دانش و فناوری

در سال ۲۰۱۹ از گوشی ها چه انتظاراتی داشته باشیم؟

در سال 2019 از گوشی ها چه انتظاراتی داشته باشیم؟

در سال ۲۰۱۹، غول های فناوری گوشی های هوشمندی وارد بازار خواهند کرد. حال این گوشی ها ممکن است شامل چه ویژگی های منحصر به فردی باشند؟

۲۰۱۸ سالی پر از گوشی های هوشمند پرچمدار و جذاب بود: از گلکسی اس ۹ سامسونگ گرفته تا آیفون ۱۰ اس مکس اپل و البته میت ۲۰ پرو هواوی. بااین حال، هرچه به پایان سال جاری میلادی نزدیک می شویم، این سؤال برای خیلی ها پیش می آید که گوشی های سال ۲۰۱۹ قرار است چه خصوصیاتی داشته باشند؟

در سال ۲۰۱۸، گوشی ها رفته رفته به سمت داشتن نمایشگر تمام صفحه قدم برداشتند و سازندگان تصمیم گرفتند نقش جک ۳.۵میلی متری هدفون را به مرور از میان بردارند. یکی از ترندهای درخورتوجه سال ۲۰۱۸، نمایشگرهای دارای بریدگی بود؛ ترندی که با گوشی نه چندان موفق اسنشال فون شروع شد و دیگر شرکت ها نظیر اپل و هواوی را نیز به سوی خود کشاند. سامسونگ در هیچ یک از گوشی های خود از بریدگی استفاده نکرد؛ اما این شرکت کره ای سرانجام در جریان برگزاری نطق اصلی SDC 2018 اعلام کرد که گوشی هایی با بریدگی Vشکل و Uشکل تولید می کند.

در سال ۲۰۱۹ نیز شرکت های بزرگ بازار طبق سنّت خود، گوشی های بهبودیافته ی تازه ای عرضه خواهند کرد. ازین رو، تصمیم گرفتیم مهم ترین ترندهای گوشی های هوشمند را در سال آینده ی میلادی پیش بینی کنیم.

۵G

شبکه ی ۴G یا LTE هنوز در برخی کشورها کامل دردسترس قرار نگرفته و این یعنی هنوزهم هستند کسانی که طعم سرعت بالای آن را نچشیده اند. بااین حال، چه آماده باشید چه نه، باید بدانید تازه ترین نسل از شبکه های ارتباطی یعنی ۵G در راه است. زیرساخت شبکه ی ۵G هنوز مراحل اولیه ی توسعه ی خود را طی می کند؛ اما اکثر سازندگان گوشی های هوشمند تصمیم گرفته اند از فرصت پیش آمده بهره ببرند و با فراهم سازی امکان پشتیبانی از این شبکه در گوشی شان، کاربران را بیش ازپیش به خرید محصولات خود ترغیب کنند.

حتی اگر نتوانید در یک سال آینده از اینترنت ۵G استفاده کنید، دیدن برچسب مربوط به پشتیبانی گوشی تان از این شبکه، به این معنی است که محصولی تازه دراختیار دارید که می تواند چند سال جواب گوی نیازهایتان باشد. ازهمین رو، گوشی سازان شدیدا به دنبال آن هستند تا محصولات خودشان را به ۵G تجهیز کنند.

افزایش چشمگیر سرعت دانلود و آپلود به همراه ظرفیت بیشتر شبکه از مزیت های مهم ۵G به شمار می آید

گفتنی است اکثر شرکت های بزرگ از قبل اعلام کرده اند که قصد دارند گوشی ۵G بسازند. وان پلاس، سامسونگ، سونی، هواوی و برخی شرکت های دیگر رسماً ساخت گوشی مجهز به فناوری ۵G را تأیید کرده اند. همچنین، اپل وگوگل شرکت های بزرگی هستند که هنوز ساخت گوشی ۵G را تأیید نکرده اند؛ اما پیش بینی خواهد شد آن ها نیز به زودی خبر ساخت چنین محصولی را اعلام کنند.

دراین بین، سؤال مهمی پیش می آید: هنگام آماده شدن زیرساخت ها و عرضه ی گوشی های ۵G، این شبکه ی ارتباطی چه مزیت هایی برای کاربران به همراه خواهد داشت؟ بدیهی است سرعت آپلود و دانلود سریع تر، یکی از مشخصه های مهم نسل پنجم شبکه های ارتباطی محسوب خواهد شد. البته بهتر است بگوییم «خیلی سریع تر»؛ چراکه در برخی ادعاها آمده که ۵G می تواند درمقایسه با نسل قبل تا صدها برابر پرسرعت تر باشد. ویژگی مهم دیگر، ظرفیت بیشتر شبکه است. این، یعنی وقتی در جایی شلوغ نظیر ورزشگاه فوتبال یا ایستگاه قطار قرار می گیرید، امواج شبکه را ازدست نخواهید داد.

