دانش و فناوری

ادعای جدید اپل: آیفون XR محبوب ترین آیفون ۲۰۱۸

ادعای جدید اپل: آیفون XR محبوب ترین آیفون 2018

نماینده ای از اپل در مصاحبه با وب سایت سی نت بدون ارائه ی هیچ گونه آمار فروش، ادعا کرده که آیفون XR محبوب ترین آیفون سال ۲۰۱۸ است.

گرگ جوزویک، قائم مقام بازاریابی محصول در اپل، در مصاحبه ای با وب سایت سی نت گفته که آیفون ۱۰ آر از زمان عرضه ی رسمی اش به بازار، محبوب ترین آیفون این شرکت بوده است. این ادعا درحالی مطرح خواهد شد که اوایل هفته ی جاری، گزارش هایی مبنی بر عملکرد ضعیف تر از حد انتظار آیفون ۱۰ آر منتشر شده بودند.

این اولین باری است که اپل رسماً از عملکرد آیفون های ۲۰۱۸ در زمینه ی فروش سخن به میان می آورد. هم اکنون آیفون های جدید، گران قیمت ترین گوشی های ساخته شده در تاریخ اپل به شمار می آیند؛ حتی خود iPhone XR که کوپرتینویی ها از آن به عنوان «آیفون اقتصادی» یاد می کنند، برچسب قیمت ۷۵۰ دلاری دارد؛ به بیانی دیگر، قیمت XR گران تر از تمامی مدل های پایه ی آیفون های سال های پیش است.

به تازگی گزارش هایی منتشر شده بودند که بر اساس آن ها اپل میزان سفارش تولید آیفون های جدید خود را به دنبال تقاضای کم مردم، کاهش داده است؛ این ماجرا باعث شده بود تا افراد بسیاری در مورد میزان فروش آیفون ۲۰۱۸ اقتصادی نگران باشند.

ادعای جدید اپل: آیفون XR محبوب ترین آیفون 2018
ادعای جدید اپل: آیفون XR محبوب ترین آیفون ۲۰۱۸

از طرفی حتی اگر آیفون ۱۰ آر واقعا پرفروش ترین آیفون اپل باشد، هنوز یک مشکل مهم وجود دارد؛ اپل اعداد و ارقام دقیقی را برای تعداد آیفون هایی که به فروش رسانده است، منتشر نمی کند؛ بنابراین بدون داشتن داده هایی دقیق، هیچ گاه نمی توان فهمید که آیا آیفون ۱۰ آر توانسته به رقم فروش بسیار بالایی در تاریخ گوشی های آیفون دست پیدا کند یا اینکه منظور اپل، تنها به بهترین عملکرد در آیفون های ۲۰۱۸ محدود خواهد شد. از آنجایی که زمان خیلی زیادی از عرضه ی این گوشی نمی گذرد، بعید است آیفون ۱۰ آر توانسته باشد رکورد فروش محبوب ترین آیفون تاریخ را جابه جا کند.

با این حال، اطمینان داریم که آیفون ۱۰ آر توانسته است از نظر فروش، عملکرد بهتری نسبت به گوشی های گران قیمت آیفون ۱۰ اس و آیفون ۱۰ اس مکس از خود نشان دهد. این دو گوشی بالارده، در اصل مدل به روزرسانی شده ی آیفون ۱۰ به شمار می آیند؛ همین موضوع باعث شده بود تا حتی قبل از عرضه ی رسمی این گوشی ها به بازار، کسی انتظار فروش چندان قدرتمندی را از آن ها نداشته باشد.

هیچ گاه نخواهیم توانست با اطمینان در مورد میزان فروش آیفون های ۲۰۱۸ صحبت کنیم
با اینکه حدس و گمان پیرامون آینده ی گوشی های آیفون بسیار زیاد است، شاید بتوان گفت که دلیل محکمی برای نگران بودن وجود ندارد؛ حداقل نه برای خود اپل. نباید فراموش کنیم که حتی سال پیش نیز به دفعات، شاهد انتشار اخباری مبنی بر کاهش سفارش تولید Apple iPhone X بودیم؛ اما نهایتا معلوم شد که با همه ی این ها، کوپرتینویی ها درآمد بسیار بالایی از فروش این گوشی کسب کرده اند. اپل طی سال های گذشته نشان داده که برخی تغییرات را در استراتژی های خود اعمال کرده است؛ این شرکت بیشتر سعی می کند به جای رقابت با دیگر شرکت ها بر سر ارائه ی محصولی با کمترین قیمت، دستگاه هایی را با قیمت بالا و در تعداد کم به فروش برساند تا بتواند درآمد بالایی داشته باشد.

متاسفانه چه بخواهیم چه نه، باید از این پس به این گزارش های فروش اپل که بدون هیچ آماری ارائه خواهند شد، عادت کنیم. حتی اگر درآمد کسب شده توسط Apple در سه ماهه ی بعدی بسیار بالا باشد، نمی توانیم با قطعیت از نحوه ی عملکرد آیفون ها صحبت کنیم. همه ی این ها به این دلیل است که اپل مدتی پیش اعلام کرد دیگر نمی خواهد رقم فروش دستگاه های خود را به صورت عمومی منتشر کند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share