باغ پرندگان تهران

استان تهران، لواسان، بلوار امام خمینی، جاده کندعلیا و سفلی

dorod

ساعت دسترسی

شنبه تا چهار شنبه از ساعت 9 صبح الی 19

امتیاز 4 از 5

شنیدن صدای دلنشین پرندگان، دیدن طاووس‌های زیبا و رنگارنگ، تماشای فلامینگوها و ابهت عقاب‌ و شاهین می‌تواند حس و حال عجیبی داشته باشد که می‌توانید آن را در بزرگ‌ترین باغ پرندگان کشور یعنی باغ پرندگان تهران تجربه کنید. بازدید از این این باغ برای علاقه‌مندان و دوست‌داران پرندگان فرصتی مناسب دست می‌دهد تا با انواع و گونه‌های مختلف پرنده آشنا شوند و از نزدیک آن‌ها را ببینند.

درباره باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران به‌عنوان بزرگ‌ترین و کامل‌ترین باغ پرندگان ایران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۲ در دل جنگل‌ لویزان در طی دو فاز راه‌اندازی شد. فاز اول با نام دشتچر پرندگانی را شامل می‌شود که در قفس نگهداری می‌شوند یا گونه‌هایی که توانایی پرواز ندارند و فاز دوم به نام آبچر در برگیرنده پرنده‌هایی است که قابلیت پرواز دارند. وسعت این باغ که یکی از زیباترین پارک‌های موضوعی کشور نیز محسوب می‌شود، ۱۷ هکتار است که ۱۶۸ گونه پرنده شامل سه هزار پرنده در آن زندگی می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد باغ پرندگان تهران، نبود حصار بین گردشگران و پرندگان در قسمت آبچر است. در این قسمت تورها و قفس‌ها در اندازه بزرگ ساخته شده‌اند تا پرندگان به‌راحتی در فضای تعبیه شده، پرواز کنند و گردشگران هم از تماشای آن‌ها لذت ببرند. البته قسمت پرندگان شکاری مجزا است و در داخل حصارها و قفس‌ها قرار دارند.

در باغ پرندگان کبوترخانه‌ای به سبک کبوترخانه‌های دوران صفوی طراحی شده است. این مکان که نخستین کبوتر خانه کشور به سبک صفویه و دومین در کشور از لحاظ وسعت محسوب می‌شود، در حدود ۱۴۰ متر مربع مساحت دارد و ارتفاع آن ۱۸ متر است. کبوترخانه در قسمت شمال غربی پروژه‌ باغ پرندگان و در محدوده‌ خیابان کوهستان قرار دارد.

در محوطه باغ پرندگان آبشارها و برکه‌های متعددی وجود دارد. درختان پهن برگ و سوزنی شکل دو گونه گیاهی قالب در این باغ هستند و گل‌های گوناگون نیز به تناسب فصل در محوطه آن کاشته می‌شوند. در کل گونه‌های گیاهی این باغ از گیاهان و درختان جنگل لویزان پیروی می‌کند.

معماری باغ پرندگان تهران

از ویژگی‌های باغ پرندگان تهران طراحی زیبا و منحصربه‌فرد محوطه باغ است. محوطه این باغ را مسیرهای سنگفرش شده در بر گرفته‌ که توسط درختان و گل‌های زیبایی محصور شده‌ است. سایه‌بان‌هایی از جنس چوب، نی و پوشال، نیمکت‌های چوبی با طراحی‌های متنوع، آلاچیق‌های چوبی، عدم وجود تیر برق یا تأسیسات اضافی، تابلوهای راهنمای طرح چوب با خط نستعلیق، آبشارهای کوچک و زیبا و طراحی هوشمندانه برکه‌ها و پل‌های چوبی آن از شاخصه‌های این باغ است.

در باغ پرندگان تهران یکی از مواردی که برای‌تان جالب و سوال برانگیز خواهد بود سقف آن است سقفی که بزرگ‌ترین سازه مسقف کابلی دنیا محسوب می‌شود. این سازه ۱۲ ستون اصلی، ۶۸ ستون پیرامونی و ۲۵۰۰ تن وزن دارد که با ۷۰ کیلومتر کابل به اجرا درآمده است. کابل و توری سقف باغ پرندگان نیز از کشور ایتالیا وارد شده اما کلیه اتصالات در ایران انجام شده است.

 

پرندگان باغ پرندگان تهران

در باغ پرندگان تهران گونه‌های مختلف پرندگان شامل پرندگان گرمسیری، شکاری، ماکیان، گنجشک‌سانان و کبوترسانان را خواهید دید. جغد، شاهین، عقاب، طاووس، پلیکان، فلامینگو، حواصیل خاکستری، باکلان، غاز نوک فسفری (یا کیپ برن)، قرقاول ریوز، شترمرغ آفریقایی، شترمرغ امو (یا شترمرغ استرالیایی)، طوطی، ناندی (یا پاراکیت)، ناندی قمری الماسی و… را نیز می‌بینید و از تماشای ‌آن‌ها لذت خواهید برد.

باغ پرندگان تهران کجاست؟

باغ پرندگان یکی از جاهای دیدنی تهران است که در منطقه چهار قرار دارد. این باغ در شمال شرقی پایتخت و در نیمه شرقی پارک جنگلی لویزان جای دارد. باغ پرندگان تهران در عید و تابستان یکی از بهترین مکان‌های تفریحی تهران محسوب می‌شود.

تحویل پرنده به باغ پرندگان

امکان تحویل پرنده به باغ پرندگان وجود دارد. در این باغ قرنطینه‌ای برای معاینه پرندگان در نظر گرفته شده که همه گونه‌هایی که خود وارد محوطه شده یا مردم آن‌ها را به باغ اهدا کردند، تحت کنترل قرار گرفته و پس از تأیید صحت و سلامت وارد محوطه باغ می‌شوند.

1 نظر
امتیاز خود را ثبت کنید ، چه امتیازی میدی ؟
رضا
رضا کیامنش 02 مهر 1399
وضیح مختصری درباره فعالیت وب ساایت درج می شود. هدف از ایجاد این وب سایت چیست؟ در این قسمت توضیح مختصری درباره فعالیت وب ساایت درج می شود. هدف از ایجاد این وب سایت چیست؟ در این قسمت توضیح م

فرم ارسال دیدگاه

آخرین ها

مکان هایدیدنی

آخرین ها

مکان هایدیدنی