در سال 2019 از گوشی ها چه انتظاراتی داشته باشیم؟
در سال ۲۰۱۹ از گوشی ها چه انتظاراتی داشته باشیم؟

نمایشگرهای تاشدنی

گوشی های دارای نمایشگر تاشدنی بدون شک محصولاتی ضخیم و گران قیمت خواهند بود. با همه ی این ها، این حقیقت را باید پذیرفت که چنین دستگاه هایی در سال ۲۰۱۹ توجهات را به سوی خود جلب خواهند کرد. سامسونگ از مدت ها پیش، ساخت گوشی تاشدنی را تأیید کرده و شدیدا مشتاق بود تا محصولش به اولین گوشی تاشدنی دنیا تبدیل شود. باوجوداین، حدودا یک هفته قبل از رونمایی اولیه ی دستگاه تاشدنی سامسونگ، شرکت Royole با معرفیفلکس پای، به صورت رسمی اولین گوشی تاشدنی دنیا را رونمایی کرد.

فلکس پای محصولی بسیار ضخیم است و در ویدئوهای مرتبط به آن دیده ایم که رابط کاربری دستگاه نمی تواند با سرعت خود را با تغییر اندازه ی نمایشگر هماهنگ کند. تجربه ی نه چندان جذاب به جای مانده از فلکس پای در ذهن کاربران موجب می شود که برخی از افراد به گوشی تاشدنی سامسونگ حس خوبی نداشته باشند. بااین حال، بهترین کار آن است که تا زمان رونمایی رسمی این محصول (با نام احتمالی گلکسی فلکس) صبر کنیم و ببینیم کره ای ها چه در چنته دارند.

گوشی های تاشدنی قیمت بسیار هنگفتی خواهند داشت

سامسونگ قرار نیست در بازار گوشی های تاشدنی تنها باشد. ریچارد یو، مدیرعامل هواوی، در جریان برگزاری کنفرانس رونمایی میت ۲۰ (Mate 20) اعلام کرد که این شرکت از مدتی پیش کار روی گوشی تاشدنی را شروع کرده است و در نظر دارد آن را در سال ۲۰۱۹ رونمایی کند. ال جی نیز هنوز رسماً دراین باره صحبت نکرده؛ اما پتنت های گذشته منتسب به این شرکت نشان دهنده این است ال جی نیز به دنبال ساخت گوشی هوشمند تاشدنی است.

به احتمال قوی در جریان برگزاری CES 2019 در ژانویه (دی و بهمن۱۳۹۷) رونمایی رسمی گوشی های تاشدنی را شاهد خواهیم بود. البته نباید فراموش کرد چنین محصولاتی قرار است شدیدا گران قیمت باشند. اصلی ترین مزیت چنین محصولاتی این است که می توان با بهره مندی از آن ها به نمایشگری بزرگ دسترسی پیدا کرد که به راحتی تا و حمل خواهد شد.

منظور از گوشی تاشدنی، محصولی شبیه ZTE Axon M نیست که دو نمایشگر جدا با یک لولا در وسطشان دارند. در گوشی های تاشدنی، نمایشگرها واقعا خم خواهند شد. گوگل اعلام کرده که اندروید ازاین پس رسماً از چنین نمایشگرهایی پشتیبانی می کند. باید منتظر ماند و دید که اپل نیز در نظر دارد به این زودی ها وارد عرصه ی محصولات تاشدنی شود یا خی

تکامل بریدگی نمایشگر

درست است که به عقیده ی بسیاری از افراد، بریدگی بالای نمایشگر اولین بار در گوشی اسنشال فون مشاهده شد؛ اما تا پیش از عرضه ی آیفون ۱۰ در سال ۲۰۱۷، دیگر شرکت های سازنده ی گوشی های هوشمند چندان تمایلی به استفاده از بریدگی در بالای نمایشگر محصولات خود نداشتند. حال بعد از گذشت یک سال و صرف نظر از محصولات سامسونگ، تقریبا نمی توان هیچ گوشی دیگری پیدا کرد که به این ترند تجهیز نشده باشد.

