همه باید با هم تعامل داشته باشند .
عباس قبادی معاون بازرگانی وزارت صنعت معدن و تجارت نیز در این برنامه گفت : یکی از کار های بسیار خوبی که در کشور صورت گرفت اجرای طرح رجیستری موبایل بود، به طوری که پیش از آن ۹۵ درصد گوشی ها به صورت قاچاق وارد کشور می شد و طبیعتا با اتفاقی که در ابتدای امسال افتاد تا حدودی در موضوع واردات موبایل با مشکل روبه رو شدیم.
وی گفت:ما با تشدید و تکرار تحریم های آمریکا و نوسان نرخ ارز مواجه بودیم و حقیقتا عده ای از کمپانی ها که گوشی واتکذیب کرده بودند یا محصول خود را عرضه نکردند و یا آن ها را به قیمت بالا فروختند که توسط دستگاه قضا با آن ها برخورد شد .
قبادی افزود : بخشی از گوشی های وارداتی هنوز در گمرک و بخش دیگری از آن نیز توسط دستگاه قضا در حال تعیین تکلیف است.
وی اضافه کرد : به جهت شرایط کشور بانک مرکزی به عنوان دستگاه صیانت کننده از ارز در تخصیص ارز ورود پیدا نکرد .
معاون بازرگانی وزارت صمت گفت : تمام کمپانی هایی که برای ثبت سفارش مراجعه کنند اگر دارای شرایط لازم باشند و مدارک لازم را ارائه دهند مجوز خواهند گرفت، اما ترس و واهمه هنوز در مبحث ثبت سفارش کماکان وجود دارد از طرفی برخی کمپانی ها سفارش خود را ثبت و در صف ارز هستند.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی در ارتباط با موبایل چندان با اولویت عمل نمی کند اضافه کرد : طی جلسه ای که برگزار کردیم قرار بر این شد تا موبایل هایی که در گمرک است با تشکیل کارگروهی از قوه قضاییه رفع توقیف شود.
معاون بازرگانی وزارت صمت با اشاره به اینکه بخش عمده ای از موبایل در بازار از طریق مسافری وارد کشور شده است، گفت: واردات موبایل باید بدون انتقال ارز باشد، در شرایط کنونی که بازار از وجود موبایل تهی است یکی از راهکار ها گوشی همراه مسافر است.

قیمت گوشی‌ ها دارای 40 درصد حباب است
قیمت گوشی‌ ها دارای ۴۰ درصد حباب است

وی با بیان اینکه بحث ارز آزاد مفسده ندارد و واردکنندگان با ارز آزاد می توانند گوشی تلفن همراه وارد کشور کنند، افزود: باید سقف واردات گوشی تلفن همراه مسافری باز گذاشته شود، زیرا با این روش تا حدودی مشکلات برطرف خواهد شد، در بخش مسافری عوارض پرداخت خواهد شد، باید دید چند درصد جامعه از خدمات بعد از فروش راضی هستند.
قبادی با اشاره به اینکه هر وقت در کالایی بین نرخ دولتی و آزاد اختلاف قیمت وجود داشت فساد به وجود می آید، گفت : خیلی از کالا ها با ارز غیر دولتی وارد کشور خواهد شد و قیمت های کنونی موبایل در بازار با ارز بالای ۲۰ هزار تومان است اما با تصمیماتی که تا پایان هفته آینده اتخاذ می شود ان شاءالله هر چه سریعتر به بازار با ثبات خواهیم رسید.
مهدی عبقری عضو انجمن وارد کنندگان تلفن همراه نیز در این برنامه گفت : آقایان این پول ها را می گرفتند و برای کمپانی های خاص یا صرافی ها می فرستادند و طبق بررسی های قوه قضاییه مشخص شد که کالا ها را با قیمت بالاتری عرضه کرده اند.
وی ادامه داد: این کمپانی ها به میزان ۸۰ تا ۹۰ میلیون جنس وارد کشور نکردند، کمپانی هایی که به شرکت وصل بودند نمی توانستند تخلف کنند و ۳۲ کمپانی ارز زیادی را به صراف ها داده اند، اما هنوز محصولی وارد کشور نکرده اند.
عبقری اضافه کرد: ما اکنون مشکل گمرک نداریم و بزرگترین مسئله ما در وزارت صنعت است.
وی با اشاره به اینکه کالای مسافری کالای تجاری نیست، اضافه کرد: بین ۳۰ تا ۴۰ درصد حباب در قیمت گوشی تلفن همراه وجود دارد، کالای مسافری در برگیرنده مالیات بر ارزش اضافه کرده نیست، در ارز آزاد نوسان وجود دارد به طوری که تخلفاتی را پشت سر گذاشته ایم و ۱۷_۱۸ کمپانی محکومیت گرفته اند، سازمان حمایت کماکان قیمت کالا ها را اعلام نمی کند.
محمد مهدی غفوریان رییس کمیته تخصصی تلفن همراه درباره کاهش نیافتن نرخ تلفن همراه با وجود افت نرخ ارز در ارتباط زنده تلفنی، گفت: فروشندگان کالایی ندارند که بخواهند قیمت را بالا و یا پایین بیاورند لذا مهمترین فاکتوری که اکنون در مبحث قیمت تاثیر دارد کمبود کالا است.
وی اضافه کرد: میانگین واردات تلفن همراه در کشور ما بین ۱ تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه است که از ابتدای فروردین ماه ۹۷ تا الان به ۹ میلیون تلفن همراه نیاز داشته ایم.
غفوریان با اشاره به اینکه حدود ۸۰ درصد گوشی هایی که وارد کشور خواهد شد از طریق مسافری و چمدانی است، گفت: اگر بازار از گوشی تلفن همراه تأمین شود قیمت ۳۰ الی ۴۰ درصد کاهش می یابد، با آزاد شدن ارز بسیاری از مشکلات حل می شود، بخش خدمات بعد از فروش گوشی های تلفن همراه مسافری قابل تامل است، اگر بازار از طریق تجاری تأمین شود دیگر نیازی به گوشی های مسافری نیست.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share