اقتصادیدانش و فناوری

معامله بیت کوین در بازار معاملات آتی تالار نزدک در ابتدای سال ۲۰۱۹

معامله بیت کوین در بازار معاملات آتی تالار نزدک در ابتدای سال 2019

بزرگ‌ترین بازار تبادل الکترونیکی سهام در آمریکا در حال دگرگون کردن سازوکار معاملات بیت‌کوین می باشد.

با وجود روند نزولی قیمت بیت‌کوین در هفته‌های اخیر، نزدک (NASDAQ) به‌دنبال تکمیل زیرساخت‌های لازم برای افزودن این رمزارز به سبد معاملات است. طبق اعلام پایگاه بلومبرگ، منابع مطلع زمان راه‌اندازی این فرایند را زمستان امسال اعلام کرده‌اند.

شایان ذکر است نزدک به‌دنبال اخذ تأییدیه‌ی کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا بر فرایند انعقاد قراردادهای آتی بیت‌کوین است. بورس نیوریورک هم درنظر دارد همین قابلیت مبادلاتی جدید را تا اردیبهشت‌۱۳۹۸ اجرایی کند.

درحالی‌که این موضوع برای NASDAQ آغازی در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال تلقی می‌شود، پیش‌ازاین گلدمن ساکس (Goldman Sachs) نوعی از قراردادهای آتی را با عنوان «قراردادهای آتی بیت‌کوین انتقال‌ناپذیر به غیر» راه‌اندازی کرده بود. درحقیقت دستاورد این مؤسسه‌ی مالی، نوعی قرارداد آتی واقعی نبود و همه‌ی تعهدات لازم در این نوع قراردادها را شامل نمی‌شد؛ بلکه به‌طور دقیق‌تر قرارداد «ابزار مشتقه» بود.

معامله بیت کوین در بازار معاملات آتی تالار نزدک در ابتدای سال 2019
معامله بیت کوین در بازار معاملات آتی تالار نزدک در ابتدای سال ۲۰۱۹

ابزارهای مشتقه نوعی اوراق یا قرارداد است که ارزش آن برآمده از دارایی پایه‌ی آن است. معمولاً ابزارهای مشتقه نوعی قرارداد آتی هستند که به‌موجب آن طرفین پس از رسیدن ارزش دارایی موضوع قرارداد به قیمت توافق‌شده، آن را می‌فروشند یا مبادله می‌کنند. برخلاف قراردادهای آتی، ابزارهای مشتقه در صرافی‌ها مبادله نمی‌شوند. این، تفاوت اصلی است بین آنچه گلدمن ساکس ارائه داده و آنچه نزدک به‌دنبال راه‌اندازی آن است. بیت‌کوین‌های آتی نزدک در بورس اوراق بهادار قابل تبادل و خریدوفروش خواهند بود.

این کار، نزدک را با طیف جدید و بزرگی از سرمایه‌گذاران مواجه می‌کند؛ در‌حالی‌که مخاطب دستاورد گلدمن ساکسگروهی محدود و گزینشی از سرمایه‌گذاران بودند. نزدک پیش‌ازاین هم گرایش خود را به رمزارزها ابراز کرده است؛ ولی این‌بار نشانه‌های اقدامی جدی و عملی به‌چشم می‌خورد.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share