البته، خود سامسونگ نیز به تازگی اعلام کرد که در نظر دارد به ساخت گوشی های دارای بریدگی نمایشگر روی بیاورد. این شرکت بزرگ کره ای در نظر دارد نمایشگرهای تازه ای با نام اینفینیتی-یو (با بریدگی Uشکل) و اینفینیتی-وی (با بریدگی Vشکل) و اینفینیتی-اُ (با حفره ای دایره ای شکل در قسمت بالا سمت چپ) تولید کند. برخی منابع غیررسمی نیز از حضور نمایشگر اینفینیتی-اُ در گوشی گلکسی اس ۱۰ خبر داده اند.

چون سازندگان گوشی ها به دنبال ساخت محصولی با نمایشگر تمام صفحه بودند، حاشیه ها را تا جای ممکن کاهش دادند. این کار باعث شد استفاده از بریدگی نمایشگر به آن ها تحمیل شود.

تا یک سال پیش، کمتر محصولی پیدا می شد که در بالای نمایشگرش بریدگی داشته باشد

حسگر اثرانگشت را می شد به قسمت پشتی گوشی منتقل کرد یا حتی مثل اپل، آن را کلا برداشت و با فیس آی دی جایگزین کرد. باوجوداین، ازآنجاکه هر موبایلی نیازمند دوربین سلفی است، سازندگان به ناچار مجبور شدند با ایجاد بریدگی در قسمت بالایی نمایشگر گوشی شان، دوربین سلفی و برخی حسگرهای لازم را در آن قرار دهند.

گوشی هایی نظیر وان پلاس ۶T به لطف بهره مندی از بریدگی به فرم قطره توانسته اند به نمایشگری تقریبا تمام صفحه با بریدگی کوچک دست پیدا کنند. به علاوه، هواوی به تازگی اعلام کرده که در نظر دارد محصولی تمام صفحه با نمایشگری مجهز به یک حفره تولید کند. یکی از موضوعات بدیهی، این است که بی شک سازندگان گوشی ها در محصولات ۲۰۱۹ خودشان از انواع بریدگی ها و حفره ها به اشکال مختلف استفاده خواهند کرد.

پیش بینی خواهد شد سال ۲۰۱۹ آخرین سال پرتب و تاب بریدگی های بالای نمایشگر باشد، حداقل در گوشی های پرچمدار. سازندگان از مدت ها پیش کار روی حسگرهای اثرانگشت یکپارچه با نمایشگر را شروع کرده اند و بدون شک آن ها دیر یا زود راهی را نیز برای بردن دوربین به زیر نمایشگر پیدا خواهند کرد. این اتفاقات باعث می شود دیگر نیازی به استفاده از بریدگی در بالای نمایشگر وجود نداشته باشد.

در سال 2019 از گوشی ها چه انتظاراتی داشته باشیم؟
در سال ۲۰۱۹ از گوشی ها چه انتظاراتی داشته باشیم؟

دوربین های چندین وچندگانه

شرکت های سازنده به تازگی نشان داده اند تمایلی مثال زدنی به استفاده از دوربین بیشتر در گوشی هایشان دارند. سامسونگ مدتی پیش دو گوشی گلکسی A7 و گلکسی A9 را به ترتیب با سه و چهار دوربین اصلی رونمایی کرد و قدم مهمی در این زمینه برداشت. زمانی را به خاطر بیاورید که گوشی های دارای دوربین دوگانه، محصولی نوآورانه و بدیع محسوب می شدند. زمان چندان زیادی از معرفی اولین گوشی مجهز به دوربین دوگانه نمی گذرد؛ باوجوداین باید از همین حالا خودمان را برای گوشی های دارای دوربین های چندگانه آماده کنیم.

درزمینه ی گوشی های مجهز به چندین دوربین اصلی، بیشتر با شایعات سروکار داریم تا تأییدیه های رسمی شرکت ها. با درنظرگرفتن پتنت جدید ال جی برای ساخت گوشی مجهز به ماژول دوربین ۱۶ گانه (!) به نظر می رسد شرکت های بزرگ بیش از آنچه فکرش را می کردیم، به ساخت گوشی های دارای دوربین پرتعداد اشتیاق نشان می دهند. حتی به تازگی تصاویر مفهومی منتسب به نوکیا ۹ پیورویو، از وجود پنج دوربین در قسمت پشتی آن خبر داده اند. ظاهرا سازندگان قصد دارند تاجایی که پنل پشتی گوشی شان جا داشته باشد، دوربین در آن قرار دهند.

