دانش و فناوری

طراحی پوشش نانو توسط محققان هاروارد برای تصحیح ابیراهی رنگی

طراحی پوشش نانو توسط محققان هاروارد برای تصحیح ابیراهی رنگی

محققان دانشگاه هاروارد موفق شدند نوعی پوشش نانورا بسازند که می تواند مشکل کج نمایی رنگی را در لنزها برطرف کند.

اختلال رنگی حاشیه ای (color fringing) در تصاویر اغلب به دلیل ابیراهی یا کج نمایی رنگی (chromatic aberration) رخ می دهد. این پدیده زمانی مشاهده می شود که لنز دوربین نمی تواند رنگ های مختلف را در نقطه ای یکسان متمرکز کند. این مشکل در دنیای عکاسی، مخصوصاً در لنزهای ارزان قیمت تر، رایج است؛ اما شاید به لطف ابداع جدید محققان دانشگاه هاروارد، از این پس خیلی کمتر شاهد آن باشیم.

مدتی قبل محققان دانشکده ی مهندسی و علوم کاربردی این دانشگاه، لنزی جدید را به نام متالنز به نمایش گذاشتند که می توانست مشکل ابیراهی رنگی را به کلی برطرف کند. این لنز چینشی از نانوساختارها داشت که به کمک آن ها می توانست تمام طیف نور رنگی را در یک نقطه متمرکز کند. حال این گروه با استفاده از همین روش metacorrector را درست کرده اند که یک لایه ی پوششی از همین نانوساختار است و می تواند در همه ی لنزها مورد استفاده قرار بگیرد.

سایت دانشگاه Harvard در این خبر می نویسد:

تکنولوژی مورد استفاده در سیستم های اپتیکی امروزی، از دوربین گوشی های هوشمند تا پیشرفته ترین میکروسکوپ ها، از اواسط قرن ۱۷۰۰ میلادی تغییر چندانی نداشته است. عدسی های مرکب که در حدود سال ۱۷۳۰ اخراع شدند، می توانند کج نمایی رنگی را، که منجر به متمرکز شدن رنگ های مختلف در نقاط متفاوت می شود، تصحیح کنند.

در حالی که روش عدسی های مرکب در برطرف کردن این مشکل مؤثر است، این لنز ها حجیم و گران قیمت هستند و فرآیند ساخت پیچیده ای هم دارند. اما در مقایسه، metacorrector هاروارد می تواند مشکل ابیراهی رنگی را در لنزهایی با ساختار بسیار ساده تر برطرف کند.

عکس زیر نمونه ای برای سنجش کیفیت تصویر است که محققان با استفاده از یک لنز معمولی ثبت کرده اند:

طراحی پوشش نانو توسط محققان هاروارد برای تصحیح ابیراهی رنگی
طراحی پوشش نانو توسط محققان هاروارد برای تصحیح ابیراهی رنگی

الکساندر ژو، یکی از محققان این مطالعه می گوید:

استفاده از metacorrector به علت مربوط بودن آن به زمینه ی مهندسی نانوساختارها، به شکل بنیادی متفاوت با روش های رایج کاهش کج نمایی، مانند پشت هم قرار دادن اجزای انکساری (refractive) یا استفاده از عدسی های پراشی (diffractive)، است. به همین دلیل با این روش می توانیم فراتر از محدودیت های ساختاری لنزها عمل کنیم و شاهد نتایج بسیار بهتری باشیم.

هنوز زمان مشخصی برای ورود این فناوری به بازار لنز دوربین ها معین نشده است.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share