دانش و فناوری

حذف بدافزارهای مخفی شده در قالب بازی از پلی استور

حذف بدافزارهای مخفی شده در قالب بازی از پلی استور

بعد از توئیتی که از جانب لوکاس استفانکو، محقق امنیتی شرکت ESET مبنی بر مخرب بودن برخی از اپلیکیشن های بازی گوگل پلی انتشار یافت، گوگل ۱۳ بازی را از فروشگاه خود حذف کرد.

این ۱۳ بازی به طور کلی ۵۸۰ هزار بار نصب شده بودند و دو تا از آنها نیز ترند شده بودند. گوگل پس از شنیدن این خبر سریعاً نتایج و یافته ها را با تیم امنیتی گوگل در میان گذاشت و از طریق شبکه های اجتماعی به کاربران نسبت به این اپلیکشن های مخرب هشدار داد و نحوه ی حذف آنها را منتشر کرد.

جزئیات مخرب بودن برنامه های پلی استور

در حقیقت لوکاس استفانکو متوجه شد که این برنامه ها که در واقع در دستگاه های اندرویدی نصب می شوند میتوانند با بدافزارهایی که در خود دارند، موجب آسیب به دستگاه کاربران شوند. او جزئیات مخرب بودن این برنامه ها را در یک توییت منتشر کرد. گوگل همیشه کاربران پلتفرم خود را تشویق به استفاده از فروشگاه معتبر خود می کند و توصیه می‌کند که از فروشگاه نرم ‌افزاری پلی استور یا سایر فروشگاه‌ های نرم ‌افزاری معتبر اقدام به نصب برنامه ‌های مختلف کنند، اما در واقع این بدان معنا نیست که همین فروشگاه‌ های نرم ‌افزاری نیز عاری از برنامه‌ های مخرب باشند. به طوری که اخیرا مشخص شد که این برنامه ها که در قالب ۱۳ بازی مسابقه ای ماشین و کامیون بودند که چند تای آنها نیز محبوب و ترند شده بودند.

حذف بدافزارهای مخفی شده در قالب بازی از پلی استور
حذف بدافزارهای مخفی شده در قالب بازی از پلی استور

سرقت اطلاعات شخصی

در حالی که هنوز مشخص نیست که این برنامه ها برای چه عمل بدافزاری طراحی شده اند، اما اکنون میزبان گوشی های زیادی در سراسر دنیاست و ممکن است به صورت مخفیانه از اطلاعات انها استفاده کند. با توجه به اینکه گوگل خود این برنامه ها را از فروشگاهش حذف کرده است، بهتر است کاربران نیز از این بازی ها استفاده نکنند. این بد افزار دارای دسترسی کامل به ترافیک شبکه گوشی یا تبلت است و اجازه می دهد تا اطلاعات شخصی را از دستگاه اندرویدی کاربران سرقت کنند.

بدافزارهای مخفی شده در قالب بازی کدام بازیها هستند؟

نام تمام بازی هایی که مخرب شناخته شده اند، ذکر نشده است. استفانو با پیگیری دامین این بدافزار به یک توسعه دهنده در استانبول به نام مارت اوزک رسید. سال گذشته، گوگل ۷۰۰ هزار برنامه مخرب دیگر را نیز از فروشگاه google Play خود حذف کرد. در حالی که چنین مواردی مثبت تلقی می شود، اما گوگل باید بتواند راهی برای نگهداشتن برنامه های مخرب از فروشگاه پلی استور خود بیابد. تا آن زمان کاربران اندروید باید بیشتر مراقب برنامه ها و بازی های نصب شده از جانب توسعه دهندگان ناشناس روی گوشی خود باشند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share