ظاهرا سازندگان می خواهند به مرور زمان، تمام فضای پشتی گوشی را به دوربین اختصاص دهند

وجود سه یا چهار دوربین در قسمت پشتی گوشی تا حد زیادی منطقی به نظر می رسد؛ زیرا معمولا یکی از این دوربین ها از نوع عادی است و دوربین های دیگر لنز واید یا لنزهایی برای تشخیص عمق و ثبت افکت بوکه دارند. با تمام این ها، باید از خود پرسید حضور شانزده دوربین در پشت گوشی، چه مزیتی می تواند برای کاربر به ارمغان بیاورد؟ چنین حرکتی از ال جی منطقی است یا این شرکت صرفا بازی رسانه ای به راه انداخته؟

وجود دوربین های اضافه در اکثر مواقع برای ثبت افکت های بوکه مشابه دوربین های عکاسی گران قیمت است. چنین لنزهایی امکان زوم اپتیکال، صاف کردن پس زمینه ی تصاویر، HDR بهتر و… را فراهم می کنند. گوگل یکی از شرکت هایی است که اعتقاد چندانی به استفاده از دوربین زیاد ندارد. این غول جست وجوی دنیای اینترنت ترجیح داده در پیکسل هایش از پردازش نرم افزاری پیشرفته برای تصاویر استفاده کند. نتیجه ی این کار هم واقعا عالی بوده؛ زیرا گوشی های پیکسل درحال حاضر یکی از بهترین محصولات در بین گوشی های هوشمند برای عکاسی هستند.

پیش بینی خواهد شد گوشی مجهز به شانزده دوربین ال جی بتواند با ثبت چندین وچند تصویر از زوایای مختلف، تصاویر سه بعدی چشم گیر و افکت های حرکتی جذابی خلق کند؛ اما وجود این همه دوربین در پشت گوشی واقعا تعجب برانگیز است، حداقل فعلا! به احتمال قوی، دوربین گوشی های هوشمند سال ۲۰۱۹ قرار است از جوانب زیادی تغییرات چشمگیری درمقایسه با گوشی های سال ۲۰۱۸ به خود ببینند.

قدرت بیشتر در زمینه ی هوش مصنوعی

اگر پیگیر اخبار مربوط به گوشی های هوشمند در سال ۲۰۱۸ بوده باشید، بدون شک شنیدن چنین خبری نمی تواند متعجبتان کند؛ زیرا هوش مصنوعی در گوشی های پرچمدار فعلی نقش مهمی ایفا می کند و سازندگان همواره بهای زیادی به آن می دهند. هرچه به فرارسیدن ۲۰۱۹ نزدیک تر می شویم، باید انتظار این را بکشیم که نقش AI در گوشی ها پر رنگ تر از قبل شود. این، یعنی گوشی های پرچمدار سال ۲۰۱۹ خواهند توانست به لطف بهره مندی از هوش مصنوعی کارهای بیشتری انجام دهند.

اکثر تراشه های به کاررفته در گوشی های پرچمدار، واحدهایی مستقل برای پردازش محاسبات مربوط به هوش مصنوعی دارند. این موضوع، یعنی تراشه های یادشده می توانند وظایفی را به طور ویژه پردازش کنند که به یادگیری ماشینی مرتبط هستند؛ وظایفی نظیر توانایی تشخیص سگ یا گربه در تصاویر یا توانایی تشخیص صدای کاربر.

گوشی های هوشمند ۲۰۱۹ بهبود نرم افزاری درخورتوجهی به خود خواهند دید

به عبارتی بهتر، این یعنی گوشی هوشمند مجبور نیست چنین وظایفی را در فضای کلاود آپلود کند. این موضوع موجب می شود دستگاه بتواند به سرعت به وظیفه ای خاص پاسخ دهد و سریع تر به نتیجه ی دلخواهتان دست پیدا کنید. با افزایش قدرت گوشی ها درزمینه ی هوش مصنوعی، تصاویر ثبت شده ی باکیفیت تری با دوربین گوشی ها را شاهد خواهیم بود.

گوشی های هوشمند بدون شک از نظر نرم افزاری نیز بهبود درخورتوجهی به خود خواهند دید و دستیارهایی نظیر سیری و گوگل اسیستنت و بیکس بی هوشمندتر از قبل می شوند. اگر اکثر نوآوری های مرتبط به گوشی های هوشمند سال ۲۰۱۹ به جای سخت افزار در نرم افزار آن ها اتفاق بیفتد، بدون شک غافلگیر نخواهیم شد.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share