دانش و فناوری

دو ابرکامپیوتر برتر دنیا متعلق به آمریکاست

دو ابرکامپیوتر برتر دنیا متعلق به آمریکاست

طبق یک رده بندی دوسالانه، اکنون دو ابر کامپیوتر آمریکایی به نام های سامیت و سیرا که از تکنولوژی IBM بهره مند هستند صدرنشین جدول قدرتمندترین ابرکامپیوترهای دنیا هستند.

البته باید اشاره کنیم که در ماه ژوئن سامیت با انجام تست ریاضی LINPACK با سرعت ۱۲۲.۳ پتافلاپ بر ثانیه توانست نام خود را به عنوان سریع ترین کامپیوتر دنیا به ثبت برساند. (هر پتافلاپ برابر با عدد یک با ۱۸ صفر به توان ۲ است). از آن زمان تا به حال این کامپیوتر به روز رسانی های متعدد و گوناگونی را دریافت کرده و حالا می تواند تست یاد شده را با سرعت ۱۴۳.۵ پتافلاپ بر ثانیه انجام دهد و به همین خاطر صدر نشین جدول ۵۰۰ گانه قدرتمندترین ابرکامپیوترهای دنیا شده است.

بعد از سامیت (با ۲.۴ میلیون هسته پردازشی) سیرا با در اختیار داشتن ۱.۶ میلیون هسته پردازشی جایگاه دوم جدول جهانی را کسب کرده است. به غیر از این مساله هر دو ابرکامپیوتر مورد اشاره اسپک یا مشخصات سخت افزاری مشابه به هم دارند که عبارتند از: پردازنده های IBM Power9 با چیپ های شتاب دهنده Nvidia Tesla V100. با این حال اما سیرا علیرغم داشتن هسته های پردازشی کمتر توانست رقیب چینی خود به نام Sunway TaihuLight را که اخیرا به روز رسانی هایی را دریافت کرده و توان محاسباتی اش از ۷۱.۶ پتافلاپ به ۹۴.۶ پتافلاپ رسیده به کناری بزند.

دو ابرکامپیوتر برتر دنیا متعلق به آمریکاست
دو ابرکامپیوتر برتر دنیا متعلق به آمریکاست

باید ذکر کنیم که دولت آمریکا اخیرا سرمایه گذاری های هنگفتی را روی ابرکامپیوترهای خود انجام داده؛ این کشور در سال ۲۰۱۷ مبلغ ۲۵۸ میلیون دلار برای توسعه ابرکامپیوتر شرکت هایی نظیر IBM، Cray، AMD، اینتل و انویدیا خرج کرد. اما در مورد کاربردهای قدرتمندترین ابرکامپیوترهای دنیا هم باید بگوییم که در حوزه هایی نظیر پیش بینی آب و هوا، تشخیص راه های درمان سرطان، تحقیق در زمینه همجوشی هسته ای و مواردی از این دست کاربرد دارند.

نظر شما

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share