دانش و فناوری

آیفون در آمریکا گران تر می شود؟

آیفون در آمریکا گران تر می شود؟

ترامپ مجدداً به گوشی‌های ساخت چین که به آمریکا صادر می‌شود گیر داد.

 

رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با وال‌استریت اعلام کرد: علاوه بر افزایش تعرفه‌های واردات به ۲۵ درصد (به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار)تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصدی دیگری (به ارزش ۲۶۷ میلیارد دلار) روی سایر کالاهای وارداتی از چین اعمال خواهد کرد. {لینک}

ترامپ در پاسخ به این سؤال که آیا آیفون اپل، سایر گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌هایی که در چین اسمبل می‌شوند نیز تعرفه دار خواهند شد یا نه گفت: ممکن است. ممکن است. بستگی به نرخ تعرفه گذاری دارد. منظورم نرخ ۱۰ درصد است و مردم می‌توانند از عهده آن برآیند.

آیفون در آمریکا گران تر می شود؟
آیفون در آمریکا گران تر می شود؟

بنابراین مهم‌ترین محصول اپل یعنی گوشی آیفون بخشی از این سیاست جدید می‌شود، اگرچه این گوشی در آمریکا طراحی‌شده و توسط شرکای چینی اسمبل می‌شود.

قبل از این ترامپ به اپل و کمپانی‌های مشابه پیشنهاد داده بود تا کارخانه‌های خود را از چین به آمریکا منتقل کنند و تیم کوک با وعده احداث کارخانه جدید مانع از افزایش تعرفه آیفون شد اما ترامپ دیگر حاضر به ادامه این روند نیست.

رئیس‌جمهور آمریکا جنگ تجاری با چین را با هدف کاهش کسری تجاری جلو برده است و کارشناسان معتقدند اگر روی آیفون تعرفه اعمال شود، قیمت این محصول افزایش خواهد یافت و حتی اگر کارخانه‌های اپل به آمریکا منتقل شود، به دلیل اختلاف دستمزد و حفظ حاشیه سود، قیمت آیفون افزایش زیادی در آمریکا پیدا می کند و در درازمدت به نفع اقتصاد آمریکا نخواهد بود.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share